Presunúť na hlavný obsah

Anna vstúpila do vopred dohodnutého manželstva: Ako fungujú vzťahy založené na biznise, budete prekvapení

Feminity

Aj v 21. storočí sa dohodnuté manželstvá stávajú čoraz populárnejšie. V Belgicku je ich dokonca viac ako tých uzavretých z lásky.

Dohodnuté manželstvá nie sú ničím novým a sú bežnou praktikou v celom svete. Medzi krajiny, kde majú takéto zvyky, možno zaradiť arabské krajiny, mnohé africké štáty, avšak na počudovanie sem patrí aj Kanada či Japonsko. I keď sa u nás nezachádza až do takých extrémov, aby rodičia vyberali svojej maličkej dcérke či synčekovi druha, alebo družku už v plienkach, dodnes aj tu majú práve rodičia pri výbere životného partnera veľmi silné slovo. Vo svete existujú milióny žien, ktoré vstúpili do dohodnutého manželstva. A Anna je jednou z nich.

Manželstvo ako biznis

Baruch sa so sbúbenicou Annou museli vziať po 3-týžňovej známosti na želanie rodičov. Avšak on v tom problém vôbec nevidel. Láska vraj napokon prišla sama. No jeho mladučká, budúca manželka Anna sa s tým nevysporiadala dodnes. Hoci k Baruchovi cíti náklonosť, rešpekt, obdiv, o láske veru nemožno hovoriť. Zo Sýrie sa presťahovali do susedného Rakúska len pred dvoma rokmi. Anna si tu našla veľa priateliek, ktoré sú na tom presne tak ako ona. Nikdy nepoznali, čo to pravá láska je. 

Korene siahajú ďaleko do minulosti

Manželstvo z rozumu, fungovalo rozhodne skôr, než zvyk vyberať si svoju polovičku na základe príťažlivosti. V kultúrach na východ od nás sa, bez ohľadu na majetkové pomery, manželstvá uzatvárali prostredníctvom dohadzovačov či dohadzovačiek. Medzi indickými hinduistami určoval, kto sa s kým zosobáši, astrológ na základe konštelácie hviezd. Japonskou obdobou je takzvaný nakodo, rodinný priateľ alebo staršina. Židia mali takzvané aškenazi alebo šadchan, kedy staršie ženy zo susedstva poznajúce svoje okolie prípadne matky, vyberali partnerky pre synov. Presne takto to bolo aj v prípade Barucha a Anny. ”Môj muž je naozaj veľmi dobrý. Stará sa o nás, veľa nám toho dopraje, v určitom zmysle som rada, že som nedopadla horšie. Ale vždy som chcela vedieť, aké je to môcť sa zamilovať. Zažiť ten pocit. To je niečo, čo poznám len z kníh,” rozhovorí sa mama troch synov Anna. 

Nie všade je bežné, dať láske šancu

Z lásky uzatvárame manželstvá len nejakých sto rokov, aj to len v našej takzvanej západnej kultúre. Avšak štatisticky je dokázané, že dohodnuté manželstvá majú väčšiu pravdepodobnosť vydržať. Vytrvalosť a vernosť záväzkov sa z našej západnej kultúry akosi vytráca. ”Nikdy by som Barucha nepodviedla ani neopustila. Za žiadnych okolností. Túžba po niečom je jedna vec a vernosť druhá. A práve tá je pre mňa svätá,” dodáva Anna. 

Tradícia, ktorá pretrváva dodnes 

Napriek všetkému i dodnes pretrvávajú dohodnuté manželstvá a to nielen v islamských krajiných. Napríklad i v takom vyspelom Belgicku. Tam sa V roku 2011 prudko zvýšil počet dohodnutých manželstiev medzi občanmi Belgicka a imigrantmi, ktorí sa prostredníctvom dohodnutého sobášu, za ktorý zaplatia nemalé sumy, pokúšajú získať doklady oprávňujúce ich pobyt v Belgickom kráľovstve. Nuž ako vidíte, manželské zväzky môžu byť naozaj rôzne.