Presunúť na hlavný obsah

Najhorší zlozvyk, aký robí každá druhá z nás: Žravá nálada pred menštruáciou je príčinou mnohých týchto bolestí

Elementy zdravia

Všetky veľmi dobre poznáme tieto dni. Niektoré sa pri nich trápime viac, niektoré menej. Možno práve kvôli tomuto najčastejšiemu zlozvyku, ktorý robíme!

Muži sa nám vyhýbajú, dokonca niektorí pri sebamenšom náznaku emócií používajú frázu „ty asi zase menštruuješ“. Vo veľa rodinách je dokonca menštruácia tabu. No v niektorých kultúrach zase usporadúvajú pre ženy v tieto dni oslavy. Priemerná menštruácia trvá 1 týždeň, čo predstavuje z roka 3 mesiace. Je na vás, či sa rozhodnete tento štvrťrok pretrpieť alebo si ho budete užívať ako aj ostatné dni roka. 

Vyskúšajte: Samotest, ako zistíte, ktorý z orgánov máte zanesený: Pečeň, obličky alebo hrubé črevo?

Najčastejšie problémy pri menštruácii: 

bolestivá menštruácia
dlho trvajúca menštruácia 
silné krvácanie 
nepravidelná menštruácia 
bolesti hlavy
precitlivelosť 
únava
náladovosť 

Čo keby sme vám povedali, že „vaše dni“ môžu vyzerať úplne inak. Bez bolesti, bez zmien nálad, bez únavy či bez nepríjmených „nehôd“? Nebudete k tomu potrebovať žiadnu antikoncepciu, či ružové tabletky. Jediné, čo potrebujete, je kvalitná strava a zopár správnych cvikov. 

Najväčší omyl 

Skúste sa zamyslieť a vrátiť späť v čase asi týždeň pred vašou menštruáciou. Ako sa zmení vaša strava? Čo prevažuje vo vašom jedálničku? Väčšina žien týždeň pred menšturáciou má „žravú“ náladu a zjedlo by čokoľvek. No u každej z nich je jedna vec spoločná – na prvom mieste je cukor. Keby ženy nemenštruovali, predaj čokolády výrazne klesne a supermarkety by nevedeli, čo sa deje. 

Počas menštruácie dochádza prirodzene k úbytku minerálov, hlavne k úbytku železa. Zároveň v tomto období dochádza k úbytku laktobacilov vo vašich intímnych partiách, čím je telo menej odolné a náchylné na rôzne ochorenia (najmä ženského charakteru). Cukor na to, aby ho telo dokázalo spracovať, potrebuje minerály. A keďže mu ich nedodávame v dostatočnej miere v strave, začne si ich brať zo zásob v tele. Samozrejme, siahne aj po železe. Takže nielen že prirodzene oň prichádzate, no vy ešte dodáte do svojho tela najväčšieho zlodeja tohto minerálu. Čo myslíte, prečo sú ženy anemické? 

Mohlo by vás zaujímať: Príbeh Slovenky, ktorá dokázala (ne)uveriteľné: Zbavila som sa štvoriek dioptrií bez lekárskeho zákroku

Okrem toho, je vedecky dokázané, že cukor spôsobuje v ženskom tele kvasinkové infekcie, tzv. mykózy. A keďže vaše intímne partie sú už aj tak oslabené počas menštruácie prirodzeným úbytkom laktobacikov, dochádza veľmi často po skončení týchto dní práve k vypuknutiu spomínaných infektov. Ženy sa nimi trápia následne aj roky, berú rôzne lieky, no nevedia sa ich zbaviť. Jedna veľmi dobrá rada pre vás – vyhoďte zo stravy cukor a najmä týždeň pred menštruáciou! 

Ďalším faktom je, že cukor má extrémne ochladzujúcú energiu (JANG). A keďže má menštruácia túto energiu tiež, konzumáciou cukru sa zvyšuje výrazne chlad vo vašom tele, čo má za následok silné bolesti, silné krvácianie či dlho trvajúcu menštruáciu. 

Ak sa nedokážete zbaviť cukru vo vašom živote, skúste ho aspoň výrazne obmedziť v období pred menšturáciou a počas nej (aj ovocie). Ideálne úplne vylúčiť. Na začiatku to bude ťažké, keďže ste zvykuté na presný opak. No výsledky sa dostavia veľmi rýchlo. 

Elementy zdravia: Takto porušujeme zákony prírody deň čo deň: Aké najčastejšie chyby pri stravovaní robíme?

Ako sa stravovať počas menštruácie: 

  • Výrazne obmedzte cukor, ideálne úplne vylúčte týždeň pre menšturáciou a počas nej.
  • Obmedzte výrazne konzumáciu bielkovín týždeň pred menštruáciou, najmä tých živočišných (mäso, mliečne výrobky). Nahraďte ich radšej rastlinnými a 3 dni pred vašimi dňami ich vylúčte úplne. 
  • Konzumujte viac celozrnných obilnín – pohánka, ryža natural, ovos, pšeno a iné.
  • Pridajte si do stravy veľa červených potravín, ktoré vyživia vašu krv – výborná je červená repa, či mrkva, prípadne prvé dni červená šošovica.
  • Varte si zeleninové vývary, čím dlhšie, tým lepšie.

Čo ešte môžete pre seba urobiť: 

  • Doprajte si oddych, spomaľte. Ak môžete nejakú prácu odložiť, odložte ju. 
  • Doprajte si teplo, používajte termofor a teplé kúpele.
  • Zacvičte si jógu – výborná je napr. pozícia mačky či motýlí sed.
  • Venujte viac času meditáciám a vedome dýchajte.
  • Vyskúšajte brušné tance.

Zaveďte tieto rady do svojho života a telo sa vám veľmi rýchlo odvďačí. Nemusíte tieto dni pretrpieť, ani ich prežiť na chemických liekoch. Pomôžte si prirodzenou cestou.