Presunúť na hlavný obsah

Tradičné aj netradičné Vianoce: Ako sa líšia zvyky v jednotlivých častiach Slovenska?

Recepty

Pečenie koláčov, príprava sviatočnej večere, zdobenie stromčeka, kupovanie darčekov a ostatné prípravy budú o chvíľu konečné na konci a my si môžeme spokojne vydýchnuť. Štedrý večer je príjemným zakončením zhonu, ktorý pre Vianocami prežívame. Pozrime sa na tradičné aj netradičné zvyklosti, ktoré sa v slovenských rodinách dodnes dodržiavajú.

 

Západné Slovensko

Západné Slovensko sa môže pochváliť množstvom vianočných zvykov. Zapálená sviečka počas vianočnej večere symbolizuje Vianoce. V mnohých rodinách sa pod obrus ukryje šupina z kapra alebo peniaze, aby rodine v budúcom roku nechýbali financie. Taktiež je typické, že ľudia držia pôst a prvé jedlo je až štedrá večera. Asi najznámejším západoslovenským zvykom je rozkrajovanie jabĺčka. Ak má jaderník pekný hviezdicový tvar, znamená to, že bude nasledujúci rok dobrý a všetci v rodine budú zdraví. V kresťansky založených rodinách sa chodí pred večerou do kostola, po tzv. betlehemské svetlo. 
 
Monika z Malaciek: Rozkrajujeme jabĺčko pre zdravie a nechýba nám sviečka na stole, ako symbol týchto sviatkov. Moja starká chodí so sviečkou do kostola, tam si ju zapáli a vráti sa s ňou domov. 
 
Lucia z Bratislavy: U nás pred večerou hádžeme orechy do rohu miestnosti, aby sme si pripomenuli svojich predkov, ktorí s nami už večerať nemôžu. Rozkrajujeme aj jablko, aby sme boli v ďalšom roku všetci zdraví. 

Stredné Slovensko

Vo viacerých rodinách žijúcich na strednom Slovensku sa na Vianoce večeria iba pri svetle sviečok. Na stole musí byť z každého jedla, aby do budúceho roka nechýbala hojnosť. Taktiež sa pripravia taniere pre tých, ktorí nemôžu zdieľať večeru a sviatky s rodinou. Súčasťou večere sú oplátky, ktoré sa jedia s medom a cesnakom, na znak zdravia a ochranu pred strigami. Samotná oplátka je symbolom pokoja a radosti. Prekrajovanie jabĺčka je zvykom aj v tejto časti Slovenska. 
 
Katka z Banskej Bystrice: Na našom sviatočnom stole nikdy nesmie chýbať tanier navyše. U nás má tento zvyk dokonca dva významy. Ak by sa u nás zastavila nečakaná hladná návšteva, musí sa mať kde najesť. Druhým významom je spomienka na tých, ktorí tu s nami nie sú a nemôžu s nami večerať.
 
Veronika zo Zvolena: Ako prvé jedávame oplátky s medom a cesnakom, aby sme boli všetci zdraví.

Východné Slovensko

Počas vianočnej večere je tu zvykom, že od stola sa neodchádza čo najdlhšie. Je to preto, aby si túto jedinečnú chvíľu, ktorá sa opakuje iba raz do roka, užili a mali na čo spomínať. Podobne, ako na strednom Slovensku, aj tu sa v niektorých rodinách večeria iba pri sviečkach. V iných sa naopak zažnú všetky svetlá. Východné Slovensko je známe netradičnými vianočnými zvykmi. Dobré vzťahy v rodine sú pre nich veľmi dôležité, čo sa odráža aj vo vianočných tradíciach.
 
Janka z Košíc: Naším typickým zvykom je priväzovanie si nôh o stôl. Symbolizuje to súdržnosť rodiny. Tento zvyk asi  nepraktizuje veľa ľudí na Slovensku. 
 
Iveta z Michaloviec: My počas večere nesmieme odísť z miestnosti, v ktorej jeme. Je to znak toho, že si rodinu vážime a v budúcom roku nás nič nerozdelí.