Presunúť na hlavný obsah

Niekedy plány všetko zničia: Týchto 7 bodov vám objasní, prečo je skutočne dôležité žiť hlavne pre prítomnosť

Zábava

Zapisujeme si do diárov a chceme mať prehľad. Najlepšie o všetkom a všetkých. Kedy je však lepšie prestať?

1. Na všetko sa pripraviť nemôžeme

Môžeme mať v hlave vytvorených milión možných verzií toho, ako sa niečo skončí alebo stane o niekoľko dní a život nám pred dvere položí presne tú milión prvú, nad ktorou sme vonkoncom nerozmýšľali. Presne to sa totiž stáva. Na všetko sa pripraviť nie je tak celkom možné a nikto to nedokáže ani keby veľmi chcel. A zákon schválnosti v týchto chvíľach funguje skutočne znamenite.

2. Plánovanie zaberá čas. Efektívne?

Stratégia je síce skvelá vec a vo väčšine prípadov je oveľa lepšie nejakú mať než sa spoliehať na náhodu a vývin situácie, niekedy však dokáže narobiť viac škody ako osohu. A to hlavne v prípadoch, kedy ste nad dumaním o najlepšom možnom riešení budúcich problémov strávili toľko času, až ste tak nejak úplne zabudli žiť v prítomnom čase, dôsledkom čoho sa veci dokážu pokaziť ešte skôr, než k plneniu daného plánu vôbec dôjde.

Nenechajte si ujsť: Byť obetavý a naivný je rozdiel: Aj podľa tohto zistíte, kedy vás vaše okolie skutočne iba zneužíva

3.  Necháme sa ľahko pohltiť

Nikto sa nechce zbytočne stresovať. Zovšadiaľ na nás výstražne kričia, kážu nám menej pracovať a menej sa venovať záležitostiam, ktoré nám zdvíhajú hladinu nervozity do závratných výšok. Hlavným dôvodom, prečo sa však vo väčšine prípadov stresujeme je ale fakt, že myslíme na to, čo bude. Zajtra, o týždeň či o mesiac. Slepo sa bojíme toho, čo nie je a kazíme si tým to, čo naozaj reálne je. Hlúpe, nie?

4.  Obavy sú zbytočné

Ten, kto plánuje sa samozrejme bojí, či jeho plány vôbec vyjdú. Obavy z vecí, pri ktorých nie je vôbec isté, či sa stanú, sú rovnako irelevantné, ako samotná panika a stres. Nič z toho organizmu neprospieva a pre vlastné dobro by ste si radšej mali v prítomnosti uvedomiť, že ste schopný zvládnuť akúkoľvek situáciu, ktorá a naskytne a nepotrebujete vedieť dvadsať krokov dopredu . Nevedieť totiž znamená aj nebáť sa.

Mohlo by vás zaujímať: Ak prestanete robiť toto, začne sa vám v živote dariť: Zmeniť stačí naozaj málo

5. Nečakať a užívať si

Také jednoduché, no aj tak to mnohí z nás nevedia. Užívať si to čo máme, tu a teraz. Koľkokrát by sme sa radi vrátili do minulosti a prežili ešte raz tú či onú situáciu, keď nám bolo tak skvele alebo sme práve trávili čas s niekým, koho už dnes len tak ľahko nestretneme? No vtedy, keď  sme danú príležitosť mali, mysleli sme na to, čo ešte len bude. Keď plánujeme, nežijeme a to predsa nie je naším zmyslom bytia, alebo áno?

6.  Neplánovať znamená nesklamať sa

Každý kto má očakávania sa sklame, inak to byť nemôže. Aj preto berte budúcnosť takú, aká je. Nejasnú, plnú príležitostí a tajov, ktoré so sebou prináša. Nikdy nič nie je až tak čiernobiele, ako si to v hlave predstavíme. Na tmavo totiž farbí naše sklamanie z nenaplnených túžob, snov a vecí, ktoré nevyšli podľa našich predstáv. Ale taký je predsa život, tak ho neberme tak vážne.

Neprehliadnite: Viete, čo všetko dokáže o vás novodobá technológia odhaliť a s čím vám v budúcnosti pomôže?

7. Vážme si ho

Naplno a so všetkým. Je krátky na dlhé úvahy, zle vybranú spoločnosť a aj nezmyselné plány, na ktoré nám možno už nezostane čas. Ktovie, čo sa stane zajtra. Možno už nedostaneme príležitosť, preto využime čas, ktorý nám bol daný a hrajme na istotu. Na prítomnosť.