Poďte s nami nájsť diétu, ktorá zaberá: Tento test odhalí, ktorá je najúčinnejšia!
Vybrali sme pre vás šesť najpopulárnejších diét a vy podľa vašich skúseností vyberiete tú, ktorá u vás zafungovala!
Paleo diéta
V paleo jedálničku dominujú tuky na úkor sacharidov. Tuky predstavujú približne 50-60%, cukry 20-30% a proteíny 20-25% z celkového energetického príjmu. Paleodiéta vám pomáha schudnúť a zbaviť telo vrstvy tuku, ktorá sa ukladá v problémových oblastiach, to je veľké plus. Mäso by ste si mali dopriať najmä kvalitné hovädzie a bravčové, neodopierať si ani vnútornosti ako je pečienka, obličky či srdce. Tuky obmedzte na kokosový, prípadne olivový olej alebo ghee. Jedálniček doplňte o listovú zeleninu a tmavé, horké listové odrody. Z ovocia by to mali byť najmä bobule a lesné ovocie, zabudnúť musíte na obilniny, mliečne výrobky a strukoviny.
Prečítajte si: "Nechutná" kombinácia, ktorá dokáže divy: Nadopuje vás energiou, spáli tuky a zlepší činnosť mozgu!
Plusy a mínusy: Schudnete naozaj viditeľne, no po čase, čo i len trochu zhrešíte, okamžite priberiete. Nehovoriac o tom, že nemôžete nič sladké, o pečive a alkohole ani nehovoriac.
Makrobiotická strava
Táto strava by mala byť čo najbližšia a najprirodzenejšia prostrediu, v ktorom žijeme. Takýto spôsob stravovania by nás mal robiť šťastnými. V hre je hnedá ryža, jačmeň, proso, ovos, quinoa, špalda a raž. V týchto potravinách sú jin a jang sú najbližšie k bytiu v rovnováhe. Podľahla jej aj Madonna a Gwyneth Paltrow.
Plusy: Diéta dokázateľne pomáha pri cukrovke a rakovine.
Dukanova diéta
Preslávila ju vojvodkyňa Kate Middleton. Dukanova diéta má štyri fázy, a je zameraná najmä na konzumáciu mäsa so šalátovými prílohami. Pomohla schudnúť mnohým, jej dodržiavanie vyžaduje disciplínu.
Prečítajte si: Kate Middleton a jej štíhla línia: Najskôr dukanova diéta, po pôrode stavila na low-carb diétu!
Plusy a mínusy: Zhodené kilogramy by sa vám nemali vrátiť, no celoživotné odriekanie pečiva a chleba je naozaj náročné, to majte na pamäti.
Stredomorská diéta
S dôrazom na ovocie a zeleninu, olivový olej, ryby a iné zdravé cestoviny, je stredomorská strava pre mnohých veľmi dobrým rozhodnutím. Ak sa chcete stravovať v mediteránskom duchu, pripravte si veľa zeleniny, ovocia, orechov, strukovín, obilnín, zemiakov, rýb a mononenasýtených tukov, ktoré obmedzujú príjem mäsa, mlieka, ostatných mliečnych výrobkov a alkoholu.
Plusy a mínusy: Ľudia s intoleranciou na lepok budú musieť vyhľadávať cestoviny bez tejto zložky. Inak vraj táto diéta pomáha ostať aj dlhšie mladými.
DASH diéta
Počas tejto diéty jete najmä potraviny s nízkym obsahom tuku. Prednosť majú tie s vysokým obsahom vlákniny a minerálov ako vápnik, horčík či draslík. Základ jedálnička tvorí ovocie a zelenina, celozrné cereálie, strukoviny, semená a orechy. Taktiež nízkotučné mliečne výrobky, plody mora a hydina. Obmedziť musíme konzumáciu sladkostí, sladených nápojov a všetko ostatné, kde je pridaný cukor. V Amerike je to najpopulárnejšia diéta už celé tri roky.
Plusy a mínusy: Ak ju nebudete kombinovať s fyzickou aktivitou, nebude mať až taký výrazný účinok. Pri tomto type stravovania však nikdy nehladujete.
RAW stravovanie
Populárne vitariánstvo má svoje pre aj proti. Živá strava je bohatá na vitamíny, enzýmy a minerály
a je výbornou formou detoxikácie organizmu. Obsahuje veľa vlákniny, nie je finančne nákladná a dodáva telu veľa vitamínov a minerálov. Dokáže vás výborne prečistiť.
Mohlo by vás zaujímať: Zelený trend RAW stravy ovládol svet: Nie je až taký zdravý, ako si myslíte!
Nevýhody: Hlavným problémom surovej stravy je jej výrazne JIN-ová ochladzujúca energia. Prináša do tela výrazný chlad a iba malé množstvo tepla (ak je podiel surovej stravy 100%, vtedy neprichádza do tela žiadne teplo), čím trpia mnohé naše orgány. Poriadne dostávajú zabrať aj obličky a pečeň.