Legendárny návrhár Manolo Blahnik organizuje jedinečnú výstavu v pražskom múzeu Kampa

Múzeum Kampa má tú česť od 11. augusta do 12. novembra hostiť výstavu legendárneho návrhára obuvi Manola Blahnika nazvanú the Art of Shoes.

Legendárny návrhár Manolo Blahnik organizuje jedinečnú výstavu v pražskom múzeu Kampa

Legendárny návrhár Manolo Blahnik organizuje jedinečnú výstavu v pražskom múzeu Kampa

Zdroj: David Hughes, BB Media Consulting

Po paláci Morando v Miláne a Štátnom múzu Ermitáž v Petrohrade je Praha ďalšou európskou metropolou, kam výstava zavíta. Z pražskej Kampy ďalej poputuje do Národného umeleckopriemyselného múzea v Madride a neskôr, v roku 2018, potom aj do Baťovho múzea v Toronte. Výstavu príde do českej metropoly otvoriť Manolo Blahnik osobne. 

Prečítajte si: Francúzsky módny dom Chanel predstavil kolekciu Cruise 2018: Česká modelka Bára Podzimková na móle opäť bodovala

The Art of Shoes je intímnou retrospektívou 45-ročnej práce jednej z najvplyvnejších postáv módnej umeleckej scény. Blahnikova invencia a dômyselné remeslo sa spojili, aby prekonali hranice medzi módou a umením. 

Z viac než 30-tisíc unikátnych návrhov v známom súkromnom archíve vybral Manolo Blahnik spoločne s kurátorkou dr. Cristinou Carrillo de Albornoz 212 párov topánok a 80 pôvodných kresieb, ako osobnú reflexiu svojej práce. Tá zachytáva podstatu osobitého dizajnu prostredníctvom jeho vášní a inšpirácií. V súlade s podstatou kultúrnej výmeny bude putovná výstava cestovať po oceňovaných a prestížnych miestach, významných pre Manola Blahnika, jeho prácu a život.

Neprehliadnite: Mašľa vo vlasoch ako horúci trend tejto sezóny: Ktorý z týchto štýlov by ste si vybrali vy?

„Možnosť mať výstavu práve v Prahe je pre mňa veľmi osobné,“ hovorí Manolo Blahnik. „Môj otec bol Čech, preto sa veľmi teším na túto inštaláciu a prácu s ľuďmi, ktorí majú rovnaké korene ako ja.“ Kreatívny výber, z obdobia od ranných 70. rokov do dnes, obsahuje aj kolekciu topánok Marie Antoinetta, ktorú návrhár vytvoril s držiteľkou Oscara Milenou Canonero pre rovnomenný  film. Návštevníci budú môcť nahliadnuť do Blahnikovho výnimočného a komplexného sveta pomocou exkluzívnych záberov jeho samého pri práci, či jeho umeleckých kresieb a náčrtov. 

Expozícia bude rozdelená do šiestich tematických častí. Prvá je nazvaná Gala a reprezentuje Blahnikove najpôsobivejšie kúsky. Druhá kolekcia je inšpirovaná Španielskom, Talianskom, Afrikou, Ruskom, Anglickom a Japonskom ako hlavnými geografickými a environmentálnymi vplyvmi. Tretia časť ukáže jeho fascináciu umením a architektúrou, štvrtú tvorí príroda odzrkadľujúca jeho intenzívnu lásku k svetu flóry. Piata časť, Materiály, odhaľuje prepracované detaily, bohatstvo používaných surovín a farieb v kombinácii s vynikajúcim remeselným prevedením. Poslednou, najrozsiahlejšou časťou je expozícia s názvom Jadro. Tu sú vystavené topánky určené ľuďom, ktorí Bahnika najviac ovplyvnili – od legendárnej módnej editorky talianskeho Vogue Anny Piaggi, herečku Brigitte Bardot až po kráľa Alexandra Veľkého. 

Prostredníctvom tohto unikátneho pohľadu do DNA dizajnu a farebného vesmíru Manola Blahnika expozícia vyzýva divákov, aby začali o topánkach premýšľať inak, mimo módu. Cieľom je,  aby o nich uvažovali ako o čisto imaginatívnych a dynamických objektoch, nositeľoch umeleckej formy.

Výstavu doplní publikácia nakladatľstva Skira/Rizzoli Manolo Blahnik The Art of Shoes z pera kurátorky Cristiny Carrillo de Albornoz. Kniha vznikla z rozhovoru s Blahnikom a sprevádza čitateľov jeho motiváciami a entuziazmom komplexne, od A po Z.

Foto:
David Hughes, BB Media Consulting
Zdroj:
BB Media Consulting

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba