Presunúť na hlavný obsah

Najlacnejší a najúčinnejší spôsob ako sa vyhnúť chrípke: Výpovede tých, ktorí ju nemajú už niekoľko rokov

Zdravie

Chrípka sa stala prirodzenou súčasťou života mnohých ľudí. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa voči nej obrnili. Tu sú ich recepty pre zdravší život.

S príchodom jesene sa neodmysliteľne spája aj epidémia chrípky. Zatiaľ čo niektorí ľudia si na ňu zvykli a prijali ju ako súčasť života spolu s antibiotikami, iní sa pokúsili proti nej bojovať už preventívne prostredníctvom čínskej medicíny a výsledok? Niekoľko rokov sa ich tela chrípka ani nedotkla. 

Upchatý nos si žiada pre telo dostatočné teplo

„Vietor je pre ľudský organizmus veľmi škodlivý a pokiaľ ide o studený vietor, aký je v tomto období, je dôležité chrániť sa proti nemu. Predtým som podceňovala zakrývanie si rúk rukavicami či krk šálom a o čapici ani nehovorím. Nebola mi zima tak, ako keď mrzne, nemala som najmenší dôvod takto sa chrániť. Neskôr som však začala trpieť pravidelnou nádchou a upchatým nosom. Prejavovalo sa to nepríjemnou bolesťou hlavy prvé dva dni a počas celej zimy mi to poriadne otravovalo život. Vtedy som zistila, že aj cez ruky alebo čelo vzniká toto upchatie nosa. Odkedy si chránim dôležité časti a dávam si preventívne teplé zábaly na končatiny, ustúpilo mi to. Teplé obklady si nedávam len na nos či čelo, ale aj na nohy. Napríklad horúci 10 minútový kúpeľ, kedy ponoríte svoje dolné končatiny do vody vám uvoľní nielen hlieny, ale aj celý organizmus.“
Martina (33 rokov)

Ohrievanie tela zvnútra prostredníctvom vyváženej stravy

„Čínska medicína tvrdí, že chrípka je v podstate útok chladu, pred ktorým sa treba brániť. Nestačí, keď vrstvíte oblečenie, telo treba zahriať aj zvnútra. Veľa ľudí žije v domnienke, že vitamíny a silný organizmus získajú jedením ovocia a zeleniny. Tradiční čínski liečitelia to ale neodporúčajú počas zimy jesť. Svojou chladnou energiou totiž spôsobujú nedostatočné prekrvenie ciev. Kvôli tomu potom imunita nedokáže reagovať na vonkajší vplyv baktérií. To je dôvod, prečo jem výsostne teplé raňajky, kaše, polievky alebo dusenú zeleninu s korením, ktoré zahrieva môj organizmus. Ryby a huby ako hliva ustricová, shiitake či reishi sú u nás na dennom poriadku. Obľúbila som si chilli, zázvor, pri sladkých jedlách zase škoricu. Rafinovanému cukru sa úplne vyhýbam, pretože to je podľa mňa jeden z hlavných spúšťačov a živiteľov baktérií.“
Lenka (27 rokov)

Potenie je zdravé a pokojne si s ním vystačíte proti horúčke

„Súčasťou prechladnutia je aj horúčka, ktorú drvivá väčšina ľudí dnes podceňuje. Dajú si tabletku a fungujú ďalej. Podceňovanie potenia je pritom najväčšia hlúposť. Potením sa uvoľňujú škodlivé toxíny z tela von a organizmus zažíva akési „znovuzrodenie“. Telo potrebuje minimálne 2-3 dni pokoj, teplo a čas na vzchopenie sa. Horúčka sa však dá poraziť aj rýchlejšie, no zabudnite na ochladzovanie organizmu o pár stupňov vlažnejšou vodou. Svoju pozornosť zamerajne na prísun tekutín – najmä teplých bylinných čajov bez citrónu. Mnohí si myslia, že citrón lieči takéto prechladnutia a zimnice, no opak je pravdou. Citrón podľa čínskej medicíny svojou kyslosťou vťahuje energiu (v tomto prípade chorobu) ešte viac dovnútra tela, pričom úsilím človeka je vyhnať ju z tela von. Bylinné čaje ako feniklový čaj, šípkový, medovkový, šalviový tvoria neoddeliteľnú súčasť môjho každodenného rituálu a možno vďaka nim a pravidelnej jóge, kedy zo mňa opadne emočné vypätie, mám organizmus oveľa silnejší aj voči jednorázovým horúčkam.“
Silvia (29 rokov)

Zázvorovo-škoricový čaj na naštartovanie oslabeného organizmu

„Počas celého roka sa snažím stravovať podľa jednotlivých ročných období. Vsádzam teda na sezónne potraviny a s príchodom jesene sa zameriavam na teplé jedlá. Ľadové šaláty sú síce zdravé, no náš organizmus potrebuje v tomto období zahriať a tak si veľmi často varím zeleninové vývary či iné teplé jedlá. Stres však ešte stále ovplyvniť neviem a vo vypätých situáciách ma prepadne pocit, že na mňa lezie chrípka. Vtedy mi vždy pomôže tento zázračný nápoj:

Pripravte si 1,5 l čistej vody, do ktorej dáte 5 tyčiniek škorice a na plátky nakrájaný zázvor (veľkosťou ako palec). Priveďte do varu. Potom nechajte 15 minút lúhovať a pridajte lyžicu medu. Nikdy nepridávajte med skôr, pretože by čaj stratil liečivé účinky.“
(Monika, 37 rokov)