Neželaný “súrodenec”: Aj váš domáci miláčik môže na novorodeniatko žiarliť, no takto sa vyhnete problémom

Čakáte bábätko? Na jeho príchod do rodiny treba dôkladne pripraviť všetkých členov rodiny. A to naozaj bez výnimky. Inak vás môžu zaskočiť nepríjemné situácie.

Neželaný “súrodenec”: Aj váš domáci miláčik môže na novorodeniatko žiarliť, no takto sa vyhnete problémom

Neželaný “súrodenec”: Aj váš domáci miláčik môže na novorodeniatko žiarliť, no takto sa vyhnete problémom

Zdroj: Profimedia

Narodenie nového člena do rodiny je vždy veľkou udalosťou. Kým pre vás je prirodzené, že sa 9 mesiacov pripravujete na príchod drobčeka, nemali by ste zabúdať aj na svojich domácich miláčikov. Aj pre nich to bude obrovská zmena. Ak totiž začnú na novorodenca žiarliť, nevyhnete sa problémom. 

Zoznámenie s bábätkom

V ideálnom prípade treba “chlpáčovi” ukázať najmenšieho člena hneď po príchode z pôrodnice. Keď sa s ním zvítate vy, treba mu predstaviť drobčeka. Hoci sa vám to môže zdať absurdné, pes potrebuje prirodzene vyhodnotiť novú situáciu.“Nechajte domáceho maznáčika dieťatko “oňuchať, bez akýchkoľvek povelov, okrikovania, či rozčuľovania. Ak to nie je absolútne nevyhnutné, nezasahujte do tohto prvého kontaktu. Pes si musí zvyknúť nielen na bábätko samotné, ale aj na nové zvuky a pachy, ktoré k nemu patria,” vysvetľuje MVDr. Vladimír Pagáč, veterinár. 

Snaha o pozornosť

Váš chlpáč sa bude bezpochyby snažiť získať pozornosť, ktorú ste mu venovali predtým. A teda je úplne prirodzené, že jej má zrazu menej. V žiadnom prípade ho od bežných činností, pri ktorých sa venujete bábätku neodháňajte. Práve naopak, dovoľte mu objavovať nový svet vo vašej rodine. "Ak by ste sa ho totiž snažili izolovať, mohol by to začať brať ako trest a vtedy sa najmä u psov prejavuje rivalita,” hovorí Pagáč. Preto ho pokojne brávajte na prechádzku s kočíkom, často ho hladkajte a chváľte, aby si jeho prítomnosť dieťatka spájal s príjemnými zážitkami. 

Vyhnete sa problémom

Ak pes pochopí, že nový člen pre neho nie je hrozbou, prijme ho. A to je základ úspechu. Nie je totiž nič horšie, ako chlpáč, ktorý na bábätko žiarli. “Ak pes cíti, že jeho pozícia v rodine je zrazu ohrozená, dokáže neprimerane reagovať," vysvetľuje Pagáč. Dokonca aj malá čivava, či maltézsky psík, dokážu na dieťa zaútočiť. Paradoxne, práve malí psi sú oveľa žiarlivejší. Keď však chlpáč  pochopí, že dieťa je jednoducho súčasťou svorky, začne ho prirodzene chrániť. 

Stačí dodržať týchto pár zásad a z vášho domáceho miláčika a dieťatka bude časom neodmysliteľná dvojka. A to predsa stojí za to, no nie? 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba