Alkoholičky na materskej: Fenomén tejto doby, ktorý dokáže byť nebezpečnejší ako si myslíte

„Len čo som Miška odviedla do škôlky, už som otvárala fľašu.“ A Mirka nie je jediná matka, ktorá si takto kráti čas, sú ich stovky.

Aký majú život alkoholičky na materskej?

Aký majú život alkoholičky na materskej?

Zdroj: Profimedia

„Odišla som ráno do škôlky, nahodená, vysmiata, pôsobila som dojmom, že môj život predstavuje sen. Opak bol však pravdou. Chcela som, aby to tak vyzeralo, no sama som bola jedna smutná osoba, ktorej sa nechcelo smiať, ale plakať,‟ hovorí Mirka, ktorá materstvo nezvládala tak, ako by si predstavovala. Alebo ako ju k tomu nútila spoločnosť. „Nie je ničím nezvyčajným, že mnohé ženy na materskej trpia a smútok zaháňajú mnohými spôsobmi. Niektoré prehnaným cvičením, iné cigaretami alebo alkoholom,‟ vysvetľuje Jana Denková, ostrieľaná psychologička. Život nie je vždy len med lízať, to je pravda...

Čítajte tiež: Váš karmický rok vám môže otvoriť oči: Dátum narodenia odhalí, v ktorom roku ste teraz a čo vás čaká

Najkrajší čas života

... sa môže pre mnohé ženy zmeniť na najhoršie časy. Najťažšie, v ktorých je jediným „pomocníkom“ úlet v podobe pohárika. Alebo dvoch či troch. „Bude to znieť hrozne, ale tešila som sa na ráno, keď malého odvediem do škôlky a budem pomaly popíjať. Sledovať Facebook, Instagram, prípadne si spravím nejakú peknú fotku a budem o nej s kamoškami diskutovať. To bol môj plán približne do tretej, dovtedy som mala za sebou prvú fľašu vína. Potom som mala za úlohu dať sa približne za dve hodiny dokopy, najesť sa a pôsobiť ‚fresh‛,‟ spomína Mirka, pre ktorú, akokoľvek paradoxne to vyznieva, bolo veľmi dôležité, aby pôsobila ako dobrá mama. Dobrá mama = triezva mama. „Zuby som si pred odchodom do škôlky umyla asi päťkrát a s učiteľkami som vždy komunikovala z bezpečnej vzdialenosti, aby ani náhodou nič nezacítili. Ráno som bola výrečná, poobede som sa už len viac-menej usmievala.“ Na Mirku by ste nepovedali, že má nejaký problém. Vždy bola tip-top nahodená, pekne nalíčená, s dobrým spoločenským statusom. Nikto by nepovedal, že je to klasická alkoholička. Nič viac, nič menej. Fľaša denne totiž rozhodne nie je málo, čo poviete?

Prečo práve alkohol?

„Je to veľmi rýchly a účinný prostriedok, ako na chvíľu precítiť okamih inak. Matky, ktoré sú celé dni s deťmi, v plnom nasadení, hodiny obskakujúc deti, túžia po zmene. Tie, ktoré si prešli popôrodnou depresiou, nájdu útočisko v krátkodobom potešení, ktoré im dá alkohol. Nič to však nerieši ani nezmení, iba sa budú samy pred sebou cítiť horšie. Skôr či neskôr,“ myslí si Jana Denková. „Vždy som mala rada víno. Len som to s ním nikdy nepreháňala, lebo som mala dosť náročnú prácu a ‚opica‛ by mi v nej vôbec nepomáhala. Materská mi však dávala priestor na všetko, čo som chcela. V pohode som tak mohla príjemne začať deň pohárom ružového v záhrade a pokračovať tak až do neskorého poobedia. Keď prišiel manžel z práce, spolu sme si otvorili fľašu a popíjala som tak až do večera. O tej prvej, samozrejme, nevedel. Musím však povedať, že som nebola žiadna ‚flákačka‛, doma bolo vždy navarené, opraté a chladnička plná,“ hovorí zas Nela, ktorá nevidela v pití žiaden vyšší zmysel, len ju to jednoducho bavilo. 

Skutočný príbeh: Žena na kúpalisku provokovala: Keď si zvliekla ultra vršok zo silikónov, čakala som, čo bude ďalej

Otrokom doby

Na matky a celkovo na ženy sa kladie obrovský nápor. Vyžaduje sa od nich, aby boli špičkové mamy, geniálne kuchárky, dobré manželky, ktorými sa dá pochváliť, i kvalitné milenky... a tak ďalej. Slabšie povahy tento tlak nezvládnu. Potrebujú „posilu“. A tou je často práve alkohol. „Je to tlak doby. Popíjanie je prezentované ako niečo, čo je súčasťou každodenného života,“ myslí si terapeutka. A má pravdu – alkohol, či už drahší alebo lacnejší, na nás číha naozaj na každom kroku. Ide o to, či mu podľahneme alebo nie. „Dnes už viem, že nemôžem celý deň piť. Na materskej ani po nej. Nikam to nevedie. Namiesto toho, aby som neustále hrkotala s fľašami vína, snažím sa s malým chodiť do lesa, na vychádzky a pijem litre žihľavového čaju. Cítim sa dobre. Občas ma prepadne klasická depka, no už nevyťahujem fľašu. Chodím cvičiť, som pyšná na svoje telo a to, koľko času aktívne trávim s malým, oceňuje aj môj muž. Konečne sme šťastná rodina. Taká, akú som si predstavovala počas chvíľ, keď som bola ‚mimo‛,“ uzatvára Mirka. „Vždy máme na výber, je na nás, čo so svojím životom urobíme. Nikdy nie je neskoro. Je mnoho spôsobov, ako odbúrať stres a ‚vypustiť paru‛,“ radí Jana Denková.

Viac zaujímavých článkov čítajte v letnom čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
fem

Súvisiace články

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba