Presunúť na hlavný obsah

Biopotraviny vs. dovážané: Budete prekvapení, ktoré sú naozaj zdravšie!

Zdravie

Trend supermarketov opäť vytláčajú malé trhoviská a bio obchody. Ľudia vyhľadávajú čoraz viac kvalitu potravín a sú kvôli tomu ochotní zaplatiť aj viac. Sú biopotraviny ale naozaj zdravšie ako tie „bežné“? Odpoveďou budete prekvapení.

 

Biopotraviny obsahujú o niečo viac nutričnej hodnoty, no vplyv na lepšie zdravie to nemá

Zdravý životný štýl sa dostáva čoraz viac do povedomia a súčasťou neho je aj záujem o kvalitné potraviny. Je to najmä rastlinná produkcia (zelenina a ovocie), ktoré ľudia začali vyhľadávať na farmárskych trchoch kvôli ich prirodzenej chuti, aróme a pôžitku. Aj živočíšne zdroje ako vajcia, mäso alebo mlieko sa v dôsledku prevalenia rôznych skandálov z prostredia hypermarketov stali predmetom záujmu ľudí. 
 
Podľa odborného magazínu American Journal of Clinical Nutrition sa v rámci rozboru organických potravín a bežných potravín našla síce o niečo vyššia nutričná hodnota u biopotravín, no v konečnom dôsledku to nemá žiadny významnejší vplyv na naše zdravie. Vápnik, železo a vitamín C, ktoré sú najčastejšie vyhľadávanými prvkami v oblasti potravín, sa preukázali v obidvoch prípadoch na podobnej úrovni. Prvky ako dusík a fosfor boli zaznamenané u biopotravín vyššie, a to v dôsledku používania odlišných hnojív. Výrazný vplyv na život to ale podľa odborníkov nemá.

Prečo dávajú ľudia čoraz viac prednosť biopotravinám?

Niektorí ľudia sú napriek týmto výskumom presvedčení, že biopotraviny obsahujú viac vitamínov  ako potraviny z dovozu. Pôda je totiž hnojená prírodným hnojivom a potraviny tak získavajú energiu čisto z prírody. Predaj biopotravín je však ostro sledovaný a podlieha náročnejším kontrolám. Pozor, ak si však biopotraviny pripravíte nezdravým spôsobom, ako napríklad vyprážaním, musíte si byť vedomí, že to rozhodne nebude mať priaznivý vplyv na vaše zdravie.

Naopak, aj ľudia, ktorí si uvedomujú, že biopotraviny nezlepšia ich zdravie, majú pozitívny vzťah k týmto organickým potravinám, a to z týchto dôvodov:

1. Lepšie chovateľské podmienky pre zvieratá (bez neprispôsobených podmienok, stresových situácií).
2. Aromatickejšia a prirodzenejšia chuť ovocia a zeleniny.
3. Vlastná produkcia = väčšia dôvera v to, čo jedia.
4. Osobný protest proti veľkoobchodníkom a masovému dovozu nekvalitných potravín zo zahraničia.
5. Podpora domáceho poľnohospodárstva.