Presunúť na hlavný obsah

Zelený trend RAW stravy ovládol svet: Nie je až taký zdravý, ako si myslíte!

Zdravie

Jedenie len surovej stravy, takzvaného raw food, má aj svoje nevýhody. Viete, čo ním riskujete?

Určite sa vám dostal do uší trend jedenia „raw“, čiže surovej stravy, ktorý pobláznil, vrátane Hollywoodu, celý svet. O čo ide? Vitariáni jedia len surovú stravu rastlinného pôvodu. Na varenie zabudnite, suroviny sa môžu zahrievať, ale len do teploty štyridsaťdva stupňov. Pri vyššej teplote by sa ničili enzýmy, ktoré pomáhajú tráveniu.

Zdravie na tri písmená?

Viete, čo sa pri raw strave môže jesť a čo je zakázané? Základnými skupinami tejto stravy sú orechy, semená, ovocie, zelenina, oleje a riasy. Pripravovať jedlá v štandardných hrncoch? Omyl! Nezaobídete sa bez sušičky jedla s teplotným nastavením, v ktorej sa pripravuje veľká časť jedál. Dôležitý je tiež mixér na polievky a zmesi, kuchynský robot na miesenie a výrobu ciest a odšťavovač na ovocné a zeleninové šťavy. Áno, hovoríme o populárnych smoothies.

Vitariánka bez vitamínov

Celý život som sa snažila dodržiavať zdravý životný štýl. Raz som sa od kamarátky dozvedela o raw food. Žiť zdravo bol pre mňa vždy cieľ. Začala som sa o surovú stravu zaujímať, naštudovala som si potrebnú literatúru a nakúpila kilá ovocia a zeleniny. Pol roka som sa stravovala na orieškoch, smoothies a zeleninových omáčkach. Na tele sa mi však začali tvoriť modriny bez príčiny, tak som zašla k doktorovi, ktorý mi spravil krvné testy. Mala som alarmujúco nízke hodnoty vitamínu B12,“ spomína Renáta, ktorá dnes už neprahne výlučne po surovej strave. Zdroj vitamínu B12? Nájdete ho najmä v červenom mäse, výlučne v živočíšnych produktoch.

B12 je vitamín pre telo nevyhnutný – je to látka ako vzduch, bez ktorého nemôžeme fungovať. Jeho nedostatok ovplyvňuje nervovú sústavu a spôsobuje často nezvratné nervové ochorenia. Dá sa získať len zo živočíšnych produktov, pretože žiadna rastlina na svete ho neobsahuje. Ak raw strava nedisponuje základným, pre život potrebným vitamínom, rozhodne by som ju neodporúčal,“ hovorí odborník na výživu a stravovanie.

Ruku na srdce, naozaj by sa vám chcelo vynechávať okrem mäsa a tepelne spracovaného jedla, aj obyčajný čaj? Keby bol taký nezdravý ako vitariáni tvrdia, čo potom Japonci, ktorých dlhovekosť je povestná? A tí pijú čaj na litre! Takže, asi ako pri každom trende platí, všetko s mierou. Každé striktné obmedzenie jedla má okrem „zaručených“ účinkov, aj svoje riziká.