Presunúť na hlavný obsah

Spánok zbavuje náš mozog škodlivých toxínov: Týmto všetkým počas noci prechádza naše telo

Zdravie

Kvalitný spánok je na nezaplatenie a hoci si mnohí myslia, že naše telo je počas neho v blaženom stave, sú na omyle. Naše telo využíva mozog na odplavenie prebytočných toxínov z tela von a niektoré ostatné orgány sa správajú celkom inak ako počas dňa!

Za spánkovou regeneráciou sa skrýva očista od množstva informácií

„Náš mozog má obmedzenú energiu na zbavovanie sa toxínov a musí sa vždy rozhodovať medzi dvomi dvojicami javov – bdelosťou  a vedomím či spánkom a očistou,“ tvrdí americký vedec Maiken Nedergaard. Ten je jeden z tímu vedcov, ktorí sa zaoberali práve mozgom počas spánku. Podľa nich sa mozgové bunky počas snívania zmenšujú, vznikajú otvorené medzery medzi neurónmi a tým sa mozog čistí. Práve odplavovanie toxických proteínov z tela von je jedným z kľúčových úloh počas spánku. Schopnosť človeka rýchlo a jasne myslieť, riešiť matematické vzorce, či pamätať si detaily sa odráža od kvality a času, ktorý strávime spánkom. Ľudia, ktorí spánok podceňujú viac dní za sebou, strácajú vedomie a styk s realitou, objavujú sa u nich paranoje a halucinácie. Ak by sme teda nespali, zrejme by z nás boli blázni. Spánok a snívanie nie je však naďalej celkom preskúmané, no údajne bez neho človek vydrží kratšie ako bez jedla. Po jedenástich dňoch absencie spánku človek upadne do hlbokého spánku raz a navždy.

Počas spánku prechádzame niekoľkými fázami – telo reaguje rôzne

NREM fáza spánku. V prvej fáze NREM 1 zaspávania dochádza najskôr k pomalým očným pohybom, zášklbom alebo k syndrómu nepokojných nôh. V ďalšej fáze NREM 2 nasleduje zníženie svalového napätia a strata nášho vedomia. V tretej fáze NREM 3 ide o hlboký spánok, počas ktorého už dokážeme reagovať telom, avšak bez toho, aby sme si toho boli vedomí – je to potenie, prežívanie strachu, hovorenie zo sna...V poslednej, štvrtej fáze NREM 4 je človek v najhlbšej fáze bezvedomia, kedy dochádza k upevňovaniu pamäti na dáta a udalosti, ktoré sme prežili. V tomto stave je obtiažne prebudiť niekoho, no ak sa tak stane, človek je väčšinou pár minút dezorientovaný.

Zvýšená aktivita mozgu sa prejavuje najmä v REM fáze

Táto fáza spánku je charakteristická rýchlym pohybom očí hore a dole bez toho, aby sme si to uvedomovali. Kým naše svalstvo je uvoľnené a telo paralyzované, mozog prejavuje zvýšenú aktivitu. Srdce nám bije v pomalšom rytme a nádych a výdych tiež. Táto fáza nie je vedcami podrobne preskúmaná, domnievajú sa len o tom, že je dôležitá pri zrovnávaní a selektovaní myšlienok a vnemov. Počas nej snívame, ale prečo konkrétne k tomu dochádza je stále vo hviezdach.