Presunúť na hlavný obsah

Zdravšia alternatíva kravského mlieka, ktoré nie je vyrobené poctivo: Na čo si pri ňom dávať pozor?

Zdravie

Mlieko je súčasťou nášho stravovania už dlhé roky. Mnohí z nás boli vyvovavaných práve na kravskom mlieku a produktoch z neho. Dá sa povedať, že mlieko je pre nás zdravá potravina, ktorá by nemala chýbať u nikoho z nás. Pravda však nie je taká jednoznačná, ako to na prvý pohľad vyzerá...

Mlieko je prezentované ako potravina plná vitamínov, minerálov, obsahuje veľa bielkovín. Treba sa ale pozrieť aj na druhú stránku veci, kde mlieko už tak pozitívne nebude figurovať. 

Mlieko je náročné výrobu, získať ho, je dosť prácna záležitosť. Moderná produkcia mlieka však už dokáže získať mlieko za kratší čas, ale nesúvisí to len so zvýšenou efektivitou získavania mlieka. Mnoho kráv je dopovaných rastovým hormónom rBGH pre zvýšenie produkcie mlieka. Často sa však stáva, že pri aplikovaní tohto hormónu a pri nevhodnom zaobchádzaní s dobytkom vzniká infekcia, ktorá sa lieči antibiotickou terapiou. Tieto lieky sa dostanú samozrejme aj do kravského mlieka a sú schopné prekonať aj proces pasterizácie. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo je dnešné mlieko nie úplne bezpečné pre konzumáciu človekom a z toho vznikajú aj ďalšie zdravotné problémy.

Taktiež nie je zriedkavé, že hormón rBGH tiež prežije proces pasterizácie a dostane sa pri konzumácii do vášho tela. To môže mať za následok zvýšenie vášho vlastného rastového hormónu, čo znie síce zaujímavo, ale v konečnom dôsledku sa tak zvyšuje potenciál pre tvorbu rôznych druhov rakoviny a tumoru.

Mohlo by vás zaujímať: Nápoj, ktorý spôsobil vo svete revolúciu: "Zlaté" mlieko ozdraví celý organizmus a poradí si aj s rakovinou!

Taktiež netreba zabúdať na určitý typ intolerancie na laktózu: či už vedomú, alebo nevedomú. Laktóza sa u malých deti bezproblémovo trávi, u dospelého človeka táto schopnosť klesá, až môže zaniknúť a pitím mlieka si tak môžme vyvolať rôzne zdravotné problémy. 

Mlieko je zdroj vápnika, to je pravda. Ale treba tiež dodať, že nie najlepším zdrojom vápnika, obsahuje v sebe vyššie percento ťažko vstrebateľného vápnika. Preto sú iné potraviny na tom lepšie. Napríklad zelená zelenina obsahuje v sebe veľké množstvo vápnika. 

Uvedené dôvody, prečo sa obávať piť mlieko, som uviedol a zovšeobecnil pre všetkú výrobu mlieka. Keby sme boli konkrétni, tak nemôžem povedať, že to platí u každého producenta mlieka. Nájde sa určite aj veľké percento takých, ktorí uvedené postupy nepoužívajú a mlieko od nich je kvalitnejšie, čistejšie a zdravšie. Taktiež mliečne výrobky počas spracovania ako syry, jogurty, smotany, nátierky sa zbavujú veľkej časti, ak nie úplnej, nebezpečných látok a ich konzumácia je prevažne bezpečná. Mlieka sa teda netreba báť, treba sa báť nepoctivých producentov a vyberať si kvalitné mliečne produkty, prípadne ich alternatívy:

Sójové mlieko

Napriek istým negatívam je sójové mlieko vhodné ako občasná náhrada kravského mlieka. Má minimálny obsah nasýtených tukov, absentuje tu galaktóza, to znamená, že môže dočasne nahradiť aj materské mlieko pre galaktosaemické deti. Neobsahuje žiadnu laktózu, takže je vhodná pre tých, ktorí majú alergiu na laktatické kravské mlieko. Keďže pochádza z rastlín, nie je dôvod sa obávať problémov súvisiacich s produkciou kravského mlieko pre nepohodu zvierat. Môže však obsahovať vyšší podiel cukrov

Mandľové mlieko

Mandľové mlieko je dobrým zdrojom horčíka, ktorý pomáha funkciám prištítnych teliesok a tým sa prispeje k zlepšenému zdraviu vašich kostí. Taktiež obsahuje veľa mangánu, selénu a vitamínu E. Vitamín E je antioxidant, ktorý chráni bunkové membrány. Selén je vhodný pre náš imunitný systém, pomáha pri reprodukcii a v metabolizme štítnej žľazy. Mandľové mlieko je tiež dobrým zdrojom nenasýtených tukov, bielkovín, flavonoidov a draslíka, má menej cukru ako sójové mlieko. Nevýhodou je výraznejšie odlišná chuť od kravského mlieka, budete si musieť trocha zvyknúť na jeho špecifickú chuť. Taktiež patrí medzi drahšie alternatívy mlieka.

Nenechajte si ujsť: Bylinka, ktorá vám zabezpečí sexi opálenie: Táto vitamínová bomba posilňuje vlasy a odbúrava stres

Ryžové mlieko

Je najviac hypoalergénne mlieko zo všetkých mliečnych náhrad a je veľmi výživné. Má iba jeden gram nenasýtených tukov na 1 šálku. Obsahuje niacín a vitamín B6, obsah horčíka je tiež vysoký a pomáha tak kontrolovať krvný tlak. Ryžové mlieko tiež obsahuje železo a meď, tie pomáhajú pri tvorbe červených krviniek a tým dopomáhajú okysličovať telo. Treba si ale uvedomiť, že samotná ryža obsahuje veľa sacharidov sama o sebe a aj mlieko z nej vyrobené bude mať vyšší obsah sacharidov, hlavne tých sladkých – niekedy až 4x viac ako v sójovom mlieku. Pre diabetikov teda toto mlieko nie je vhodné. 

Kozie mlieko

Kozie mlieko je živočíšneho pôvodu, ale slúži ako vhodná alternatíva ku kravskému mlieku. Obsahuje o 15 a viac percent vápnika a viac vitamínu A a D, draslíka a mangánu ako kravské mlieko. Je tiež dobrým zdrojom fosforu a riboflavínu. Kozy nie sú liečené rastovými hormónmi a tiež produkujú menej metánu ako kravy. Kozie mlieko má menej kyseliny listovej a vitamínu B12 ako kravské mlieko. Chutí podobne ako kravské mlieko, môže mať však pikantnejšiu príchuť. Má tendenciu chutiť dosť kyslo.

Sledujte tiež: 8 úžasných faktov o orechoch, ktoré ste nevedeli: Zistite, ktoré sú najviac vhodné pre váš organizmus

Ovčie mlieko

Ovce dokážu produkovať veľké množstvo mlieka. Taktiež produkujú menej metánu ako kravy. Ich mlieko obsahuje až 2x viac minerálnych látok, vrátane vápnika, fosforu, zinku a vitamínu B, ako u kravského mlieka. Toto mlieko je ľahko stráviteľné, obsahuje dostatok jódu, pomáha teda tým, čo majú problémy so štítnou žľazou. Jeho nevýhodou je vyšší podiel kalórií, obsahuje laktózu. Má ale nižší podiel nasýtených tukov ako iné typy mlieka. Chuť je krémovejšia a bohatšia ako pri kravskom mlieku.

Ovsené mlieko

Rovanko ako iné druhý rastlinných druhov mlieka, tak aj ovsené mlieko nezvyšuje cholesterol a nenájdete v nich stopy po laktóze. Taktiež obsahuje vysoké množstvo antioxidantu vitamínu E. Obsahuje tiež kyselinu listovú, ktorá je nevyhnutná pre väčšinu telesných funkcií, je potrebná pre syntézu a opravu DNA, pomáha produkovať zdravé červené krvinky a zabraňuje anémii. Ovsené mlieko je vhodné pre veľkú skupinu alergikov, je dobrým zdrojom fytochemických látok – prirodzene vyskytujúce sa chemické látky u rastlín, ktoré pomáhajú v boji s chorobami ako sú rakovina, choroby srdca a mŕtvice. Proti ovsenému mlieku, rovnako ako pri ryžovom mlieku, hovorí vysoké zastúpenie cukru v zložení, neobsahuje tiež vápnik ako bežné mlieko. Taktiež má veľmi špecifickú chuť, ktorá isto nebude chutiť všetkým.  Patrí medzi drahšie mlieko a ťažko ho zoženiete na trhu.

Konopné mlieko

Ten, kto má alergiu na sóju alebo orechy, tak konopné mlieko bude pre neho ideálna alternatíva. Nezvyšuje nebezpečný cholesterol, je bez laktózy, má nízky obsah nasýtených tukov a je bohaté na zdravé omega mastné kyseliny. Má vysoký podiel bielkovín a krémovú, príjemnú chuť. Jeho konzistencia je však o niečo hrubšia ako pri bežnom mlieku.