Presunúť na hlavný obsah

Dá sa reálne schudnúť s poruchou funkcie štítnej žľazy? Slová fitness trénera upozorňujú na tieto suroviny

Chudnutie a diéty

Štítna žľaza a priberanie. Ako to vlastne celé je? Naozaj za všetkých stojí tento zdravotný problém, alebo je to skôr o našom energetickom príjme a výdaji? Michael Achberger nám to upresnil.

Ochorením štítnej žľazy trpia desiatky miliónov ľudí na svete. A podľa mnohých ľudí je aj častým dôvodom pre problém s nadváhou. Skutočne spôsobuje kilá navyše? A ako možno schudnúť s poruchou štítnej žľazy?

Mnoho ľudí trpiacich zníženou funkciou (tzv. hypofunkciou) štítnej žľazy, by mohlo o problémoch s hmotnosťou dlho rozprávať. Napriek tomu je vplyv porúch štítnej žľazy na telesnú hmotnosť podľa lekárov preceňovaný. Súvislosť je podľa nich skôr nepriama − hypofunkcia štítnej žľazy spôsobuje únavu, spomaľuje metabolizmus a znižuje výkonnosť. Tieto príznaky potom môžu viesť k priberaniu na hmotnosti. Štítna žľaza je podľa niektorých odborníkov zodpovedná za kilá navyše až pri výraznom znížení funkcie, ktorá je, navyše, neliečená.

Prečítajte si: 7 tipov ako upraviť svoje trávenie: Vďaka týmto trikom si zrýchlite metabolizmus!

Hypofunkcia štítnej žľazy môže chudnutie spomaliť

Avšak aj napriek tomu existuje celý rad ľudí, ktorým sa aj napriek poctivej liečbe pod dohľadom lekárov nedarí schudnúť. "Trpím hypotyreoidizmom a s kilami navyše jednoducho nepohnem," je časté tvrdenie žien a mužov. Aj napriek tomu, že by podľa odborníkov nemalo ochorenie štítnej žľazy nijako ovplyvniť telesnú hmotnosť, opak je, bohužiaľ, na dennom poriadku.
Štítnu žľazu nájdete na prednej strane krku a má tvar malej podkovičky. Hormóny, ktoré produkuje, regulujú spotrebu energie vo všetkých orgánoch a pôsobí na chod celého organizmu.

Jej správnu funkciu ovplyvňujú nielen dedičné predpoklady, ale najmä dostatok jódu v tele. K hypofunkcii štítnej žľazy (hypotyreóze) dochádza, ak štítna žľaza produkuje oveľa menej hormónov, ako telo potrebuje. Počiatočných príznakov je celý rad, napriek tomu ich mnoho ľudí spočiatku priradí skôr k starnutiu či únave.

Znaky zníženej funkcie štítnej žľazy

1. Menšia výkonnosť
2. Neustála únava
3. Zmena nálady
4. Problémy s hmotnosťou
5. Zácpa
6. Hlbší hlas
7. Bledost, suchá koža, padanie vlasov

Obzvlášť vtedy, ak začnete mať tieto príznaky znenazdajky, je na mieste, aby ste navštívili svojho praktického lekára. Ten vám dá odporúčanie k endokrinológovi, ktorý sa na ochorenie štítnej žľazy špecializuje.

Škodí aj zvýšená funkcia štítnej žľazy

Je možné sa stretnúť aj s opakom. A to zvýšenou funkciou  hyperfunkciou  štítnej žľazy. Typickým znakom je nepokoj, búšenie srdca, tras, nadmerné potenie a naopak prudký úbytok hmotnosti vďaka rýchlemu metabolizmu. Takí ľudia bývajú hyperaktívni. Ak bez príčiny chudnete, alebo naopak aj napriek úpornej snahe nemôžete pribrať, môže byť problém skrytý práve tu. Odporúčam návštevu lekára.

Diéta pri zníženej funkcii štítnej žľazy

Neexistuje žiadna diéta pre osoby trpiacich zníženou funkciou štítnej žľazy. Avšak je viac ako dôležité, aby ste dôsledne dodržiavali zásady zdravého stravovania. Je na mieste snažiť sa tiež zrýchliť metabolizmus, ktorý môže výrazne zlepšiť odbúravanie tukov.
Úplnou samozrejmosťou by pri chudnutí s chorou štítnou žľazou mala byť pravidelná strava. Telo by nikdy nemalo hladovať, tým sa totiž automaticky spomaľuje metabolizmus. Ďalším dôležitým bodom je aj pravidelný pitný režim. Spaľovanie urýchlite pohárom vody s citrónom po prebudení, ale aj počas dňa. Striedajte ju so zeleným a bielym čajom, aj tie by mali naštartovať spaľovanie. Naopak sladené nápoje organizmus príliš zaťažujú a spomaľujú. Tým sa radšej vyhnite.

Neprehliadnite: VIDEO: Krásna Tatiana Žideková miluje šport: Stačila táto jedna stávka s priateľkami, aby sa mu začala venovať naplno

Skúste zmeniť liečbu  k upraveniu poruchy funkcie štítnej žľazy sa využíva substitučná liečba hormónmi. V prípade, že po nasadení liekov neustále priberáte, skúste sa so svojím ošetrujúcim lekárom dohovoriť na inom druhu liekov. Hocikedy to pomôže vyriešiť problém.
Dôležité je zaradiť do svojho jedálnička čo najviac prirodzených zdrojov jódu, ktoré sú častou príčinou zníženej funkcie štítnej žľazy. Nájdete ho v morských plodoch, jodizovanej soli, plesňových syroch alebo niektorých druhoch minerálnych vôd. Naopak by ste sa mali vyhýbať väčšiemu množstvu niektorých druhov hlúbovej zeleniny  karfiolu, brokolici, keli, kalerábu, reďkvičkám či kapuste. Tie obsahujú strumigeny, ktoré bránia štítnej žľaze v hromadeniu a využívania jódu.

Posilnite svaly, zrýchlite metabolizmus

Ani bez pravidelnej fyzickej aktivity sa nezaobídete. Svaly totiž zrýchľujú metabolizmus a pomáhajú ďaleko lepšie spaľovať tuky. Odporúčame do vašich plánov zaradiť aeróbne cvičenie aj posilňovanie.
Chudnutie a štítna žľaza je pre niekoho nezlučiteľná dvojica. Hocikedy je skutočne potrebná konzultácia s výživovým poradcom. V tomto prípade totiž hrajú veľkú úlohu aj najmenšie chyby vo vašom jedálničku.

Mohlo by vás zaujímať: Špeciálna séria piatich cvikov na rozprúdenie lymfy v tele: Zbavte sa toxínov, ktoré máte v tele