Presunúť na hlavný obsah

Sexuálna choroba, ktorá je často podceňovaná: Každý desiaty človek ňou trpí a ani o tom nevie

Sex

Myslíte si, že spíte, zatiaľ čo máte sex napríklad so svojím susedom. Alebo si myslíte, že ste v posteli nudná, a vy sa po nociach meníte na sexuálnu dračicu. Toto nie je žiadna erotická fantázia, ale choroba s názvom sexomnia.

Choroba s názvom sexomnia  by sa na prvý pohľad zdala  ako veľká zábava, ak ju zažijete povedzme len na jednu noc a to s pohľadným susedom alebo s tajomným a sexi zvodcom. Ale keď jedného pekného dňa budete kráčať po ulici a budú sa vám prihovárať zástupy mužov s tým, či si tú noc ešte zopakujete, a vy ostanete v šoku, pretože si nič nepamätáte, to už taká zábava rozhodne nebude. 

Poďme sa na sexomniu najskôr pozrieť z medicínskeho hľadiska... Ide o poruchu, ktorá bola do medicínskych príručiek zaradená len pred desiatimi rokmi a trpí ňou asi desatina ľudstva. „Konkrétne o spánkovú poruchu vzrušenia, kedy človek nedokáže ovládať svoje libido a rovnako stráca úplnú kontrolu nad svojím úsudkom,“ povedal Colin Shapiro z Torontskej univerzity. Človek ňou postihnutý vedie bohatý, búrlivý, ale v prvom rade nevedomý sexuálny život po nociach, keď spí. Alebo si to aspoň myslí. 

Ako to vyzerá v praxi? Večer si idete ľahnúť skôr v domnienke, že sa aspoň dobre vyspíte, no v skutočnosti sa dostanete do stavu ako námesačnosť. Uprostred noci vstanete z postele s cieľom, že idete zažiť dobrý sex alebo v „lepšom“ prípade masturbovať, maznať sa s inou osobou a iné.

Prečítajte si tiež: 10 faktov o masturbácii, na ktoré sa muži hanbia žien opýtať.

Sexomnista potom zvedie svojho partnera, ak nejakého má, ak nie, postačí aj spomínaný sexi či nie až tak sexi sused, u ktorého dverí zazvoní. No a povedzme si na rovinu, v prípade, že sexomnistom je žena ... Ktorý muž by povedal nie polonahej žene, ktorá sa uprostred noci zjaví pri jeho dverách s lákavou ponukou sexu? 

Sexomnista nemá na druhý deň ani tušenie, čo vystrájal. Nehovoriac o tom, že sa cíti unavený a podráždený. „Je to v dôsledku toho, že má narušenú architektoniku spánku, teda chýbajú mu hlboké fázy spánku,“ doplnil Colin Shapiro. V prípade žien je tu však ešte jedno riziko. Môže ostať tehotná a nebude vedieť s kým, ale najmä ako k tomu prišla. A to sa už nevysvetľuje ľahko, nehovoriac o pocitoch poníženia. 

Zámerne sa sústreďujeme na ženy, pretože sexomnia je choroba, ktorá sa zo záhadných príčin častejšie vyskytuje práve u žien. Žiaľ, nedá sa liečiť, len utlmovať tabletkou od neurológa, a to klonazepamom. Avšak dôležitejšia je prevencia. Musia dbať na zdravý životný štýl, vyhýbať sa alkoholu a najmä stresu, pretože ak prežívajú psychicky náročné obdobie, zvyknú si ho ventilovať práve „nočnými výjazdmi“. V neposlednom rade choroba ovplyvňuje aj každodenný život. Klesá výkonnosť v práci, býva často náladový, frustrovaný, unavený.