Presunúť na hlavný obsah

7 dôvodov, prečo je hudba pri cvičení dôležitá: Takto ovplyvňuje výkony nášho tela

Fitness

Počúvanie hudby počas cvičenia je už bežná vec. Nie je to žiaden nový koncept, ale pochopenie toho, ako vaše obľúbené melódie vám zvyšujú výkon, to už pozná málokto a nie je to také zrejmé.

Hudba odvádza športovcov zo svojho telesného uvedomenia, čiže bolesti. Navyše, počúvanie obľúbenej pesničky môže radikálne ovplyniť výkon, ktorý podávate pri športe. Pokiaľ vás to stále nepresvedčilo, že výber správnej hudby vás môže posunúť ďalej, tak si prečítajte techto 7 dôvodov, prečo je hudba taká dôležitá počas tréningu a  ako nás vás vplýva:

1. Hudba je dobrý druh rozptýlenia

Počas počúvania obľúbených skladieb sa necháte strhnúť hudbou a popritom trénujete svoje partie. V tej chvíli často nie ste vedomí námahe, ktorú cvičenie vyvoláva. Takéto rozptýlenie môže zvýšiť športový výkon až o 15 percent. A platí: čím rýchlejšia hudba, tým lepšie. 

Čítajte tiež: 10 minút týchto cvikov urobí s vašou celulitídou zázraky: Toto sú chyby, ktorými si ju ešte viac prehlbujeme

2. Zvýši sa vaše úsilie

Tempo hudby má výrazný vplyv na to, aký výkon podávate. Keď počúvate pomalšiu hudbu, môže sa vám zase váš výkon spomaliť. Rýchlejšia hudba je zase vhodná pri športových výkonoch ako cyklistika, beh a podobne. Ale zase až príliš rýchla hudba tiež nie je ideálna, piesne by mali mať tempo zhodné s vaším srdcom vo vyššom výkone, teda 120 až 140 tepov za minútu.

3. Hudba vás necháva v správnej „zóne“

Každý z nás má tu svoju nadupanú hudbu, čo ho nakopne. Taká hudba, čo nás dostane do tej správnej cvičebnej nálady a cvičí sa nám pri nej lepšie. Funguje to preto tak, lebo v našom mozgu si spájame určité súvislosti, činnosti s rôznymi pocitmi. Tieto pocity môžu byť vyvolané aj hudbou a keď pri tom cvičíme, tak akonáhle si vypočujeme tú správnu pesničku, dostane nás to a náš výkon stúpa. Vyberajte si preto takú hudbu, o ktorej viete, že vás dokáže poriadne nabudiť. 

4. Rytmus hudby ovplyvňuje naše vnútorné tempo

Rytmus hudby stimuluje oblasť mozgu, ktorá ovplyvňuje náš pohyb, čím prispieva k lepšiemu vlastnému tempu cvičenia ako je beh alebo posilňovanie. Časové signály hudby nám pomáhajú efektívnejšie využívať energiu, pretože udržať stabilné tempo je jednoduchšie pre naše telo ako kolísavé tempo bez hudby.

Neprehliadnite: 60-dňová výzva, ako schudnúť doplaviek: Vďaka tomuto programu budete mať postavičku ako lusk

5. Hudba môže pozdvihnúť náladu

Ľudia pomocou hudby môžu pozitívne zmeniť svoju náladu a nájsť sebavedomie. Hudba nám dovoľuje počas jej počúvania premýšľať o sebe, čím by sme chceli byť  a dáva nám únik od súčastnosti. Bez ohľadu na to, čo sa stalo pred hodinou, môžete použiť vaše pesničky ako nástroj, ktorý vám pomôže uniknúť negativite a tým zvýšiť športový výkon. 

6. Hudba pomáha hýbať sa

S dobrou a dynamickou hudbou sa nedá nič iné, len sa začať hýbať. Správne tempo pesničky pôsobí na mozog aj tak, že dráždi nervové dráhy od ucha k mozgu pravidelným dynamickým rytmom a mozog zostane tak vzrušený a vyvolá to pohyb v poslucháčovi. V podstate váš playlist má schopnosť rozpohybovať vás – bez ohľadu na to, či sa vám chce alebo nie.

7. Hudba nám pomáha lepšie sa sústrediť

Pokiaľ počúvame hudbu, ktorú máme radi, tak sa menej zaoberáme okolím. Naše sústredenie smeruje priamo na hudbu a tréning. Niekedy totiž nastávajú určité situácie, kedy ideme trénovať do fitness centra a naša pozornosť je znížená, lebo venujeme príliš veľa pozornosti okoliu a ľuďom, ktorí tiež trénujú. Často potom viac rozprávame ako trénujeme. Hudba nám teda pomáha izolovať sa od ostatných a sústrediť sa mentálne a pripraviť sa fyzicky na tréningovú jednotku.

8. Hudba ovplyvňuje naše spaľovanie

Zvoliť si správne tempo hudby pri kardio tréningu je veľmi dôležité. Mozog a teda telo reagujú na vonkajší stimul – hudba a prispôsobujú tomu aj náš rytmus. Pokiaľ chceme spaľovať tuky, je vhodné zvoliť také tempo, ktoré nás udrží v tej dobrej tepovej frekvencii. V dnešnej dobe si viete vybrať aj také predpripravené playlisty, ktoré sú špeciálne nastavené tak, aby spĺňali určitú tepovú frekvenciu.