Presunúť na hlavný obsah

Fashion show recyklovanej módy čoskoro vypukne: Vyspovedali sme jej ambasádorku Babsy Jagušák Heribanovú!

Feminity

Milovníčka módy, umenia a v neposlednom rade čerstvá mamina Babsy Jagušák Heribanová má v nakupovaní jasno. Miluje minimalizmus a práve preto investuje najmä do nadčasových kúskov. Dobre vie, prečo to robí.

Už po druhýkrát si ambasádorkou projektu FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY. Čím si Ťa táto aktivita získala? 

Dlhodobo sa angažujem v projektoch, ktoré podporujú myšlienku slow fashion, pretože si myslím, že je dôležité šíriť osvetu o dôsledkoch rýchlej módy. Je veľmi príjemné sledovať, že sa na Slovensku začína o tému recyklácie a upcyclingu zaujímať čoraz viac ľudí. Nezostávame ľahostajní a snažíme sa meniť naše nákupné návyky. Podporiť projekt, akým je práve fashion show recyklovanej módy, je pre mňa veľkým poteším. 

Tvôj život je s módou intenzívne prepojený nielen na profesionálnej úrovni, ale aj súkromnej. Máš vyberaný a originálny vkus. Čím sa pri výbere nového kúsku do šatníka riadiš, čím si Ťa získa?

Asi to bude znieť ako klišé, ale rokmi som sa naučila, že netreba vlastniť veľa vecí. Práve naopak, investícia do dizajnérskeho kúsku alebo nadčasového kvalitného odevu sa oveľa viac oplatí. Nenakupujem bezhlavo a vždy rozmýšľam nad tým, čo mi práve chýba a čo sa mi hodí k ostatným veciam, pretože v obliekaní som celkom konzistentná. A tiež som dosť veľký minimalista. Mám rada jednoduché strihy, kvalitné látky a spracovanie, mám slabosť pre farby a poetiku modelov Lenky Sršňovej. Nehanbím sa nosiť veci po kamarátkach alebo zo second handov. Dokonca sa viem oveľa viac nadchnúť pre niečo, čo v sebe ukrýva príbeh iného nositeľa. Túto filozofiu budem raziť aj pri výchove mojej dcérky. Už teraz zdedila po sesternici Emilke skoro všetko oblečenie a kupovala som len tie najpotrebnejšie veci :)

Je o Tebe známe, že podporuješ slow fashion. Myslíš, že tento trend môže byť do budúcna určujúcim a z pohľadu životného prostredia aj nevyhnutným, alebo je to len výsada istej skupiny ľudí a fast fashion bude naďalej určovať smerovanie textilného priemyslu?

Robiť nejaké odhady je veľmi ťažké, pretože to závisí najmä od ľudí a od toho, ako sa k svojmu konzumnému štýlu života postavia, keď dostanú všetky dôležité informácie o slow a fast fashion. Nemôžeme sa hnevať na tých, ktorí nevedia, čo všetko rýchla móda spôsobuje. Preto nesúdim 14-ročné dievčatá, ktoré nakupujú v zľavách ako divé. Neuvedomujú si, k čomu svojim shopaholickým postojom prispievajú. Ale ak je niekto dostatočne informovaný a vie aj o iných alternatívach, je to už len vecou charakteru. Nehovoríme pritom len o móde, terčom diskusie sú aj iné oblasti - pitná voda, potraviny, zbavovanie sa odpadkov, energetika... Bohužiaľ, žijeme v dobe, ktorá je poznačená totálnym nadbytkom všetkého, čo nás obklopuje. Bojovať proti tomuto trendu je veľmi ťažké, pretože akékoľvek väčšie zmeny by mohli ovplyvniť celý ekonomický systém. Ja len verím, že sa nájde viac a viac ľudí, ktorí budú žiť zodpovedne a nebudú rozmýšľať krátkodobo. Posledné projekty v módnom priemysle dokazujú, že alternatívnych postupov na výrobu oblečenia je veľmi veľa a mnohé z nich sú oveľa efektívnejšie ako spracovanie bavlny, či farbenie látok tradičnou cestou. Nech sa veda, inovácie a zdravý rozum spoja a môžeme sa mať lepšie.

Tretí ročník FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY predvedie kolekciu modelov vytvorených primárne z PVC materiálov. Takouto formou chcú organizátori upozorniť na alarmujúci stav v oblasti výroby a spotreby plastov a to najmä s ohľadom na nedostatočnú recykláciu a nadmernú tvorbu plastového odpadu, ktorý nielen znečisťuje prírodu, ale usmrcuje aj množstvo živočíšných druhov. Ako vnímaš takúto podobu módy? 

Na svete už nie je len šesť kontinentov. Ten siedmy sa nachádza v Tichom oceáne a jeho rozmer bol pred pár rokmi šesťkrát väčší ako Francúzsko. Ide o obrovskú škvrnu z odpadkov a plastov, ktoré sa v dôsledku rôznych vplyvov doslova menia na plastovú polievku. Na tej si nedobrovoľne pochutnávajú ryby a ďalšie živočíchy... Znie to síce ako scenár z lacného sci-fi filmu, ale ono sa to naozaj deje. Pomyslenie, že denne konzumujeme plasty aj my, je strašné. Minule som len tak nahlas premýšľala, aké je to zvláštne, že pijeme vodu z plastových fliaš a pri nákupe používame desiatky plastových šáčkov. Pritom to väčšine ľudí príde úplne prirodzené. Ide o kolektívnu degeneráciu a tak nejako prestávame kriticky myslieť. Preto veľmi fandím značkám a projektom, ktoré na tento problém upozorňujú a snažia sa rôznymi kanálmi prispieť k riešeniu. Móda z PVC určite pomáha šíreniu osvety, ale má aj veľké negatíva. Ale to je na dlhšie...

Na Slovensku stále veľa ľudí považuje recykláciu za stratu času. Recykluješ doma plasty, papier, prípadne bio odpad? 

Recyklujem a mojim ďalším krokom bude kompostovanie :) Vždy ale zostávam sklamaná, keď nájdem v kontajneroch s papierom alebo plastmi plné vrecia komunálneho odpadu. Ľudia sú stále ľahostajní voči svojmu okoliu, hoci môžu mať skvelé podmienky na recyklovanie alebo triedenie odpadu.  

Na záver nám dovoľ popriať Ti všetko dobré v novom životnom období a želáme Ti, aby ste s manželom zažívali veľa veľa radosti z nového človiečika. Móda sa dotýka aj detí, babätká nevynímajúc. Máš iste pripravenú celú výbavičku. Nájdu sa v nej aj špeciálne, srdcu blízke či nadčasové kúsky? 

Veľa vecí sme zdedili po mojej neterke Emilke, ozvali sa mi kamarátky, ktoré tiež odchovali niekoľko ratolestí. S radosťou som prijala všetky bodyčka, mikiny, šatičky a všetko, čo sa mi páčilo. Keď sme boli malé, tiež sme dedili oblečenie, a preto mi to príde aj teraz, keď máme toľko možností na nákupy nového oblečenia, úplne prirodzené. Jeden z najkrajšíck kúskov, ktorý som našla náhodou v skrini Dodovej babky, je ručne pletené body po mojej švagrinej. Je to nádherná ručná práca, ktorá ma dnes ešte väčšiu hodnotu ako pred 30-timi rokmi.

„Fashion Show recyklovanej módy“ bude 29. septembra v Rafinery Gallery v Bratislave. Začne sa o 19-tej hodine 30-tej minúte.