Letné športy, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť: Buďte aktívni aj počas dovolenky

Dovolenkové obdobie je časom oddychu, no niektoré letné športy sú natoľko atraktívne, že by bola škoda, nevyužiť to. Okrem toho, že ste na čerstvom vzduchu, opálite sa pritom ešte viac ako na lehátku.

Letné športy, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť: Buďte aktívni aj na dovolenke

Letné športy, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť: Buďte aktívni aj na dovolenke

Zdroj: Profimedia

Nastalo dovolenkové obdobie. Pokiaľ cvičíte vo fitness centre a chcete v tom pokračovať ďalej, tak môže nastať problém. Dovolenkové destinácie často nie sú zabezpečené vhodným fitkom, strojmi, na ktorých cvičíte. Nič ale nie je stratené. Cvičiť môžete aj aj prírode, na pláži, v parkoch. Navyše t, má to jedno veľk plus - budete na čerstvom vzduchu a zároveň sa budete stále pekne opaľovať. Kombinácia vypracovaného tela a opálenej pokožky vás urobí ešte viac sexi.

Vybral som pre vás tri aktivity, ktoré môžete absolvovať na každej dovolenke. Tieto aktivity posilnia celé vaše telo, uvoľnia vašu myseľ a po dovolenke sa budete cítiť omnoho oddýchnutejšie. 

1. Beh na schodoch

Schodmi by sme vedeli simulovať stepper, ktorý využívate v uzavretom prostredí fitness centra. Vyberte si nejaké vhodné schodisko, nemusí byť ani príliš dlhé, stačí, keď na ňom bude dostatok priestoru pre vás beh. Nechoďte do toho strmhlavo, treba si užiť, že ste na vzduchu. Majte na pamäti, že musíte dodať počas cvičenia pravidelný prísun vody. Aby prechádzanie schodmi bolo naozaj cvičenie, tak vyskúšate zopár mojich tipov:

Striedajte skákanie po schodoch s behom po schodoch. Vyskúšajte v prvom kole vyskákať po každom schode súbežne obidvoma nohami hore a aj dole. Smerom dohora to pôjde ľahšie, slúži nám na zahriatie, smerom dolu sa snažte naskakovať na päty. Tým sa stabilizujete a zapojíte do cvičenia zadok. To je len ďalšie plus. V druhom kole vybehnite po každom schode hore a dole. Môžete si tiež vyskúšať alternatívu skákania po dvoch schodoch. Ak si budete istí, tak môžete tiež naskakovať hore schodmi s ťažiskom na pätách.
Nezabúdajte, že vo vrchole schodiska sa nezastavujete a snažíte sa dostať čo najrýchlešie dole. 
Zapojte svoje bruško aj pri schodoch. Počas celej doby cvičenia úmyselne napínajte brušné svalstvo najviac ako len môžete. Snažte sa ale najprv bruško vtiahnuť a až potom ho napnúť. Predstavte si, že to bruško musíte mať tak napnuté, ako keby ste očakávali náraz od niekoho priamo do brucha. Pokiaľ je zapojenie bruška pre vás náročné, tak ho nemusíte takto precvičovať. Majte ale na pamäti, že bruško sa nesmie dostať do polohy uvoľnenia.

2. Surfovanie alebo pádlovanie v stoji

Zo súše rovno do vody! Je veľmi pravdepodobné, že počas vašej dovolenky sa dostanete k morským vlnám. A to je ideálna možnosť vyskúšať si pádlovanie v stoji alebo surfovanie. Vyzdvihnem teraz (možno pre vás menej známe) pádlovanie v stoji. Je to ideálny šport, kde posilníte veľkú časť tela. Vďaka pádlu sa budete vedieť dostať hlbšie do mora bez väčšieho rizika. Navyše, nie je to tak technicky náročné ako klasické surfovanie. Budete cítiť sviežosť mora a neuveriteľnú voľnosť. Ani si neuvedomíte, že vlastne precvičujete svoje telo.
Pádlovanie v stojí je ideálne na tvarovanie tela a keď sa vykonáva správne a s intenzitou, tak zahŕňa v sebe kardio cvičenie s posilnením celého tela. Či už pádlujete alebo len surfujete, zapojíte pri týchto športoch významne svoje brušné svalstvo. Kľúčom k udržaniu sa na surfe je vaše pevné vnútorné jadro. A to vás bude nútiť posilniť vaše bruško nielen z vonkajšej strany, ale aj z vnútornej. Snažte sa byť v správnej pozícii s mierne ohnutými kolenami – dostanete sa do podrepu a posilníte tým vaše stehná. V miernom predklone zapojíte aj spodný chrbát, s padlovanim zapojíte ramená a biceps.
Nemusíte surfovať hneď prvýkrát ako sa postavíte na surf. Stačí už len to, že sa budete pokúšať naučiť sa surfovať. Týmto skúšaním rovnako precvičíte dané partie a navyše, užijete si veľa zábavy. Ani nebudete vedieť, že v podstate cvičíte. Pokiaľ sa ale do toho rýchlo vžijete, pocítite vysoko intenzívne zapojenie svalstva rovnako ako pri kardio tréningu a tým spaľujete nadbytočné kilá.

3. Joga v prírodnom prostredí

Využite prírodu naokolo vás. Použite stromy či lavičky ako pomôcky pre vaše cvičenie jógy. Jóga je ideálna pre dotvarovanie tela, skvalitnenie svalstva, tonizáciu vašich kriviek. S jógou sa budete cítiť pružnejší, ohybnejší. Mnoho ľudí sa bojí začať s jógou, pretože si myslí, že nie sú dosť pružní na precvičovanie takých cvikov. Ale to nie je podstatné. To je ako keby hovorili "Nie som dosť silný na to, aby som mohol chodiť do posilňovne." Dôvod, prečo robiť jógu je, okrem iného, lepšia pripravenosť svalu pre cvičenie v posilňovni, uvoľní sa telo aj myseľ.
Pri takýchto bonusoch, aké nám jóga dáva, nie je dôvod si ju aspoň nevyskúšať na dovolenke, kde môžete na všetky starosti aspoň na chvíľu zabudnúť. Nebudete na to potrebovať nič iné ako vaše telo. Telocvičňou bude celé vaše prostredie: pláže, parky, lesy, celá príroda okolo vás. Môžete použiť stromy, lavičky, trávu ako prirodzenú podložku, prípadne hocijaký múrik na podoprenie pri zložitejších pózach. 

Joga telo lieči vnútorne. Mnoho z jogistických póz sú izometrického charakteru, naťahujú svaly a väzivá. To vytvára vnútorné teplo a spôsobuje to, že sa začnete potiť ešte viac ako obvykle. Tým sa zbavíte toxínov a budete sa cítiť výborne. Jóga je teda ideálnym spôsobom ako prirodzene detoxikovať telo.
Keď budete vykonávať jógu vo vonkajšom prostredí, tak sa uistite, že stojíte/ležíte na rovnom pevnom povrchu. Vždy majte na pamäti, že vaše jadro sa zapája najviac pri všetkých pózach. Základné pózy vyžadujú rovný chrbát, pokiaľ je to možné, snažte sa vykonávať cvičenia pomaly a nehrbiť sa. Dýchajte zhlboka, snažte sa rytmicky dýchať nosom a zároveň ústa majte zatvorené. Pri cvičení musíte byť kľudní a dať si na cvičenie dostatok času. Tým si zabezpečíte pravidelné pomalé dýchanie a uľahčíte si cvičenie. Ramená sa snažte držať zatiahnuté, namiesto toho, aby sa guľatili dopredu. Joga vám potom pomôže udržať si správne držanie tela dlhodobo. Načúvajte vášmu telu. Snažte sa poznať rozdiel medzi bolesťou a pokrokom v cvičení. Joga je činnosť, pri ktorej sa bolesť rovná rastu, ale iba vtedy, keď je to druh bolesti, ktorý tlačí na správnych miestach. 
Je úplne samozrejmé, že jogu nebudete ovládať hneď v prvých pokusoch. Ale určite stojí za vyskúšanie zacvičiť si to v úplne inej atmosfére ako máte doma, pričom príroda, pláž a slnko vám dodajú ešte viac energie. Ideálne bude, ak si zoberiete nejakú knižku a aspoň troška si naštudujete nejaké základné pózy. 

Všetky tieto activity by mali viesť nielen k nahradeniu fitness centra, ale aj k novým zážitkom z cvičenia v prírodnom prostredí dovolenkovej destinácie.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
Michael Achberger

Súvisiace články

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba