Presunúť na hlavný obsah

Kedy je mäso v chladničke pokazené? Sledujte tieto znaky a jednoducho to zistíte!

Zdravie

Prinášame vám niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým by ste mali byť chránení pred konzumáciou niečoho, čo už patrí do koša.

Mäso je veľmi chúlostivá záležitosť, o ktorej sa v poslednej dobe veľa diskutuje. Nielen v reštaurácii, ale i doma si môžete omylom naservírovať pokazené potraviny. Chladnička je v niektorých otázkach veľmi zradná a preto si treba dávať pozor na to, ako dlho a akým spôsobom mäso skladujete.

Kuracie mäso

Skladovanie kuracieho mäsa je hádam najviac náchylné na svoju čerstvosť. Potom, čo si ho prinesiete domov, by ste ho mali pripraviť a zjesť do jedného, maximálne dvoch dní. Pred prípravou ho príliš neumývajte vo vode, pretože takto môžete baktérie, ktoré kurča obsahuje, preniesť aj do jeho ostatných (vnútorných) častí. Ak ho necháte v chladničke dlhšie, určite si potom skontrolujte jeho farbu a vôňu – čerstvé kurča má príjemnú ružovú farbu, zatiaľ čo pokazené má sivé fľaky alebo je celý jeho povrch zašednutý. Pokiaľ ide o vôňu, ak sa začína takéto mäso kaziť, jeho vôňa je neprirodzene sladká.

Bravčové mäso

Toto mäso si môžete nechať pred prípravou v chladničke dlhšie – tri až päť dní. Vôňa mäsa je aj v tomto prípade ten najlepší indikátor jeho stavu. Bravčové mäso nemá žiadnu alebo len veľmi slabú vôňu. Tu však platí aj pravidlo zdravého povrchu. Čerstvé bravčové mäso musí byť vlhké. Ak je to vaše suché, pevné a nebodaj lepkavé, bez rozmýšľania sa ho zbavte. 

Hovädzie mäso

Pri hovädzích hodoch sa spoliehajte najmä na svoj nos. Spomeňte si na vôňu pokazeného mlieka – jednoducho vždy viete, či je ešte v poriadku alebo nie. Hovädzie má v sebe taktiež látky, vďaka ktorým hneď pri prvom závane zistíte, ako na tom je. Obchodné reťazce nás nenápadnými spôsobmi presviedčajú, že čerstvé hovädzie mäso je krásne červené. Omyl. I keď je to vaše hnedkasté, ešte to neznamená, že nie je v poriadku. Ak však zbadáte iba najmenší náznak zelenej farby, nejedzte ho. Pokiaľ si ho chcete zachovať čo najdlhšie, uvarte ho. Pripravené totiž vydrží o dva až tri dni dlhšie.

Ryby

Pevné a lesklé telo. To je to, čo by mala mať každá zdravá a čerstvá ryba. Dávajte si však pozor na zásadný rozdiel - lesklá totiž neznamená so slizkým povlakom. Je to ťažké, pretože ryby majú veľmi špecifickú vôňu a štruktúru, ale keď sú pokazené, všetko sa ešte znásobuje. Pri nákupe si všímajte najmä ich farbu a to, či nie sú niekde zosušené. To je totiž znak toho, že daná rybička už nepatrí medzi tie naj. V chladničke ich majte nanajvýš deň a potom ich pripravte.