Presunúť na hlavný obsah

Beh je skvelý spaľovač tukov: Ak však chcete vidieť výsledky, týmto 7 začiatočníckym chybám sa radšej vyhnite

Fitness

Je zadarmo, je zdravý a dá sa robiť naozaj kdekoľvek. Aj pri behu však treba dodržať zopár zásad.

1. Pomaly ďalej zájdeš

Síce je rýchlosť dôležitá, hlavne zo začiatku sa čo najviac snažte počúvať svoje telo a prispôsobiť sa jeho tempu. Pri behu má najväčší význam výdrž a dĺžka zabehnutej trate a nie to, že ju dokážete zdolať už za 30 minút. Preto sa nikam neponáhľajte a vo vlastnom tempe sa snažte vydržať čo najdlhšie.

2. Správna obuv je smerodajná

Ešte pred samotným tréningom si nezabudnite zaobstarať tú správnu bežeckú obuv. To, či máte značkovú čiapku v podstate nikoho nezaujíma, do tenisiek sa však naozaj nebojte zainvestovať. Tá správna bežecká obuv, ktorá absolútne dokonale padne na vašu nohu, je pri tvrdom a nerovnom povrchu či dlhých tratiach naozaj na nezaplatenie. Nejaké tie eurá navyše vás môžu vo veľa prípadoch zachrániť pred zbytočnými zraneniami.

Prečítajte si: Takto to vyzerá, keď zhodíte 13 kíl: Mamičke zo Slovenska sa to za dva mesiace vďaka tomuto nakoniec podarilo

3. Ani príliš teplo, ani príliš zima

Keď už sme pri správnom vybavení, dbajte aj o to, z akého materiálu je oblečenie, v ktorom sa chystáte zabehnúť svoje prvé kilometre. Začiatočníckou chybou je totiž väčšinou príliš málo alebo naopak príliš veľa vrstiev nepriedušného oblečenia, ktoré vašej pokožke nedovolí dýchať a studený pot uzatvára v látke, ktorá neskôr na dotyk pôsobí nepríjemne chladne.

4. Držanie tela je základ

Bežci, ktorí ešte nemajú odbehnuté stovky kilometrov zvyknú naraziť na jeden základný problém, ktorým je bolesť chrbtice. Tá je však vo veľa prípadoch spôsobená len zlým držaním tela. Počas celého behu by ste totiž nemali vrchnú časť trupu nakláňať príliš dopredu. Celá váha tela je totiž následne  prenesená na vrchnú časť chrbtice, čo vyvoláva zbytočnú bolesť v ramenách a krku. Snažte sa držať pohľad upriamený vpred a ťahať za ním i svoje telo.

Nenechajte si ujsť: Najčastejšie chyby žien v snahe schudnúť a mať krajšie telo: V tomto najviac podvádzajú samy seba

5. Snažte sa nepredbiehať trup

Obrovský význam má však i samotné našľapovanie. Nielenže by ste hneď v počiatkoch behu mali začať našľapovať na špičku, maximálne stred chodidla, nikdy nie na pätu, snažte sa svoje telo nepredbiehať. Príliš dlhé kroky vaše tempo nezrýchlia, práve naopak. Dopadanie ďaleko od ťažiska tela spôsobuje silné otrasy, ktoré prechádzajú všetkými kĺbmi nohy a zároveň vás z dlhodobého hľadiska i spomaľujú. Skúste radšej utekať plynule, a to krátkymi a ľahkými posunmi vpred.

Inšpirujte sa: Cvičte tieto štyri cviky denne a do leta máte štíhlejšie bruško: Ani známe osobnosti nedajú na ne dopustiť

6. Dni na zotavenie nepodceňujte

Rovnako ako tréning je dôležitý i odpočinok. Doprajte si minimálne dva dni odpočinku do týždňa. Len vtedy sa vaše svaly dosýta zregenerujú, zocelia a nastavia na požadovanú záťaž.  Odpočinkom po namáhavom tréningu nielenže predchádzate zraneniam, svoje telo navyše i adaptujete na tempo a záťaž, ktorú bude nabudúce musieť zvládnuť.

Mohlo by vás zaujímať: Cvičte 4 minúty denne a už po mesiaci uvidíte rozdiel: Zmenšíte si obvod pásu a naštartujte trávenie

7. Jesť áno, no nie veľa

Beh nalačno ničomu neuškodí, no ak sa chystáte na dlhé trate, čo to by ste predsa len mali vložiť do žalúdka. Snažte sa však vyhnúť ťažkým jedlám, ktoré vám zaťažia tráviaci systém a radšej dajte prednosť potravinám s vysokým obsahom proteínov a karbohydrátov. Snažte sa však nejesť aspoň 30 minút pred samotným behom, aby ste tak predišli ťažkostiam pri behu, ktoré môžu nastať pri pocite plného brucha.