Vedci konečne poznajú limity: Milí kávičkári, viete, koľko šálok môžete denne vypiť?

Káva je síce zázračný nápoj, ktorý dokáže veľa, no nemali by ste to s ním preháňať. Vieme, koľko kávy si denne môžete bez výčitiek dopriať.

Vieme, koľko kávy počas dňa je tak akurát

Vieme, koľko kávy počas dňa je tak akurát

Zdroj: Profimedia

Káva znižuje riziko cukrovky druhého typu, demencie, srdcového infarktu, mŕtvice a rakoviny pečene. Kofeín v káve dokonca zlepšuje metabolizmus a urýchľuje chudnutie. Dosť veľa dôvodov, prečo si ju neodopierať, však?

Prečítajte si: Čo sa stane, keď vypijete kávu nalačno? Toto by ste nemali ignorovať!

Kofeín obmedzuje

Vďaka obsahu kofeínu existujú na pitie kávy limity. Ak ich nebudete dodržiavať, koledujete si o nervozitu, pálenie záhy, nespavosť, úzkosť a iné závažnejšie vedľajšie účinky. "Všeobecne platí, že pitie kávy by sa malo obmedziť na štyri šálky denne,“ hovorí Frances Largeman-Roth, odborník na výživu a stravovanie. Celkové množstvo kofeínu by tak nemalo presiahnuť 400 mg denne. Avšak, podľa niektorých epidemiológov a odborníkov na „kávovú“ tématiku, niektorým ľuďom nerobí problém ani pitie šiestich šálok denne. 

Existujú aj výnimky

Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, cukrovkou alebo úzkosťou, mali by ste kávu piť opatrne. Vtedy by ste mali pomaly zisťovať, ako na vás čierny mok pôsobí. A to aj v prípade, že ste zdraví, účinok kávy na organizmus človeka je veľmi individuálny. Výskum ukázal, že ľudia s určitými variantmi génu metabolizujú kofeín v pečeni rýchlejšie. V dôsledku toho môžu kávy piť viac, bez nepríjemných vedľajších účinkov. To platí aj v opačnom smere, ak vám telo metabolizuje kofeín pomaly, aj pol šálky kávy denne vo vás môže zanechať pocit nervozity. 

Prečítajte si: Kedy dokáže byť káva pre telo nebezpečná? Vyčerpáva nadobličkové žľazy a ochudobňuje telo o minerály

Ako si určíte váš ideálny počet káv denne?

Ak ste bez zdravotných potiaží, mali by ste sa držať limitu troch až štyroch káv denne. Väčšina ľudí príde na svoju mieru kofeínu princípom pokus – omyl. Ak patríte medzi tých, ktorí môžu pokojne o šiestej večer vypiť svoju šálku lahodného moku, pravdepodobne s pitím ani metabolizovaním kávy nemáte žiaden problém. 

Mohlo by vás zaujímať: Nový pohľad na lahodný čierny mok: Milovníci kávy, toto vás dostane!

Koľko kávy denne pijete?

1 - 2 šálky
545
2 - 3 šálky
326
3 - 4 šálky
177
Viac ako 4 šálky
104
Hlasovalo: 1152

Foto:
Profimedia
Zdroj:
fem, prevention.com

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba