Biely cukor spôsobuje nadváhu a tiež rakovinu: Toto sú zdravšie náhrady tohto nebezpečného jedu
Okolo cukru už vyšlo veľmi veľa informácií, často negatívnych. Mnohé z nich sú pravdivé a je dobré vedieť, čo všetko robí s naším telom bežný rafinovaný cukor. Okrem zvýšeného rizika obezity, sú tu aj ďalšie zdravotné riziká.
Takže cukor, áno – je presne taký zlý, ako sa o ňom aj hovorí. S cukrom sa spája riziko obezity, srdcových ochorení, rakoviny a poruchy funkcie mozgu – niekto by mohol povedať, že cukor je pre nás jed. Naozaj tu záleží od času, kedy cukor sa odporúča príjmať, a kedy nie. Najvhodnejším časom pre prísun cukru v jedálničku (a iných sladkých potravín ako ovocie) je po aktívnom pohybe, tréningu, športe.
Na trhu existujú mnohé alternatívy za cukor, ak vynecháme všetky umelé náhražky, tak nám zostane len zopár „zdravých“, údajne menej nebezpečných náhrad ako bežný biely rafinovaný cukor. Tieto náhrady sa spoliehajú, že dodajú sladkú prirodzenú chuť do vašich jedál s použitím určitého pomeru fruktózy v danom sladidle.
Treba si však uvedomiť, že ani fruktóza nie je úplne bezpečná: môže zvýšiť hladinu cholesterolu, zvyšuje glykolyzovaný hemoglobín (indikátor diabetes), zvyšuje krvný tlak a negatívne pôsobí na inzulínovú rezistenciu končiacu až diabetom 2. typu.
Takže pri výbere zdravej náhrady za cukor sa treba riadiť aj obsahom fruktózy v sladidle. Taktiež mnoho, takzvane zdravých sladidiel, sú vlastne rovnako nebezpečné ako bežný rafinovaný cukor.
Konzumáciou príliš veľkého množstva cukrov, taktiež aj tých skrytých, ktoré číhajú v potravinách si podlamujeme našu energiu – táto jednoduchá energia vám nevydrží príliš dlho a môže nastať silný energetický útlm. Z toho prichádza zase hlad a pokiaľ zase skonzumujete cukor, tak sa kruh opakuje.
Pokiaľ je to teda možné, vyhnite sa dosládzaniu vašich potravín, vynechajte cukor z vášho jedálnička a namiesto sladkých vecí pridajte viac ovocia. V takej forme je fruktóza omnoho menej nebezpečnejšia a prirodzenejšia. Pokiaľ ale chcete aspoň trocha sladiť a zdravo, tak si pozrite prehľad najbežnejších zdravých sladidiel a vyberte si sami, čo vám vyhovuje:
Javorový sirup
Zdroj: Pozbieraná miazga z javorov, ktorá sa zvarí, filtruje a dostáva sa z nej cukor.
Výhody: Skladá sa zo 70% sacharózy, má nižší obsah fruktózy a obsahuje rôzne antioxidanty.
Nevýhody: Stále obsahuje dosť fruktózy.
Agávový sirup
Zdroj: Lisovaním listov modrej agáve a následným spracovaním sa získa daný sirup.
Výhody: Je intenzívne sladký, nepotrebujete ho vo veľkých množstvách.
Nevýhody: Má veľmi vysoký obsah fruktózy – 75 až 90 percent, čo je viac ako v kukuričnom sirupe obsahujúci tiež veľké množstvo fruktózy. Ťažko sa teda metabolizuje v tele a tak zvyšuje hladinu cukru v krvi.
Melasa
Zdroj: Vedľajší produkt rafinácie cukrovej trstiny.
Výhody: Je bohatá na rôzne živiny, ktoré sa extrahovali počas spracovania cukrovej trstiny – železo, horčík, zinok, vápnik a draslík. Hustá melasa je bohatá na minerály a obsahuje aj dostatok železa – je to tým pádom vhodné ako náhrada železa pre vegánov.
Nevýhody: Obsahuje tiež veľké množstvo fruktózy.
Med
Zdroj: Kvetový nektár, ktorý sa zbiera včelami, tie zase rozčlenia nektár na jednoduchšie cukry a uložia do plástov.
Výhody: Samotný surový med priamo od včelára obsahuje v sebe množstvo živín. Žiadne ďalšie nevyhnutné spracovanie nie je nutné, produkt je priamo prírodný, organický, často sa používal namiesto cukru už v minulosti.
Nevýhody: Takmer polovica medu je z fruktózy.
Stévia
Zdroj: Výťažok z listov stévie
Výhody: Je to do určitej miery prírodný produkt, nemá sebe žiadne sacharidy ani kalórie, nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Má veľmi nízky glykemický index, má aj ďalšie zdravotné výhody nielen ako sladidlo. Predáva sa vo viacerých formách – samotné listy, tablety, prášok, granulát, tekutina.
Nevýhody: Rovnako ako umelé sladidlá, po užití môže vyvolať chuť na sladké, miestami má horkastú chuť.
Xylitol
Zdroj: Pochádza z rastlinných vlákien z rôzneho pôvodu. Vyskytuje sa tiež v niektorých druhoch ovocia.
Výhody: Veľmi malo kalórií, nezvyšuje hladinu cukru v krvi – vhodné aj pre diabetikov.
Nevýhody: Môže pochádzať z geneticky modifikovaných potravín ako je kukurica, pokiaľ si niekto na to potrpí. Miestami má horkastú chuť.
Sirup z hnedej ryže
Zdroj: Hnedá ryža, ktorá sa varí – z nej sa vyťažia enzýmy a tie sa dodatočne nechajú rozložiť na cukor.
Výhody: Neobsahuje žiadnu fruktózu.
Nevýhody: Neobsahuje skoro žiadne pozitívne dodatočne živiny ako iné sladidlá, môže obsahovať arzén.
Kokosový palmový cukor
Zdroj: Extrahovaná šťava z kokosovej palmy, vyvarená a dehydrovaná.
Výhody: Nízky obsah fruktózy, vysoký obsah draslíka a vitamínu C. Treba si dať pozor pri kúpe, niektorí výrobcovia pridávajú trstinový cukor pre zlepšenie chuti.
Nevýhody: Stále obsahuje fruktózu, má rovnaké množstvo sacharidov a kalórií ako cukor.
Ak ste sa už rozhodli pre akúkoľvek alternatívu, nezabúdajte, že aj tieto sladidlá treba brať s mierou. Nemajú slúžiť pre oklamanie tela a mysle, ale ako príjemné a zdravé spestrenie vášho zdravého životného štýlu.
Mohlo by vás tiež zaujímať: