Presunúť na hlavný obsah

Veľká jarná očista hrubého čreva: Tu je postup, ako zbaviť telo usadenín a toxínov

Elementy zdravia

Vedeli ste, že podľa východnej medicíny predstavuje hrubé črevo základ imunitného systému?

Ak chcete teda posilniť svoju imunitu, venujte viac pozornosti svojim črevám. Prestaňte ich zanášať a naopak začnite ich podporovať správnymi potravinami. Ľudia majú v svojich črevách od 3 – 15 kg usadenín vďaka strave, ktorú konzumujú. Vďaka očiste hrubého čreva sa môžete veľkej časti týchto usadenín zbaviť a tým výrazne podporiť svoje zdravie. 

Čítajte tiež: Liečivá sila potravín podľa piatich elementov zdravia

Shankhaprakshalana 

Táto špeciálna jógová technika nazývana tiež v krátkosti „Šanka“ patrí k najefektívnejším očistám hrubého čreva. Prečisťuje tráviacu sústavu, čistí pleť a posilňuje imunitný systém.

Šanka je založená na pití slanej vody, pričom voda sa pije dovtedy, kým črevo nie je úplne prečistené a z tela nezačne vychádzať čistá voda (bez farby a zápachu). Súčasťou tejto očisty sú špeciálne jógové cviky, ktoré podporujú pohyb čriev a zabezpečujú rýchlejší priebeh očisty. Celková očista trvá od 2 – 4 hod, v závislosti od zanesenia hrubého čreva. Preto je vhodné vykonávať túto očisťu cez víkend alebo keď máte voľno. 

Šanka sa robí nalačno, čím skôr, tým lepšie. Pomer slanej vody a soli je 1 čl morskej/himalájskej soli na 1 liter čistej filtrovanej vody.

Postup

Nalačno vypiť 2 poháre slanej vody a potom praktizovať špeciálne cviky. Po docvičení vypiť ďalší pohár vody a opätovne cvičiť. Približne po 1 – 1,5 l vody by sa mala prejaviť prvá potreba na toaletu. Pokračovať v pití a cvičení až pokiaľ z tela nezačne vychádzať čistá voda.  Až vtedy sa považuje šanka za ukončenú.

Po dokončení tejto očisty je potrebné aspoň 40 minút oddychovať a mať pripravený ľahký obed. Obed by sa mal skonzumovať do 1 hod od posledného vyprázdnenia. Ideálnou kombináciou po šanke je jasmínová ryža uvarená na troche rastlinného tuku a červená šošovica.  Najbližšie dni sa odporúča ľahšia strava, vyhýbať sa treba alkoholu, či mäsu. Výhodou šanky je, že ide najviac do hĺbky, zaberie vám pomerne málo času a je finančne nenáročná. 

Kedy túto očistu nepraktizovať:

• počas tehotenstva
• počas menštruácie
• ak niekto trpí žlčníkovými alebo obličkovými kameňmi, prípadne cukrovkou
• aj niekto trpí nízkym krvným tlakom alebo oslabenou funkciou obličiek
• pri duševných poruchách, žalúdočných vredoch

Mohlo by vás zaujímať: Najsilnejšia očista na nánosy v hrubom čreve: Tieto obilniny majú doslova zázračné účinky

Ryžová kúra 

Kúra celozrnnou varenou ryžou je vhodná na detoxikáciu a ozdravenie celého organizmu, čo má pozitívny vplyv na celkový duševný stav a vitalitu. Jej absolvovanie  pomáha oslobodiť sa od závislosti na škodlivých stravovacích návykoch a nezdravých potravinách. 

Odporúča sa na detoxikáciu organizmu, pri liečení žalúdočno-črevných a žlčníkovo-pečeňových chorôb, pri srdcovo-cievnych ťažkostiach a pri poruchách látkovej výmeny, artritíde, reumatizme. 
Ako vyplýva zo samotného názvu, táto očista je založená na dlhodobej konzumácií ryže. Dá sa robiť aj 40-dňová, no my vám predstavíme kratšiu verziu – 12-dňovú. 

Ideálnou voľbou pri tejto kúre je naturálna ryža. Celozrnná/naturálna ryža obsahuje z obilnín najhodnotnejšie bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny, asi 73 % uhľohydrátov, vitamíny BI, B2, B3, vitamín E a z minerálnych látok malé množstvo sodíka, ale veľa draslíka, horčíka, fosforu, kremíka a tiež zinok, vápnik a samozrejme vlákninu. Pretože neobsahuje glutén, je vhodná aj pre celiatikov.

Postup

Prvé tri dni sa konzumuje iba čistá ryža, neochutená, neosolená a bez tuku. Počas kúry môžete piť pramenitú vodu, bylinkové, nesladené, čistiace čaje. Vhodný je tiež čaj bancha (banča) alebo zelený čaj.

Okolo 2. až 3. dňa sa môže objaviť kríza, rôzne subjektívne ťažkosti ako malátnosť, únava, slabosť, bolesti hlavy, depresia a ďalšie. Je to následok uvoľňovania nahromadených toxínov a jedov z organizmu do krvi. V takýchto prípadoch veľmi pomáha pohyb a aktivita na čerstvom vzduchu. Ryžu treba jest 3-krát denne v primeranom množstve. 

Ďalšie tri dni (deň 4, 5 a 6) sa k ryži pridá krátko tepelne upravená zelenina (3-10 min). Jej množstvo však nesmie presiahnuť 25% objemu ryže. Zeleninu pripravujte s trochou morskej soli, ale bez oleja. Štipku soli môžete začať pridávať aj do ryže. 

V ďalšej fáze (deň 7, 8 a 9) sa pridajú strukoviny. Tie budú tvoriť 15% stravy. V kombinácii s ryžou sú pre organizmus zdrojom plnohodnotných bielkovín. Najhodnotnejšia a veľmi chutná je sója, ktorá obsahuje až 2-krát toľko bielkovín ako mäso. Niekto môže však na ňu byť alergický. Strukoviny obsahujú veľa kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá je dôležitá pri odbúravaní zvyškového agresívneho homocysteinu tvoriaceho sa v bunkách, čím predchádzame mnohým civilizačným chorobám ako ateroskleróze, rakovine, nervovým poruchám.

Posledné tri dni (deň 10, 11 a 12) začnete pridávať k doterajšej strave surovú zeleninu, jemne nakrájanú alebo nastrúhanú a do jedálnička zaraďte tiež pokrájané alebo celé surové listy zelenej listovej zeleniny. Tanier bude pozostávať z 55% ryže, asi 20% tepelne upravenej zeleniny, 15% strukovín a 10% surovej zeleniny. Jedným z dôvodov, prečo sa až v tejto fáze pridáva surová zelenina je, že podľa orientálnej medicíny pečeni, ktorá ak nie je v poriadku, v procese liečenia nerobí dobre nič surové, teda nielen ovocie, ale ani surová zelenina. A pečeň majú oslabenú skoro všetci, vzhľadom ku kombináciám a kvalite potravy, ktorá sa zvykne v súčasnosti konzumovať.

Upozornenie: hneď od začiatku kúry dochádza k výraznému zníženiu krvného tlaku, čo nie je nebezpečné, ale treba si dávať pozor na prudšie vstávanie, aby ste sa vyhli závratu, prípadne kolapsu. V tejto fáze dochádza k najväčšiemu úbytku hmotnosti, pretože sa telo čistí od usadenín. 
Táto očista je časovo náročnejšia, no takisto ako šanka, finančne zvládnuteľná. 

Ďalšou možnosťou očisty hrubého čreva je očista zelenými potravinami (jačmeň a chlorela), psýliom, klystírom, prípadne urinoterapia. 

Očistu hrubého čreva je dobré vykonávať 2-krát do roka – na jar a na jeseň. Následne by mala nasledovať očista pečene a obličiek. Ak chcete, aby vaša očista prebehla čo najrýchlejšie a čo najpríjemnejšie, vyhýbajte sa potravinám, ktoré hrubé črevo zanášajú počas celého roka - obmedzte konzumáciu mliečnych výrobkov, mäsa a pečiva.  Naopak podporiť ich môžete celozrnnými obilninami, ako je napr. pšeno, pohánka, ovos, špalda či iné.  Detoxikujte svoje telo už za 10 dní. A ešte aj schudnete!

Čítajte tiež: Stačia dve ingrediencie na efektívne prečistenie hrubého čreva: Takto ho dostanete do formy!