Porovnali sme slovenské potraviny s rakúskymi: Výsledky vás prekvapia!
Sme to, čo jeme. Zaujímalo nás, v akom stave sú naše potraviny v porovnaní so susedným Rakúskom. S kandidátom na europoslanca Marošom Paulinim sme preto spravili malý test a zistili sme (ne)prekvapivé výsledky!
Hovorí sa, že my na Slovensku sa uspokojíme s hocičím a vždy len kývneme hlavou. Kupovanie potravín nie je výnimkou a hoci ide o každodennú činnosť, naše nároky nie sú vysoké. Bývalý komisár pre zdravie John Dalli raz vyhlásil, že do Strednej a Východnej Európy môžu ísť menej kvalitné potraviny a súhlasil s názorom firiem, že tu máme iné chute. Tieto informácie o potravinách nám poskytol Maroš Paulini, kandidát na europoslanca.
Mozzarella a reďkovky
Slovenská mozzarella mala šedobiele zafarbenie, konzistenciou bola gumovejšia, menej hebkejšia. Rakúska mozzarella tej istej značky z toho istého reťazca a pozor, za tú istú cenu, bola už na pohľad bielejšia, hebkejšia a kvalitnejšia.
Slovenské reďkovky z toho istého reťazca ako rakúske, boli v porovnaní s nimi výrazne menšie a po dvoch dňoch zmäkli a následne sa vcucli do seba. Zaujímavím zistením ale bolo, že reďkovky zo slovenského trhu boli kvalitou i chuťou najviac podobné tým rakúskym.
Marhule v konzerve
V kuchyni často využívané marhule z konzervy či už ako kompót alebo do pečenia. Rovnaký obal, tá istá značka a z toho istého reťazca. Hodnota tohto výrobku takisto rovnaká. Čakali sme preto, že aj to, čo uvidíme vo vnútri bude rovnaké. Omyl. Slovenské marhule boli viditeľne menšie, doudieranejšie a na chuť menej sladké. Rakúske boli oproti nim väčšie, farebne žiarivejšie a bolo v nich cítiť viac cukru.
Syr Eidam
Kvalita syru dokáže priamo ovplyvniť chuť jedla, ktorého je súčasťou. Testovali sme preto aj jeden z najzákladnejších a najpopulárnejších – syr Eidam. Na Slovensku bol oveľa menej jemnejší a viac gumovejší či tvrdší. Ten rakúsky bol presný opak. V tomto prípade však nastáva rozdiel v základnej značke a cene. Kým na Slovensku za 125g zaplatíte 1,29 eur, v Rakúsku je to za 250g 2,79 eur.
Bio citróny
Citróny, ktoré sú označované ako „bio“, nemusia byť vždy zdravé. Presvedčili sme sa o tom aj kúpou toho istého balíčka citrónov na Slovensku a v Rakúsku. Samozrejme, v tom istom reťazci a za tú istú cenu. Výsledok? Tie slovenské boli viditeľne staršie a po dvoch dňoch sa na nich urobila pleseň. Rakúske vydržali týždeň.
Banány
Banány nakupujeme skutočne vo veľkom. Obľúbené ovocie sme teda tiež zo zvedavosti porovnali a výsledky nás nepotešili. Slovenské banány z toho istého reťazca ako rakúske, boli už na prvý pohľad staršie, mäkkšie a po ochutnaní nechutili ani ako banán. Chutili ako sladká hmota, zatiaľ čo tie rakúske ako naozajstný banán. A čo je prekvapivé, v Rakúsku zaplatíte za kilo týchto banánov o 20 centov menej ako u nás.
Pesto
Milovníci talianskej kuchyne nedajú dopustiť na pesto. Kým na Slovensku v tom istom výrobku pesto plávalo v oleji, ktorý nebol rozmixovaný, v Rakúsku ste sa s týmto nestretli. Rakúske pesto malo v sebe pridanú smotanu navyše, zatiaľ čo slovenské pesto nie. Chuťovo však boli skutočne veľmi podobné.
Čokoládovo-oriešková nátierka
Sladké čokoládové nátierky milujú nielen deti, ale aj dospelí. Tá slovenská nátierka mala redšiu konzistenciu, bola slabšia a bolo cítiť menej orieškovú chuť v porovnaní s tou rakúskou. Cenovo boli obidva výrobky na rovnakej úrovni.
Salsa hot dip
Na tom istom výrobku toho istého reťazca bola iná značka. Zatiaľ čo slovenský hot dip bola iba naložená zelenina s veľmi jemnou pikantnou chuťou, po ochutnaní rakúskeho výrobku sme zistili výraznejší rozdiel. Salsa hot dip bol oveľa pikantnejší, bolo cítiť použitie kvalitnejších prísad a paradoxne bol až o 40 centov lacnejší ako ten slovenský.
"Sú pre zahraničné reťazce Slováci iba zákazníkmi druhej kategorie? Veď platíme rovnaké ceny a dokonca vyšší podiel z našich platov. V únii potrebujeme jednotné podmienky pre potraviny," uviedol Paulini ohľadom výsledku testu.