Presunúť na hlavný obsah

Aký je rozdiel medzi mamičkami kedysi a tými dnešnými? Dnešná výchova detí je iná v TOMTO

Rodinné vzťahy

Mnohé šťastné mamičky si myslia, že sa vo výchove nechávajú inšpirovať hlavne svojím detstvom a spôsobom, ako boli samé vychované. Rozdiel vo výchove pred 20 rokmi a teraz je však oveľa väčší, ako by ste si možno mysleli...

Staršie neznamená horšie

V súčasnosti je absolútne normálne stať sa mamičkou v oveľa vyššom veku ako tomu bolo kedysi. Prvorodičkami sa ženy stávajú okolo tridsiatky, čo bolo kedysi priam nemysliteľné a ženy v tomto veku boli už dávno takpovediac „za zenitom“. Dnes je však všetko inak. Ženy sa v prvom rade sústreďujú na nájdenie vhodného partnera, cestovanie a zážitky, dieťatko a rodina prichádzajú na rad až v neskoršom veku. To však vôbec neznamená, že si ako staršie mamičky s dieťatkom nerozumejú a nedokážu ho pochopiť, práve naopak. Svoje o tom vie i čitateľka Daniela:

„Otehotnela som plánovane, keď som mala tridsaťjeden a bola som neuveriteľne šťastná. Mama mi dohovárala už niekoľko rokov, aby som rozhodnutie mať dieťa už viac neodkladala, no ja som si chcela užiť manželstvo najprv vo dvojici, cestovať, spoznávať nové veci a až potom sa usadiť.“ zverila sa Daniela.

Prečítajte si: Dano Dangl s manželkou majú niečo, čo sa v dnešnej dobe cení: Ich rodinné šťastie je naozaj ukážkové

„Natálka sa nám narodila zdravá a ja som nemohla byť šťastnejšia. Sme priam dokonalá rodina a ja sa cítim naozaj dostatočne vyspelá na to, aby som jej mohla byť ukážkovou matkou. Nič ma už tak nerozhodí ako kedysi, viem, čo mám od života čakať a čo z mojich skúsensotí chcem Natálii odovzdať.“ pochválila sa šťastná mamička.

Názory na výchovu dieťaťa v neskoršom veku sú rôzne. Niektorí tvrdia, že vek a skúsenosti celkovému zvládaniu výchovy len dopomôžu, iní radšej uprednostňujú mladého ducha, ktorý tehotenstvo a výchovu zvládne ľavou zadnou. Skutočnosť sa však zrejme líši prípad od prípadu.

Oveľa viac aktívne

Súčasné mamičky preferujú aktívny spôsob rodičovskej dovolenky plnej spoločných aktivít s ostatnými rodičmi, návštevy krúžkov a parkov, kde sa dieťa rýchlo a ľahko dostane do kolektívu či posedenia s ostatnými mamičkami, zatiaľ čo ratolesti sa navzájom spoznávajú. Zároveň sa mamičky oveľa častejšie ako kedysi vracajú do zamestnania už po roku materskej dovolenky.

Inšpirujte sa: Týchto 5 vecí si premyslite predtým, než sa rozhodnete mať dieťa: Bod 2 vás môže zaskočiť

To, čo bolo kedysi nemysliteľné sa dnes kvôli rozbehanému životu a snahe udržať si prácu stáva realitou nejednej ženy. Podobnú situáciu pozná i Michaela:

„So synčekom som otehotnela, práve keď som bola povýšená a aj kvôli tomu, aby som neprišla o svoje pracovné miesto a nevypadla z rytmu, vrátila som sa už po roku naspäť do práce. Nič však neľutujem. Z malého je krásny a inteligentný chlapec, ktorému pobyt v kolektíve neuveriteľne prospel a rýchlo sa adaptoval na zmenu. Nedokážem uveriť vlastným očiam.“ opísala svoj zážitok Michaela.

Menej času doma znamená efektívnosť

Dnešné mamičky sa však naozaj naučili pracovať s tým, čo majú. Hlavne kvôli menšiemu množstvu času, počas ktorého sa dokážu svojim ratolestiam venovať sa snažia využiť každú minútu naozaj naplno. Za rok sa medzi matkou a dieťaťom dokáže vytvoriť priam neuveriteľné puto, ktoré v minulosti vonkoncom nebolo bežné. Matky totiž často nemali popri povinnostiach v domácnosti na dieťa takmer žiaden čas, neustále sa niekam ponáhľali a zažívali neustáli stres z domácich prác. Dnes aj vďaka pomoci zo strany manžela, ktorý už dávno nezohráva len úlohu „živiteľa“, môžu mamičky svoj čas s dieťaťom naozaj precítiť a užiť si ho aj napriek tomu, že je kratší. 

Myslíte si, že mať dieťa v neskoršom veku je správne?

spolu hlasovalo 254 ľudí