10 zvykov ľudí, ktorí sa dožívajú vysokého veku: Osvojte si tieto návyky aj vy, predĺžite si mladosť!

Nie je na škodu brať si príklad z tých, ktorí robia niečo na jednotku. Napríklad nestagnujú ale žijú život naplno.

Vďaka týmto zvyklostiam sa môžete dožiť vyššieho veku aj vy!

Vďaka týmto zvyklostiam sa môžete dožiť vyššieho veku aj vy!

Zdroj: Profimedia

1. Obklopujte sa kamarátmi

Nie, nemusíte byť denne v klube alebo vysedávať na káve, aby ste mohli udržiavať zdravé sociálne väzby. Dajte si predsavzatie, že nebudete zanedbávať rodinu ani starých priateľov, rovnako ako sa nebude brániť spoznávaniu nových ľudí. Uvidíte, ako dobre sa budete cítiť, keď sa nebudete izolovať od sveta. Chce to nové impulzy, tak do toho!

Prečítajte si: 10 vecí, ktoré si neuvedomujete: Toto vás presvedčí, že patríte medzi najšťastnejších ľudí na svete!

2. Šport nikdy nie je na škodu

Verte, či nie, ľudia vo vyššom veku, ktorí majú aspoň sedem hodín aktívneho oddychu týždenne, majú až o polovicu menšie riziko infarktu a srdcových chorôb! A to už stojí za pováženie, čo poviete? Nemusíte sa denne potiť v posilňovni, no nemali by ste na pohyb zabúdať. Pokojne zvoľte aj prácu v záhrade, chôdzu, prechádzky, pomalý beh alebo čokoľvek, čo vás rozpumpuje a zrýchli vám pulz.

3. Trénujte mozog

Dôchodcovia, ktorí sú fit, často cvičia svoj mozog hraním kariet, šachu, scrabble a absolvujú rôzne vedomostné kvízy, aby si dopriali prevenciu pred Alzheimerom a inými chorobami spojenými s vyšším vekom.

4. Hľadajte dobro

Konkrétne? Na pohár sa pozerajte ako na poloplný nie ako na poloprázdny. Všetko je uhol pohľadu. Keď budete prežívať pozitívne veci, odzrkadlí sa to aj na vašom zdraví.

5. Niet nad relax

Stres ešte nikomu nepomohol a vedie len k ochoreniam srdca, obezite a iným negatívnym chorobám. Ľudia, ktorí sa dožívajú veku sú podľa mnohých štúdií pokojní, vďační a triezvo uvažujúci. Vy môžete znížiť chronický stres písaním denníčka, športom, relaxačnými aktivitami, meditáciou, zábavou s priateľmi alebo vyhľadaním odbornej pomoci.

6. Počúvajte svoje telo

Jedzte zelenú stravu, veľa ovocia a zeleniny, ktorá vám pomôže byť fit a dodať telu živiny, ktoré potrebuje. Jedzte iba dovtedy, kým ste už takmer sýti. Tak na 80%. Dajte žalúdku čas, kým dostane od mozgu signál, že je už plný.

7. Doprajte si detox aspoň raz mesačne

Vaše telo sa vám doslova a do písmena poďakuje. Očista mu pomôže zbaviť sa toxínov, usadenín a škodlivín, ktoré ho len zanášajú a robia organizmus chorým.

8. Nehltajte ledabolo tabletky

Bolí vás hlava? To neznamená, že musíte okamžite siahať po chemickej pomoci vo forme tabletky. Pristupujte k pilulkám racionálne, a užívajte ich až vtedy, keď nie je inej cesty. Telo sa vám poďakuje vo vyššom veku.

9. Majte program

Ľuďom, ktorí sú na dôchodku, no stále dodržiavajú svoj denný plán, sa vodí psychicky aj fyzicky lepšie ako tým, ktorí ho nemajú. Nezabúdajte na svoje denné rutiny, udržia vás sviežich, mentálne stabilných a nakoniec aj pozitívne naladených. 

10. Doprajte si spánok

Nemali by ste spať menej ako sedem hodín denne. Ak sa tak nedeje, opäť si koledujte o rôzne choroby a chronickú únavu, ktorá vám bráni v aktivitách, ktoré vás robia šťastnými. Pospite si tak často, ako sa len dá!

Foto:
Profimedia
Zdroj:
fem

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba