Presunúť na hlavný obsah

10 potravín, o ktorých si myslíme, že sú zdravé, pritom sa tak len tvária: Pozor na ne!

Zdravie a relax

Poznáme to všetci... Stojíme v obchode pred regálom z tzv. zdravými potravinami, máme dobrý pocit z toho, že dáme telu konečne niečo prospešné. No v skutočnosti možno ani netušíme, že telo nedostalo nič zdravého...

Takže týmto potravinám, hoci sa tvária ako zdravé, sa radšej vyhýbajte...

1.    Instantné ovsené vločky

Takmer všetky ovsené vločky, ktoré dostať kúpiť, sú ochutené, čo znamená, že sú tam pridané nezdravé cukry a sodík, len aby lepšie chutili. To znižuje ich zdravotný faktor a energetickú hodnotu. Najlepšou voľbou sú klasické ovsené vločky, ktoré doplníte napr. bielym jogurtom s čerstvým ovocím. 

2.    Raňajkové cereálie

Ich problémom je, že ich obsah cukru rovnako ako pri instantných ovsených vločkách, je neuveriteľne vysoký. Keď si dobre všimnete, spravidla je na ich obale toho popísaného viac než dosť, čo vás presvedčí, aby ste si ich kúpili. Avšak realita je taká, že sú obohatené o množstvo syntetických multivitamínov a minerálov, ktoré sa nikdy nevyrovnajú tým vitamínom a minerálom, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v iných potravinách. 

Mohlo by vás zaujímať: Ovsené vločky na raňajky každý deň a výsledok sa dostaví: Sledujte, ako vám tuk okolo pása zmizne

3.    Pšeničný a viaczrnný chlieb

Kupovať práve tieto dva typy chlebov v domnienke, že kupujem zdravšiu chlebovú variantu, je omyl! Práve tieto chleby obsahujú totiž oveľa menej vlákniny a spôsobujú nezdravý nárast hladiny cukru v krvi. Najlepšou voľbou sú tie, ktoré sú plné zŕn, ešte aj na vrchu chlebovej kôrky, vyrobené z pravej celozrnnej múky. 

4.    Supermarketové smoothies

Ak sa rozhodnete urobiť si vlastné smoothie doma z ovocia, zeleniny, orechov a rôznych druhov semiačok, potom je to na raňajky priam skvelá vitamínová a energetická voľba. Avšak ak sa kvôli nedostatku času rozhodnete zakúpiť si smoothie v obchode, pozor! Tieto smoothies narozdiel od  tých vlastnoručne doma vyrobených, obsahujú pridané sirupy a zbytočné cukry, aby lepšie chutili aj vyzerali.

5.    Bezlepkové cestoviny a občerstvenie

Bezlepkové výrobky by mali jesť len ľudia, pre ktorých je lepok naozaj nestráviteľný. Pre zvyšok populácie sú zbytočné a vlastne aj nezdravé, pretože sú vyrobené z menej nutrične výživných látok než bežné cestoviny, ktoré obsahujú lepkový proteín, prirodzene sa vyskytujúci v celých zrnách. 

Čítajte tiež: 10 sezónnych potravín, ktoré by ste mali začleniť do jedálnička: Za to sa vám telo poďakuje

6.    Hummus

Mnohí z nás sa mysle domnievajú, že keďže je hummus u nás netradičný, je aj zdravý. Ďalší omyl! Hummus totiž obsahuje okolo 700 kalórií, čo ho radí medzi nielenže tučné, ale predovšetkým zdraviu neprospešné potraviny. 

7.    Granolové alebo energetické tyčinky

Väčšina granolových produktov obsahuje veľa cukru a tukov, a minimum vlákniny. Napr. taká musli tyčinka má cca 600 kalórií, nízky obsah vlákniny a vysoký cukru, nehovoriac o ďalších pridaných chemických látkach a farbivách. Tieto tyčinky sú oveľa nezdravšie, než keby ste si pomaškrtili na čokoládkach s náplňou. 

8.    Sushi

Samotné sushi z hľadiska toho, že ide o ryby, ktoré sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, by boli dobrou voľbou. Avšak realita je taká, že v reštauráciách alebo obchodoch ho zakúpite s rôznymi vyprážanými prísadami, nehovoriac o ryži, ktorá je tiež dochutená, či ťažkými omáčkami, ktoré sú opäť zdrojom nezdravých cukrov a tukov. 

9.    Sušené ovocie

Čerstvé ovocie obsahuje prírodnú fruktózu, zdraviu prospešnú. Pri sušení ovocia dochádza k tomu, že táto fruktóza sa rozkladá a stráca tak svoju chuť, takže túto lahodnú a sviežu chuť musia nahradiť sacharózou a ďalšími nezdravými prísadami. Riešením je zakúpiť si vlastnú sušičku ovocia

Neprehliadnite: Raňajky, ktoré vás nabijú energiou a zásobia telo vitamínmi: Stačí pridať tieto zázračné bobuľky

10.    Mrazený alebo aj normálny jogurt

Mnohí si myslíme tiež to, že mrazený jogurt je skvelá voľba namiesto tučnej zmrzliny.  Je pravda, že má menej nasýtených tukov, ale keď príde na obsah cukru a kalórie, takmer sa rovnajú. Keď si vezmeme zase obyčajný jogurt, ktorý možno dostať kúpiť v supermarketoch, ich nutričná hodnota je na bode mraze. Plné pridaných aróm, kukuričného sirupu, cukrov, ktoré vám riadne zvýšia hladinu cukrov v krvi. Ak jogurt, tak biely doplnený čerstvým ovocím alebo orechmi.