Presunúť na hlavný obsah

Najvyhľadávanejší spôsob stravovania dokáže byť nebezpečný: Zaťažuje obličky a zabrať dostáva aj pečeň

Elementy zdravia

Vitariánstvo, živá strava, raw food – všetko sú to názvy pre jeden z momentálne najvyhľadávanejších spôsobov stravovania. Je však skutočne táto forma stravovania vhodná práve pre vás? Predstavme si ju podrobnejšie a vy sa rozhodnite.

Vitariánstvo pochádza od slova Vita, čiže život a predstavuje návrat k živej strave. Podstatou tohto stravovania je vylúčenie akejkoľvek tepelnej úpravy jedla a konzumovanie všetkých surovín v surovom stave. Práve aj z tohto dôvodu sú väčšinou vitariáni zároveň vegetariánmi, prípadne vegánmi, nakoľko konzumáciu surového mäsa veľa ľudí neobľubuje. 

Ako teda vyzerá jedálniček vitariána? Tvorí ho prevažne zelenina, ovocie, orechy, semiačka, byliny a klíčky. Vyzerá to veľmi stroho, avšak títo ľudia vedia vytvoriť z týchto potravín veľa zaujímavých pokrmov. Ich polievky sú studené, no i tak chutné, väčšinou zeleninové. Cestoviny si pripravujú napríklad z nastrúhanej cukety na dlhé tenké pásiky – špagety – zmiešané s rôznou zeleninou, bylinkami a semiačkami. Veľmi pestrá je škála raw dezertov. Ako základ používajú orechy, ktoré im držia formu, zbytok tvorí ovocie. Bielkoviny dodávajú telu formou naklíčených strukovín, takto upravujú aj obilniny. 

Aké sú výhody živej stravy? 

  • živá strava je bohatá na vitamíny, enzýmy a minerály
  • je výbornou formou na detoxikáciu organizmu
  • obsahuje veľa vlákniny
  • nie je finančne nákladná 
  • v horúcich dňoch osvieži organizmus 

Je vitariánstvo vhodné pre všetkých?

Určite nie. Podiel živej stravy u vitariánov je 100%. Väčšina zástancov živej stravy má tento podiel trochu nižší – okolo 70%. Pre niektorých ľudí je však aj toto % veľmi vysoké a priam nebezpečné. 
Ak žijete v tropických krajinách, kde sa teploty šplhajú na veľmi vysoké hodnoty, surová strava je tam dokonca žiadúca. V našich podmienkach je to ale inak. 

Hlavným problémom surovej stravy je jej výrazne JIN-ová energia, teda ochladzujúca. Prináša do tela výrazný chlad a iba malé množstvo tepla (ak je podiel surovej stravy 100%, vtedy neprichádza do tela žiadne teplo), čím trpia mnohé naše orgány. Predstavte si, akoby ste 70% vášho roka žili na Sibíri. Alebo by ste v zime doma vôbec nekúrili. Telo si prirodzene žiada aj teplo, hlavne v období chladného počasia. 

Dlhodobou konzumáciou surovej stravy výrazne zaťažujete svoje obličky. Obličky neznesú chlad, potrebujú na svoje fungovanie teplo. A pokiaľ im ho nedáte, telo začne postupne kolabovať. Títo ľudia mávajú väčšinou studené ruky a nohy, bývajú anemickí, majú bledú tvár, ich stolica je redšia, na malú potrebu chodia veľmi často a ich spánok je veľmi zlý. Je len otázkou času, kedy môže prísť vážnejšie ochorenie. 

Konzumenti surovej stravy väčšinou prijímajú väčšie množstvo orechov a tukov, nakoľko sa nimi snažia získať už spomínané teplo. Náš organizmus však nedokáže spracovať viac ako 6 polievkových lyžíc orechov denne (max 2 lyžice naraz) a preto pri väčšom množstve dostáva poriadne zabrať naša pečeň. 

Nie je prirodzené, aby sme v zime konzumovali surovú stravu v takom veľkom množstve. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí majú v jedálničku viac mäsovej potravy, kľudne si môžete dopriať zeleninový šalát. V opačnom prípade sa surovej strave v zime vyhnite alebo ju aspoň výrazne obmedzte. A ak patríte k tým, ktorým býva stále zima, skoncujte s touto formou stravovania úplne. Ak si to neviete predstaviť, zabezpečte si domov Umeocot, ktorým keď ochutíte surovú zeleninu, znížite jej ochladzujúci účinok. Nie nadarmo sa v rozprávke o 12 mesiačikoch pýtali Marušky: „A teba kto poslal v zime po jahody?“ 

V lete je situácia trochu iná – vtedy si môžete dopriať surovej stravy trochu viac, no nikdy by to nemalo byť 100%. Vaše obličky a slezina potrebujú teplú stravu aj v lete. 

Obzvlášť si dávajte pozor na tropické ovocie. Čím z väčších trópov ku nám príde, tým väčší chlad prinesie do nášho tela. Okrem toho, každé tropické ovocie, ktoré sa dováža na Slovensko, je ošetrené chemickými prostriedkami, konzervantmi. Ináč by ste nachádzali na pultoch zhnité ovocie, nakoľko čas a spôsob prepravy by nevydržali v oku lahodiacom stave. Preto by ste si mali vyberať vždy miestne potraviny, nášho pásma a samozrejme sezónne. 

Pre zhrnutie: 

  • 100% konzumácia surovej stravy nie je vhodná pre nikoho, nakoľko obličky a slezina potrebujú na svoje správne fungovanie teplo 
  • v zime sa vyhýbajte surovej strave čo najviac, ak nepatríte k výrazne mäsovým konzumentom, vtedy si môžete dopriať šalát aj v zime 
  • v lete môžete konzumáciu surovej stravy zvýšiť, nikdy však nezačínajte studenými raňajkami – žalúdok potrebuje naštartovať ráno niečím teplým 
  • ak mávate studené ruky a nohy, prípadne chlad v celom tele, vyhoďte zo svojho jedálnička všetku surovú stravu a nahraďte ju varenou 
  • vyhýbajte sa tropickému ovociu, jedzte miestne a sezónne potraviny
  • nekonzumujte viac ako 6 polievkových lyžíc orechov denne

Viac o potravinách každodenného použitia sa dozviete v knihe Superimunita, ktorú nájdete v internetovom kníhkupectve iPark.sk alebo priamo TU.