Presunúť na hlavný obsah

7 najväčších chýb, ktoré robíme pri umývaní tváre: Nepodceňujte tieto "maličkosti"!

Krása

S pleťovými nedokonalosťami sa stretávame všetci. Či už hovoríme o nepríjemných červených fliačkoch alebo o nepeknom akné. A možno za to môžu práve tieto chyby, ktorých sa dopúšťame pri čistení pleti.

 

Chyba č. 1: Výber nesprávneho produktu

Práve pleťová voda, krém, či olej sú najdôležitejším „nástrojom“, ktorým si pleť dennodenne čistíme. To, že nám odstráni make-up z tváre ešte neznamená, že je to ten správny. Je potrebné dbať i na to, čo tento konkrétny produkt obsahuje. Veľmi častým problémom je napríklad vysoký podiel olejov, ktorý upcháva aj zdravé bunky. Taktiež treba dať pozor na to, či nie je príliš jemný a vtedy si očistiť tvár dvakrát alebo naopak, príliš tvrdý, ktorý nám podráždi pokožku a tá následne sčervená.

Chyba č. 2: Nepreháňajte to

Mylná predstava o tom, že častejšie umývanie a čistenie tváre je výborná prevencia proti nepríjemnostiam, trápi veľké množstvo ľudí. Pričastá očista môže vašej pokožke ublížiť, pretože vedie k vyššej snahe pokožky o tvorbu mazu. Pokiaľ ste cez deň nemali make-up, vyskúšajte si večer opláchnuť tvár iba vlažnou vodou a nechajte svoju pleť oddýchnuť si od chemických látok.

Chyba č. 3: Nesprávna teplota vody

Mýty vravia, že horúca voda otvára póry a studená ich naopak, uzatvára. Umývaním tváre vo veľmi teplej vode však dosiahnete iba to, že vaša pokožka bude vysušená a nebude schopná prirodzenej produkcie kožného mazu. Ideálna je vlažná voda, ktorá je príjemná a pokožku ničím nedráždi.

Chyba č. 4: Častý peeling

Odstránenie odumretých čiastočiek pokožky a kožných buniek nie je na škodu. Naopak, veľmi to prospieva novej koži, ktorá tak môže príjemne dýchať. Častejšie, ako dva – trikrát do týždňa, sa však neodporúča. Peeling môže častým používaním viac uškodiť, ako pomôcť.

Chyby č. 5: Nedostatočné oplachovanie

„Šetriace“ oplachovanie pleti vedie k nahromadeniu všetkého, čo vám na tvári ostalo a upcháva póry nečistotami. Dôkladným opláchnutím vlažnou vodou predídete týmto nepríjemnostiam. Dbajte najmä na pokožku pri vlasoch, bradu a na nos. To sú totiž najčastejšie zanedbávané miesta.

Chyba č. 6: Prílišné trenie

Trenie voňavým uterákom je naozaj príjemné, no pokožka šťastná určite nie je. Koža obsahuje elastín, ktorý je takýmto trením ohrozený. Na tvár taktiež nepoužívajte „obyčajný“ uterák, ktorým si utierate pravidelne ruky. Na tvár si vyhraďte čistý, mäkký uteráčik, ktorý vašej pleti určite ulahodí po náročnom dni.

Chyba č. 7: Príliš dlhé čakanie

Ak chcete maximalizovať absorbovanie krému alebo séra, platí pravidlo nanesenia ihneď po opláchnutí. Vďaka vlhkej pokožke je hydratácia účinnejšia a napomáha i prirodzenej vlhkosti. Keď krém nanesiete až vtedy, keď je vaša pokožka úplne suchá, účinné látky sa ťažšie dostávajú do pokožky a vašu pleť môžu zanechať mastnú alebo lepkavú.