Presunúť na hlavný obsah

Ak si hovoríte, že tieto veci sú vo vzťahu normálne, tak klamete sami seba...

Partnerské vzťahy

Poznám pár, ktorý takto funguje a myslí si, že je to v poriadku. Že niečo za niečo je cesta, ako sa problém vo vzťahu vykompenzuje.

Mám, alebo  nemám?

Jednoducho a stručne. Ak sa sami seba pýtate, či máte niečo spraviť, či to partnerovi môžete povedať, či je vhodné sa o tomto porozprávať, je to znak, že niečo nie je v poriadku. Najmä vo vzťahoch, ktoré sú čerstvé, je to bežný jav. Ako keby sme sa hanbili za náš názor a to nie je správne. Od začiatku by partneri mali byť schopní povedať si všetko, čo majú na srdci, iba tak sa môžu najlepšie spoznať a poznať. Hranie a taktizovanie, nás skôr či neskôr doženie a zistíme, že vyjadrenie toho, čo naozaj cítime, je tá správna cesta. 

Jednoduchý príklad: Žena má pocit, že jej partner je chladný, že jej chýba objatie a dotyky. Nečakajte, že na to príde sám, ľudia nevedia čítať myšlienky. Stačí, ak svoj pocit, názor, alebo túžbu vyjadríte a poviete mu to. Uľaví sa nielen vám. 

Prečítajte si: 5 najhorších vzťahových emócií: Negatívne pocity k láske patria, prekvapí vás však, čo v skutočnosti znamenajú!

Kupovanie riešení

A toto má zárodky už v našom detstve. Ak na nás rodičia nemali čas, vyriešili to darčekom. Detská izba plná hračiek, ale spomienky na detstvo žiadne. V partnerských vzťahoch to má podobu takmer rovnakú. Problém, ktorý nastal, vyriešime mávnutím kreditnej karty. Či už je to kvet, nový telefón, kabelka, večera. Materiálnymi vecami sa problémy a nezhody neriešia, záplata nikdy nevydrží večne. 

Zo života: Poznám pár, ktorý takto funguje a myslí si, že je to v poriadku. Že niečo za niečo je cesta, ako sa problém vo vzťahu vykompenzuje. Lenže pobyt vo Vysokých Tatrách nevyrieši to, že vám partnerka prestala kvôli niečomu dôverovať. 

Mohlo by vás zaujímať: Najhoršia ľudská vlastnosť, ktorá ničí vzťahy: To, odkiaľ pochádza, vám zmení pohľad na svet

To je v poriadku 

Ospravedlňovanie svojej polovičky za to čo urobila, alebo neurobila, nie je vo vzťahu zdravé. Čím častejšie budeme robiť nejaké odpustky, tým častejšie sa prehrešky budú diať. Ľudia prirodzene skúšajú hranice a je len na druhom partnerovi, koľko dokáže tolerovať.

Poznáte to?: Nemohol prísť, pretože je v práci. Túto vetu od vás rodina a priatelia počuli už niekoľko krát a to neznačí nič dobré. Ľudia sú zaneprázdnení, každý z nás rieši niekoľko vecí naraz, ale čas na rodinu by sme si mali nájsť, to by mala byť priorita. 

Kontrola nad všetkým

Naozaj sa to stáva a je to zabijak vzťahu. Partnera máme potrebu kontrolovať a to nie v zmysle prenasledovania, ale chceme riadiť jeho správanie. Môže sa zdať, že je to niečo ako ,mama syndróm, kedy poúčame partnera o tom, ako by mal niečo robiť. Menej asertívni ľudia tomuto komandovaniu ľahko podľahnú, ale takto by to byť určite nemalo. 

V praxi to vyzerá  takto: Neber si túto bundu, bude ti zima. Jedz prosím ťa tak, aby to neobťažovalo okolie. Čo je na tom najhoršie, partneri to dokážu robiť nielen v súkromí, ale i na verejnosti. Takéto zámerné či nezámerné komandovanie je pre vzťah fatálne. 

Nedá sa povedať, či sú tieto vlastnosti typické pre ženy, alebo mužov. Niketoré z nich sú ale pripisované jednému pohlaviu viac a niektoré menej. Treba si najmä uvedomiť, či sa niečo takéto v našom vzťahu deje, či sa s tým dá niečo spraviť, či sme takto štastní a spokojní, o tom by predsa partnerstvo malo byť.