Vlastnosť, ktorá nám vadí na iných, veľa napovedá o nás samých: Kvôli tomuto často súdime iných namiesto seba
Možno, že sme občas na ostatných príliš prísni len kvôli tomu, že si tak kompenzujeme vlastné nedostatky.
Neuvedomujeme si vlastné nedostatky
Každý z nás má určité chyby a veľa z nich si vieme pripustiť. Niekedy však zabúdame byť sebakritickí, hlavne čo sa týka vlastností, ktoré by sme najradšej zo svojej povahy vymazali. Občas si ani neuvedomujeme, ako sa v skutočnosti správame my samy, či už ide o vzťah k okoliu alebo k sebe samému. Vlastnosti, ktoré sa nám na nás samých nepáčia, často odkladáme do úzadia, nechceme sa im postaviť čelom a riešiť ich. Namiesto toho si hľadáme výhovorky a utekáme.
Inšpirujte sa: Najdôležitejšia úloha a zároveň lekcia v živote: Prijať samého seba takého, aký si!
Čo je však najhoršie, veľakrát namiesto v sebe, hľadáme chybu v druhých, a to doslova.
Nik nie je horší alebo lepší, každý je jednoducho iný
Nie je úplnou raritou občas si uvedomiť, že každý z nás má vlastnosti, ktoré nám na jednom či druhom tak trochu nesedia alebo by sme si vedeli daného človeka oveľa radšej predstaviť bez nich. Čo si však uvedomujeme oveľa ťažšie je fakt, že nielen ostatní oplývajú niektorými, nie práve najobľúbenejšími vlastnosťami, ale aj my samy, a občas to má s naším okolím dočinenia viac, ako by sme si chceli pripustiť.
Nenechajte si ujsť: Stačí jedna veta a ľudí, ktorí vo vašom okolí ohovárajú, sa zbavíte navždy: Toto musíte povedať nahlas
Práve preto sa často stáva, že práve vlastnosti, ktoré sa nám na ostatných nepáčia alebo nim doslova opovrhujeme, nám nie sú až také cudzie. Ako to? Jednoducho. Na sebe ich totiž spozorujeme denno-denne a vysporiadať sa s nimi je naozaj ukážkový boj.
Byť k sebe úprimný
Neznamená to, že by sme na sebe teraz mali hľadať všetko zlé, čo sa nám nepozdáva na ľuďoch v našom okolí, no aspoň by sme sa nad faktom, že možno nejde až tak o ostatných, ako o nás samých, mali aspoň zamyslieť. Naša psychika totiž funguje podvedome aj bez toho, aby sme si to skutočne uvedomovali a namiesto toho, aby sme riešili problémy samy v sebe, hľadáme chyby na druhých.
Inšpirujte sa: Nepodceňujte silu vlastného vedomia: Tieto myšlienky si osvojte, aby ste boli šťastní!
Psychologička Lenka Ambrušová bezdôvodne negatívny vzťah, ktorý ľudia k sebe navzájom nadobúdajú na základe určitých charakterových vlastností popisuje veľmi jednoducho. „Práve to nás na druhom človeku oslovuje a dráždi. Jeho nedostatky nám pripomínajú naše vlastné pochybenia a našu aktuálnu neschopnosť s nimi niečo urobiť,“ vysvetľuje.
Osud je v našich rukách
Akokoľvek však môžeme mať zviazané ruky a situácia v našom prípade nemusí byť ľahká, každá povahová črta sa do istej miery dá regulovať či ovplyvniť a nemusíme sa namiesto jej riešenia odbavovať na iných. Nikto predsa nie je dokonalý, ide len o to, či si dokážeme nastaviť dostatočne jasné zrkadlo, aby sme svoje vlastné chyby nielen videli a brali do úvahy, ale i riešili a snažili sa s nimi vysporiadať. To, že ich nájdeme i v iných a budeme ich za to odsudzovať náš stav totiž nijak výnimočne nezmení, práve naopak.
Mohlo by vás zaujímať: Frázy, s ktorými sa stávate v očiach iných nesebavedomým človekom: Prestaňte s nimi čo najskôr!
Uvedomte si, že len vy samy ste strojcom svojho šťastia i toho, ako pôsobíte na okolie. To, kto aký je a ako sa správa, by vás malo zaujímať až po tom, čo vyriešite vlastné správanie a problémy. Odsudzovať iných a pritom robiť podobné chyby je správanie hodné škôlkara a nie dospelého človeka, nemyslíte?