Má alkohol vplyv na stratu tukov a aký druh teda môžeme piť, ak chceme schudnúť?
To je otázka, ktorú sme položili nášmu osobnému trénerovi Michaelovi Achbergerovi. Koľko a čím môžeme "zhrešiť", keď si chceme udržať pekné telo bez tukov?
Už v škole nás učili, že alkohol nie je príliš bezpečná tekutina pre naše telo: spôsobuje nám depresie, pôsobí negatívne na centrálny nervový systém. Keď sme opití, tak je to zlé pre nás a pre naše okolie. Ale sami sme sa potom naučili na vlastných skúsenostiach, že alkohol nám môže dávať určitú sebadôveru, môžeme sa vďaka nemu cítiť uvoľnene a dokonca aj lepšie kvôli nemu tancovať.
To je tá svetlá stránka alkoholu. Tých temných nájdeme viac. Nadmerné užívanie alkoholu z dlhodobého hľadiska môže viesť k niekoľkým závažným zdravotným problémom, ako je poškodenie pečene alebo závislosť. Navyše, ak sa staráte o svoju postavu, alkohol má negatívny vplyv na ukladanie tuku vo vašom tele, gram alkoholu má až 7 kalórií. Inými slovami, pokiaľ je vaším cieľom elitný typ postavy, alkohol do vašich úst nepatrí. Alkohol v našom tele totiž výrazne ovplyvňuje spaľovanie podkožného tuku.
Alkohol je jed
Pokiaľ ide o naše telo, dalo by sa povedať, že alkohol je pre nás toxín, jed. Ak sa staráme o svoje telo, snažíme sa mu dodať kvalitné živiny. Ale keď do toho pustíme alkohol, naše telo zmení prioritu spracovania kvalitných potravín na odbúravanie jedu, alkoholu z tela.
Navyše, pri spracovaní alkoholu je konečným produktom acetyl-CoA, čo je molekula, ktorá intenzívne dopomáha syntéze mastných kyselín, teda k ukladaniu podkožného tuku.
Okrem toho, alkohol v sebe obsahuje NADH, ďalší produkt alkoholu v našom tele, čo je zase energetický nosič, ktorého energia keď sa nespotrebuje, tak sa začne ukladať do podkožného tuku.
Kopa zbytočnej energie
Nie sú to len "prázdne kalórie" v alkohole, ktoré spôsobujú, že budete priberať na váhe. Alkohol vlastne ovplyvňuje váš telesný metabolizmus tým, že manipuluje s produkciou glukózy. Bežne vaša pečeň produkuje viac zo zásob glykogénu, ktoré zadržiavajú a uvoľňujú do krvného obehu. Svaly potrebujú glukózu pri výkone, ale udržujú iba obmedzené množstvo. Glukóza z vašej pečene je potrebná pre vaše svaly, a tým pádom aj pre viac energie k práci. Takže, kam sa zmestí alkohol? Alkohol je spracovaný v pečeni, ale pečeň má len takú kapacitu, aby spracovala alkohol a vytvorila glukózu súčasne. Alkohol vlastne zabraňuje pečeni v procese vytvárania glukózy, čím znižuje množstvo cukru, ktoré sa uvoľní do krvi. V skutočnosti môže alkohol u niektorých ľudí spôsobiť hypoglykémiu (nebezpečne nízky obsah cukru v krvi). V podstate, ak vaša pečeň spracováva alkohol, nemôže produkovať glukózu pre výživu vašich svalov, čo bude mať vplyv na energiu, ktorú tak budete mať iba krátky čas. Jediná možnosť, keď je hladina cukru v krvi nízka a pečeň ho neprodukuje dostatok, je premeniť tuk na cukor. Je to pomalý proces, ktorý nemôže držať krok s nárokmi, aké kladiete na cvičenie a tak vaše svaly budú smädné po energii a nebudú vládať.
Mohlo by vás zaujímať: 5 každodenných zlozvykov, ktoré sú rovnako škodlivé ako fajčenie: S týmito by ste mali prestať čo najskôr!
Recept na úspech
Cvičenie po požití alkoholu, a to aj deň potom, môže znamenať nižšiu kvalitu tréningu. Budete mať málo sily, málo energie, krátku vytrvalosť a budete sa môcť sústrediť len na krátky čas. Pretože proces vyplavenia alkoholu je v dvoch krokoch, vaša pečeň stále naplno pracuje aj dvanásť hodín po požití alkoholu (v závislosti na tom, koľko ste toho konzumovali). Budete potrebovať aspoň dvanásť hodín (ideálne však dvadsaťštyri) na to, aby účinky alkoholu úplne odzneli. Ak pred cvičením nemáte toľko času, nepite.
Urobte si test: Samotest, ako zistíte, ktorý z orgánov máte zanesený: Pečeň, obličky alebo hrubé črevo?
Aký druh alkoholu teda môžeme piť, ak chceme chudnúť?
Veľmi vhodným variantom je výber suchého vína. Ešte lepšie a žiadúcim variantom je suché víno mixované vodou či sódou. Tento drink, nazývaný ako vínny strik, je zložený z 2 dcl bieleho vína a vody či sódy doliať do objemu 0,5 l. Obsahuje približne 440 kJ. Vínny strik je navyše veľmi osviežujúci a vďaka jeho objemu toho nevypijeme toľko.
Horším variantom je voľba piva. Aj cez to, že má horkú chuť, obsahuje spolu s alkoholom veľa sacharidov. Vďaka enzymatickému kvaseniu sa sacharidy v pive nachádzajú vo svojej najjednoduchšej podobe, a preto sa energia z nich uvoľňuje veľmi rýchlo. Pivo patrí medzi „potravinu“ s najväčším glykemickým indexom. Jedno desaťstupňové pivo s objemom 0,5 l obsahuje približne 780 kJ.
Absolútne nevhodným variantom alkoholického nápoja je voľba destilátu či destilátu zmiešaného so sladkým nápojom. Destilát je nevhodný už len kvôli svojmu vysokému obsahu alkoholu. Navyše, ak je destilát obohatený o sacharidy, napr. nápoje typu baileys, či sami si mixujeme destilát sa sladkým nápojom, napr. vodka s džúsom, získavame absolútne nevhodnú variantu obsahujúcu veľké množstvo alkoholu a sacharidov. V takej chvíli sa dostávame na obsah energie porovnateľný s pitím čistého oleja. Vychádza napríklad až na 800 kJ v 40 ml vodky s 200 ml koncentrovaného džúsu. Teda naozaj vražedná dávka na naše kilá.
Rada na záver znie: pite s mierou, pretože alkohol znamená naozaj len prázdne kalórie, ktoré spôsobujú, že budete priberať na váhe.