Presunúť na hlavný obsah

Posledné dni Vancouver Fashion Week v duchu tradícií z rôznych kútov sveta a s posolstvom ľudskosti

Móda a krása

Posledné dni Vancouver Fashion Week 2017 sa vyznačovali interpretáciami street fashion rôznorodých kultúr premietnutých na úžasných a jedinečných materiáloch. Úspešnú bodku za všetkým dali dizajnéri, ktorý mysleli aj na životné prostredie či politickú situáciu vo svete.

Piaty deň  v zajatí tradícii a súčasnosti ...

Piatkovú nočnú show otvorila značka Tengri v zastúpení jej tvorkyne Nancy Johnson, ktorej modely s lesnými vzormi pútali pozornosť ťažkými látkovými pokrývkami hlavy z hypoalergénnych, priedušných mongolských vlákien. Jej spojenie tradičnej východnej a západnej londýnskej kultúry bolo naozaj kreatívne. Tradičnými španielskymi kvetovanými vzormi a kultúrou vynikala zase značka Arantxa morcilla, ktorej kolekcia „Spomienky“ ukazuje 50 rokov španielskej kultúry na žene, ktorá sa nebojí experimentovať. 

Mohlo by vás zaujímať: Prvý deň Vancouver Fashion Week prekvapil: Od prestížnych modelov japonskej značky až po nádych horúcej Brazílie

...pokračuje prehliadkou jedinečných textúr a farieb

S minimalistickou elegantnou ženskou módou s nádychom nadčasovosti sa predstavila Dánka Camilla Askholm, ktorej modely sú jedinečné vďaka jemným materiálom v podobe zamatu a prepracovaných detailov. Značka Wildfräulein japonského dizajnéra kládla ešte väčší dôraz na prepracované vzory v neutrálnych tónoch a snažila sa poukázať na krásu ženy, ktorá má po boku silného muža. Pozoruhodnými tkaninami a sfarbením modelov, ktoré oslavujú jemnú zmyselnosť ženy, pričom vytvárajú modely pre každodenné nosenie, sa vyznačuje aj luxemburská značka Cooper Hotcooture. Charakteristickou črtou kolekcie je, že zo ženskej módy vylúčila džínsy. 

Drzosť prechádzajúca do jemnosti  a elegancie 

O niečo vyzývavejšia a drzá bola tmavá kolekcia značky Maak, predstavená v šiesty deň. Chcela poukázať na vnútornú nezávislosť jedinca. V kontraste s touto kolekciou je ďalšia s názvom „Elegantná žena“ značky KO (Katherine Olivos), ktorá poukazuje na elegantnosť ženskej postavy v romantických koktailových šatách všetkých veľkostí a tvarov. Mladým talentom, ktorému predpovedajú sľubnú budúcnosť,  je americká dizajnérka, Tieler James, ktorá začala navrhovať už v siedmich rokoch. Jej elegantné modely sa vyznačujú presnými rezmi a sústredením sa na detaily. 

Praktickú rafinovanosť a kvalitu strieda  exotika 

Kvalitu a eleganciu v jednom prináša ďalší Angličan a jeho značka Gatsbylady London so svojimi ľahkými a pohodlnými šatami pre ženy, na ktorých zaujmú korálkové strapce na sukni a iné detaily. Rafinovanosť a sofistikovanosť v praktických kúskoch s čistými líniami predstavuje zase talianska značka Carolina Feriolo, ktorá je doplnená rovnako o množstvo pozoruhodných detailov. Sýte farby, nádherné detaily, juhoamerické textúry a vzory s dominujúcim prvkom, korálikmi, či prírodnými vlasmi sú odrazom temperamentnosti autora kolekcie paraguajskej značky Pierrot. 

Čítajte tiež: Vancouver Fashion Week 2017 je v plnom prúde: Nechýbajú prvky žeskej nežnosti, ale aj drastické zobrazenie reality

Módou k lepším vzťahom 

Śvédska značka Jemmila doslova láme módne bariéry, pretože spája škandinávsku estetiku s moslimskou módou, čím chce paradoxne poukázať nie na rozdiely, ale podobnosť. Táto značka je dôkazom toho, že módnym návrhárom leží na srdci aj medzinárodná politická situácia a snažia sa to vyjadriť aj takýmto originálnym spôsobom. Európanka Christina Lichy z Rakúska odprezentovala ďalšiu elegantnú kultúru, konkrétne tú viedenskú 50-tych rokov, v ktorej dominovali klobúky, čiapky, pletené kapucne, ale aj turbany. 

V posledný deň sa predstavila aj doposiaľ len návrhárka plaviek, Viktoria Tisza z Maďarska, ktorá zaujala modelmi s textúrou silikónového kaučuku, háčkovanej priadze, použitím kožušín, pletených vzorov a farebnosťou modelov. Živé farby v kombinácii s hravými modelmi, inšpirované zábavou 80-tych a 90-tych rokov, boli doménou aj japonského návrhára  a jeho značky Machiomizumachi. 

Dizajnéri mysliaci na životné prostredie 

Anglický módny návrhár José Hendi zase zaujal kultivovaným prístupom k súčasnej móde, keďže vo svojej značke Hendi používa organické eko textílie a recyklované materiály, ktoré však vie dokonale skombinovať, aby vytvoril nadčasový kúsok s dominantným prvkom ako je napríklad nadmerná kapucňa alebo natrhnutá bunda a pod. Austrálska značka Green Embassy sa rovnako snažila svojou kolekciou bojovať proti znečisteniu životného prostredia, konkrétne za lepší morský život.  V posledný deň ukázala modely tiež z recyklovaných materiálov, vrátane polyesterových odpadkov a plastových šiat, ktoré boli súčasťou modelov s prvkami mora v rôznych farbách a textúrach. A na záver kolekcia stelesňujúca symbiózu medzi prírodou a novými technológiami, ich dopad na klímu. PVC materiály, 3D sieťoviny,  polystyrénový materiál, či dokonca hodváb a mušelín v modeloch prírodných farieb zanechávajú úžasné posolstvo na konci podujatia, ktoré sa opäť predviedlo v tom najlepšom svetle. 

Neprehliadnite: Štvrtý deň Vancouver Fashion Week prekvapil: Novinky vo svete mužskej módy striedal nádych Filipín