Presunúť na hlavný obsah

Schudnite raz a navždy: „Svedomitá“ diéta vás naučí jesť tak, aby ste viac nepriberali!

Chudnutie a diéty

Stravovanie bez premýšľania vám umožňuje konzumovať tisíce kalórií, ktoré neskôr zbadáte na problémových partiách. Zbavte sa tohto zlozvyku a schudnite aj vy.

Ako na to? Mali by ste si v prvom rade všímať, čo dávate do úst. Keď budete dokonale poznať potraviny, ktoré jete, naučíte sa jesť zdravo bez námahy! 

Jedenie „za chodu“

Najhoršie je prejedať sa v dôsledku toho, že nemáte čas na zdravé jedlo a svoj hlad necháte vystupňovať až na taký level, kedy siahnete po čomkoľvek, čo ho utíši. Áno, na mysli máme cestoviny, chlieb i nezdravé polotovary, ktoré nám ročne pridajú až päť kíl na váhe. A to je teda naozaj vysoké číslo.

Stačí málo

Uvedomenie je to, čo vám pomôže zhodiť a začať sa stravovať zdravo. Bez toho, aby ste hladovali či držali nejaké prísne obmedzujúce diéty. Schudnete mocou "uvedomenia“. Stačí rozpoznať okamih rozhodnutia sa, čo vložíte do úst. Na to vám pomôžu psychologické techniky, vďaka ktorým by ste mali rozlúštiť správy, ktoré k vám telo vysiela. Stačí zmierniť kompulzívne jedenie, prípadne prejedanie sa v strese či osamelosti. 

Sila všímavosti

Presne tá spomalí vaše automatické správanie a výber nesprávneho jedla, kvôli ktorému priberáte a nedokážete udržať vaše stravovanie na uzde. 

Tu je návod, ako aplikovať pravidlá všímavosti do všetkého, čo jete:

1. Než dáte niečo do úst, zastavte a spýtajte sa samy seba: Som hladná? Prečo idem jesť? Je to jedlo na podporu môjho zdravia? Ako sa mám rozhodnúť, kedy prestať jesť?

2 Zvoľte menšie jedlo a skontrolujte, či je polovica jedla zelenina, štvrtina proteíny a štvrtina škroby.

3. Spomaľte. Začnite jedlo tichou meditáciou. Po desiatich sústach vyhodnoťte v akom stave je váš hlad, respektíve sýtosť. Dajte si na desať minút prestávku. Skúste jesť paličkami, to vás spomalí.

Vyberajte!

Zložte si jedálniček z celozrnných potravín, proteínov – orechov, šošovice, tvarohu, vajec, chudého hovädzieho či hydiny, zdravých tukov ako je olivový olej, avokádo, orechy či semená. Vyhnite sa nezdravým snackom. Upravte svoje porcie tak, aby ste denne jedli päť alebo šesť miniporcií. Každá by mala obsahovať chudé bielkoviny, pomaly rozkladajúce sa sacharidy a zdravé tuky. Mali by ste zjesť deväť porcií ovocia alebo zeleniny, dve až štyri porcie denne hnedej ryže, ovsa, pohánky, quinoa, jačmeňa či müsli. Šesť až deväť porcií rýb, chudého hovädzieho mäsa, kuracieho, varenej fazule, šošovice či cíceru denne. Zaraďte do jedálnička aj grécky jogurt a orechy, mletý ľan, chia semienka a avokádo. Sladíte? Použite stéviu! 

Týchto sa zbavte!

Odporúčame postupné vyraďovanie rafinovaných sacharidov, sladkostí a sladených nápojov. Zabudnite na biely chlieb, bielu ryžu a biele cestoviny. Skúste vynechať všetky potraviny na báze múky. Kľúčom k udržaniu hladiny cukru v krvi pod kontrolou, je obmedziť príjem sacharidov. Tie prudko zvyšujú hladinu cukru v krvi a inzulínu. Celozrnné potraviny uvoľňujú glukózu postupne, takže vlčí hlad vám s nimi nehrozí. Uvedomte si, že so zdravými potravinami vaše telo silnie a je svieže, nehovoriac o tom, že metabolizmus vďaka „uvedomelým“ potravinám pracuje správne. Precíťte každé sústo a telo sa vám odvďačí vitalitou!