Presunúť na hlavný obsah

To, v čo v živote veríte odzrkadľuje vaše IQ: Aké ďalšie zaujímavosti to o vás prezrádza?

Lifestyle

Veda verzus náboženstvo zvádza boj už od pradávna. Najnovšie informácie však prezrádzajú aj to, ako sme na tom s naším IQ na základe toho, či sme skôr vedecky alebo nábožensky orientovaní. No aj ďalšie zaujímavosti...

Nábožensky orientovaní ľudia si väčšinou na inteligenciu nepotrpia

Výsledky výskumu, ktoré zverejnil denník Dailymail hovoria jasnou rečou. Ľudia, ktorí veria v Boha, prirodzene vytláčajú zo svojej hlavy analytické myslenie a namiesto toho zapoja empatické cítenie. Samozrejme nemusí ísť len o vieru v Boha, ale všeobecne vo vieru v nadprirodzené javy alebo upieranie sa k niečomu nehmotnému. Číže, hoci majú títo ľudia skutočné empatické pochopenie, zdá sa, že sú menej múdri než tí, ktorí si zakladajú na logike. 

Mohlo by vás zaujímať: Lajky ako endorfíny 21. storočia? Nie je to až taký nezmysel! Potvrdili sme si to vlastným experimentom

Na druhej strane sú manuálne zručnejší

Okrem toho, že si možno až tak nezakladajú na úrovni svojich vedomostí, sú na druhej strane oveľa manuálne zručnejší, šikovnejší v bežných, dá sa povedať triviálnych záležitostiach. Alebo to jednoducho môžeme nazvať aj zdravým sedliackym rozumom. Tiež sa zistilo, že početnú prevahu v rámci vzťahu viera a empatia samozrejme majú ženy. Alebo prinajmenšom majú k tomu tendenciu. 

Ateisti sú vraj viac náchylní k psychopatickým sklonom

Vyplýva to práve z faktu, že majú nižšiu úroveň empatie. Mnohé ich charakterové rysy sú preto rázne až môžu hraničiť s psychopatizmom alebo prinajmenšom so zvláštnym druhom správania sa a vnímania svety z negatívnej perspektívy. 

Čítajte tiež: Naše emócie nás ovplyvňujú viac ako si myslíme

Jedno nevylučuje však bezpodmienečne druhé

Štúdia tiež pripúšťa, že jedno nevylučuje druhé. Takže nábožensky orientovaný človek môže byť aj vedcom, dokonca géniusom. Avšak kľúčom k takémuto úspechu, ako dodávajú výskumníci, je vedieť správne odhadnúť pomer viery a zapojenia spomínanej analytickej časti mozgu. Vtedy môže viera dokonca v mnohom pozitívne podporiť vedeckú činnosť a pohľad do nej. Dôkazom toho sú mnohí nositelia Nobelovej ceny, z ktorých mnohí boli nábožensky orientovaní. 

Neprehliadnite: O vašom nadaní vraj rozhoduje i hodina narodenia