Presunúť na hlavný obsah

Cestoviny a chlieb ako najväčšie diétne „prehrešky“: Odborníci upozorňujú, že bez sacharidov môžete priberať!

Chudnutie a diéty

Mnohí diétologovia vidia v sacharidoch tých najväčších vinníkov diéty. Nečudo, stoja okrem naberania prebytočných kíl vraj aj za vznikom cukrovky, obezity či rakoviny.

Stali sa najobávanejšou skupinou potravín, mnohí preto prechádzajú na paleodiéty a minimalizujú ich príjem. Toto riešenie však nie je najšťastnejšie, hovoria odborníci. 

Prečítajte si aj: Vynechávanie vajíčok z jedálnička je najväčšia chyba: Obmedzujú hlad a zvyšujú výkon mozgu

Život bez sacharidov

Ľudia, ktorí sacharidy vylúčili zo života, by podľa diétológov mohli trpieť nedostatkom energie, zmenami nálad či zlou koncentráciou. Všeobecne je známe, že spracované sacharidy ako biely chlieb či cestoviny, prispievajú k rapídnemu priberaniu, no lekári sú stále viac znepokojení trendom, ktorý ich zakazuje celkovo. Spôsobuje totiž vraj priberanie takisto. Sacharidy nájdeme aj v ovocí, cukre či mlieku. Existujú však „pravé sacharidy“, ktoré by mali tvoriť dokonca tretinu nášho príjmu. Viete, o ktorých potravinách je reč?

Tieto by ste mali jesť

Hnedá ryža a celozrnný chlieb sú plné vlákniny, ktorá vám dá pocit sýtosti. Práve vláknina je dôležitá pri správnom trávení, chráni srdce a bojuje proti niektorým druhom rakoviny. Takéto sacharidy majú aj vyšší glykemický index a udržia vás dlhšie „najedených“ a nebudete tak bezhlavo siahať po fastfoodoch či kalorických snackoch. 

Mohlo by vás zaujímať: Superpotravina namiesto chleba: Toto vám dokonale nahradí (ne)zdravé pečivo a iné prílohy!

Supersacharidy

Sladké zemiaky, quinoa, krúpy, kukuričná múka, špalda či čierne fazule majú glykemický index, ktorý ich predurčuje na pridávanie k jedlám a zaradenie do jedálnička. Z dlhodobého hľadiska je úspešnou diétou najmä tá, ktorá sa dá držať nepretržite, bez akýchkoľvek nezdravých odchýlok, výluky akejkoľvek skupiny potravín, zhodujú sa odborníci vo svete. Práve odopieranie si sacharidov, smeruje k tomu, že telo si ich po čase začne pýtať samé. Výsledok? Nezdravé prejedanie sa a zlý vzťah k jedlu, ktorý rozhodne ku chudnutie nevedie, píše denník Daily Mail.

Čítajte tiež:

Je biele pečivo skutočne také zlé? V skutočnosti ho môžeme považovať za zdraviu prospešné!

Mali by sme staré pečivo vyhadzovať? Pravda o tom, či patrí hneď do koša!