Presunúť na hlavný obsah

6 krokov ako sa zbaviť návykov na fast foody: Týmto si ochránite svoje zdravie a zhodíte tuk z brucha

Zdravie

Jedlá s rýchlym občerstvením už zopár rokov vládnu jedálničkom mnohých ľudí. Či už ide o rôzne hot dogy, kebaby, sendviče alebo hamburgery medzinárodných korporácií.

Nikto nehovorí, že fast food chutí zle, ale nemôžeme povedať, že by takéto rýchle jedlá pomáhali a zlepšovali náš zdravotný stav. Ak máte záujem aspoň obmedziť konzumáciu fast foodov a začať konečne kvalitne jesť, tak vám predstavím zopár tipov, ako sa začať postupne oslobodzovať od nezdravých rýchlych občerstvení.

V dobe prebytku, šikovného marketingu a trvalého prístupu k potravinám je prejedanie takmer nevyhnutnosťou. Kamkoľvek sa pozrieme, tak nájdeme rôzne fast foody, billboardy a reklamy, ktoré nám hovoria, aby sme jedli čo najviac, keď už je to také chutné a dobré. Niet pochýb o tom, že dvojitý hamburger môže byť radostným zážitkom pre vaše chuťové poháriky, ale pravidelná konzumácia takýchto nezdravých jedál, či už vyprážaných alebo presladených vedie k ukladaniu tukov a tým k zväčšovaniu bruška, stehien, zadku a iných partií. 

Prvým krokom k zdravšiemu životného štýlu je uvedomenie si, že ten štýl, ktorý vediete, málo pohybu, nepravidelná a nevhodná strava, nie je to pravé pre vás. Že sa necítite dobre a túžite po zmene, cítiť sa lepšie a zdravšie. Uznanie toho, že sa musíte zmeniť, nie je ľahká úloha, ale treba si tým prejsť a začať vnímať realitu takú, aká je. Ak vás už pohľad do zrkadla odpudzuje v dôsledku nezdravého životného štýlu, vysokou konzumáciou fast foodov, tak to berte ako motiváciu pre vašu zmenu – chcete sa cítiť super, chcete vyzerať super a môžete sa stať inšpiráciou aj pre ostatných.

Pri zmene stravovacích návykov sa vyhnite nárazovej zmene: nedá sa z jedného dňa na druhý zmeniť milovníka rýchleho občerstvenia na čisto zdravo konzumujúceho jedinca. Nevzdávajte sa teda hneď naraz všetkého, ale robte to za pochodu, postupne a tým sa to stane vašim návykom.

Prvý krok:

Vykonajte drobné zmeny

Ako som už spomínal, nie je vhodné, ak urobíte všetky zmeny rýchlo a radikálne, odopriete si hneď všetko, pričom vaša túžba po hamburgeroch a pizze bude stále rásť. Nakoniec by to aj tak skončilo maximálnym prejedením všetkých možných nezdravých jedál a bolo by po zmene. Vyskúšajte namiesto toho menšie zmeny:
-    Zjedzte iba polovicu hamburgeru
-    Objednajte si namiesto vyprážaného kurčaťa kurča grilované
-    Ako prílohu k hamburgeru si nedajte hranolky ale šalát
-    ...

Akonáhle zvládnete vykonať múdrejšie rozhodnutia v reštauráciách, tak si vyskúšajte aspoň 3x dať celý obed zdravý, tak ako má byť. Po čase zase pridajte dni, až nakoniec skončíte pri zdravom obede každý týždeň. Potom to tak isto vyskúšajte s večerou alebo raňajkami. Ide o to vykonávať stále malé kroky, nechať im čas na návyk tak, aby sa s z nich stali trvalé zmeny. Môže sa jednať o dlhodobejší proces, ale to nevadí, dôležité je, že v tom vydržíte v dlhodobom horizonte.

Druhý krok:

Jesť bez emócií

Mnoho ľudí prežíva stres každý deň a lieči si ho pitím piva, vína, jedením sladkostí alebo prejedaním sa hocijakého nezdravého jedla. Niekedy nám to pripadá tak, že jediným spôsobom, ako sa zbaviť všetkej ťarchy sveta je chľastanie a prejedanie sa. Môžme to nazvať emocionálne stravovanie, ktoré má veľmi neblahý vplyv na váš výzor. Najlepším spôsobom, ako to poraziť je nájsť si alternatívne spôsoby, ktoré nezahŕňajú konzumáciu jedla. Jedným z takýchto spôsobov je cvičenie. 
Cvičenie uvoľňuje endorfíny, cítite sa po ňom oveľa lepšie. Takže, ak budete bojovať so stresom, zármutkom alebo úzkosťou, vyskúšajte si kvalitný intenzívny tréning – celé cvičenie vás potom pozitívne naladí. 

Krok tretí:

Vonkajšie vplyvy

Pri vašom cieli zbaviť sa prejedania fast foodov môžete byť ovplyvnení priateľmi, spolupracovníkmi, reklamami, televíziou, internetom... Pre mnoho ľudí je tento vplyv najťažším krokom k zdravšiemu stravovaniu. Keď vaši kolegovia z práce chodia spoločne na čínu, na hamburger, tak vás to môže trocha trápiť. Pre vás totiž v takých typoch občerstvenia potom nebude miesto. Budete mať jedlo najpravdepodobnejšie pripravené už so sebou. Možno si vás budú doberať, ale verte mi, mnoho z vašich kolegov bude mať pred vami rešpekt, že to zvládate.
Naučte sa teda vonkajším vplyvom povedať nie. Budete mať potom navrch pre ostatnými, keď nebude pre vás problém vybehnúť po schodoch a všetko oblečenie vám padne ako uliate. 

Krok štvrtý:

Údaje

Častokrát sa stáva, že jeme zdravé nízkotučné potraviny, ktoré nám nemôžu „ublížiť“. Spoliehame sa na značku „bez tuku“. Ale nenechajme sa zmiasť. Bez tuku znamená často plné cukru. Platí to aj opačne. Je preto dôležité dekódovať tieto módne slová čítaním nutričných hodnôt a zoznamu obsiahnutých zložiek.

Venujte zvláštnu pozornosť trans-tukom, sodíku a obsahu cukrov. Sáčok plný zdravého musli môže mať viac cukru v sebe, ako je pre nás potrebné na celý týždeň. 

Krok piaty:

Jesť kvalitu nie kvantitu

Nedá sa hneď zistiť, ktoré potraviny sú pre nás najlepšie a robia nášmu zdraviu dobre. Chce to čas naučiť sa to postupne. 
Pochopenie veľkosti porcie je tiež neoddeliteľnou súčasťou vytvárania zdravých stravovacích návykov. Nemusíte si hneď teraz začať vážiť porcie jedla, moje riešenie je jednoduchšie: berte dlaň ako merací prístroj. Použite ho na meranie porcií, vytvorte si tak svoju vlastnú škálu hodnôt podľa toho, ako sa cítite plní a koľko jedla vám bude stačiť. 

Krok šiesty:

Hrajte sa s jedlom

Vytvárajte si vlastné recepty. Vyskúšajte sa pohrať s prípravou jedla podľa nutričných hodnôt. Vyskúšajte si rôzne recepty z internetu, ponúknite svoje diela známym, kamarátom, kolegom a možno tak získate ďalšieho prívrženca zdravého stravovania.

Nech už ste splnili len jeden krok, ale dôležité pre vás je začať a vydržať pri tom. Chudnutie a zdravie je životný štýl nie na jednu dekádu ale na celý život.