Presunúť na hlavný obsah

Kedy riešiť zápal močových ciest s gynekológom? Odborníčka radí, ako čo najúčinnejšie predchádzať ochoreniu

Zdravie a relax

Nepríjemné rezanie, pálenie alebo častá návšteva toalety – to sú len niektoré z príznakov zápalu močových ciest, s ktorými sa počas svojho života stretne viac ako polovica žien a takmer tretinu trápia opakované zápaly! Väčšina z nás vyhľadá všeobecného lekára, prípadne urológa, no nie všetky vieme, že zápal močových ciest môže riešiť aj gynekológ. V akých prípadoch je dobré navštíviť aj gynekologickú ambulanciu a čo radí odborníčka na účinnú prevenciu?

Zápal močových ciest môže na prvý pohľad vyzerať ako neškodné ochorenie. No nielenže nám vie poriadne znepríjemniť a narušiť každodenné aktivity,  ale pri nedostatočnej liečbe môže prejsť na obličkovú panvičku a spôsobiť zápal tzv. pyelonefritídu. Následne sa baktéria môže dostať do krvi (sepsa), výsledkom je systémová zápalová odpoveď s možným multiorgánovým ochorením. So zápalom močových ciest sa častejšie stretávajú ženy, čo súvisí s kratšou močovou rúrou a pomerne krátkou vzdialenosťou od pošvy a konečníka. „Liečbu a diagnostiku vedie všeobecný lekár. Pri opakovaných zápaloch je vhodné sledovanie urológom, vylúčenie poruchy imunity je dobré riešiť s imunológom. Spolupráca s gynekológom je nevyhnutná na vylúčenie zápalu pošvy s cieľom hľadania spoločného ‚pôvodcu‘ infekcie,“ vysvetľuje lekárka s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva, MUDr. Zuzana Kosibová.

Ako to súvisí so sexuálnym životom?

 Zápaly močových ciest sú najčastejšie zapríčinené baktériami a môže mať na ne vplyv aj náš sexuálny život. „Po pohlavnom styku sa môže drobnými trhlinkami na močovej rúre baktéria rýchlejšie dostať do močového mechúra. Spermie zasa vedia narušiť prirodzené pH pošvy, narušiť rovnováhu a prispieť tak často aj k premnoženiu baktérií ako napríklad Enterococcus faecalis, E. Coli či Candida, ktoré za normálnych okolností infekciu v pošve nevyvolajú,“ hovorí doktorka. S gynekológom riešia zápaly močového mechúra aj tehotné pacientky, u ktorých sa nie vždy objavujú typické príznaky ako rezanie či pálenie a často môžu pociťovať iba istý diskomfort  pri močení. „U tehotných pacientok realizujeme vyšetrenie moču – ideálny je odber cievkou z močového mechúra. Podľa pôvodcu infekcie a zistení cielenej citlivosti na antibiotiká zvolíme liečbu bezpečnú počas tehotenstva. Ak nie je možné počkať na výsledky vyšetrení, liečbu zvolíme empiricky, teda na základe skúseností, a podľa výsledkov vyšetrení ju dodatočne upravíme,“ objasňuje doktorka Zuzana Kosibová. Včasná diagnostika a správne zvolená liečba sú v prípade tehotných pacientok nesmierne dôležité. Zabráni sa tak vzostupu infekcie do obličkovej panvičky, prepuknutiu - pyelonefritídy, ktorá môže vážne ohroziť zdravie ženy a novorodenca. „Môže prísť k rozšíreniu zápalových buniek do krvného obehu a na plodové obaly, k predčasnému odtoku plodovej vody, k predčasnému pôrodu alebo potratu,“ hovorí o možných následkoch lekárka.

Hygiena, pitný režim aj brusnice

Hoci zápaly močových ciest trápia mnohé z nás, existuje niekoľko jednoduchých preventívnych opatrení, ktoré nám pomôžu znížiť riziko vzniku ochorenia. „Najlepšou prevenciou je dostatočná hydratácia, teda piť aspoň 2,5 litra tekutín denne, časté močenie a neodkladanie močenia na neskôr,“ uvádza jednoduché  rady odborníčka, ktorá dodáva, že v prípade opakovaných infekcií treba vyšetriť a preliečiť aj partnera. „Dodržiavanie hygienických zásad po pohlavnom styku – to znamená sprcha, vyprázdnenie močového mechúra či lokálne podanie laktobacilov do pošvy - by malo byť samozrejmosťou,“ tvrdí MUDr. Zuzana Kosibová. V teplých mesiacoch by sme si mali dávať pozor aj na výber bazéna či výmenu mokrých plaviek za suché. Z pohľadu gynekológa nám môže byť nápomocné aj používanie vhodných výrobkov na intímnu hygienu s obsahom kyseliny mliečnej, glykogénu či lokálnych probiotík a fytoestrogénov. V súvislosti so zápalmi močového mechúra sa často hovorí o priaznivých účinkoch brusníc, čo potvrdzuje aj gynekologička. „Brusnice majú výborný antimikrobiálny účinok, čo znamená, že zabraňujú rastu a množeniu baktérií a nie je možné na ne získať rezistenciu. Vhodná je aj ich kombinácia s bylinami a so zložkami s protizápalovou aktivitou a močopudnými vlastnosťami. Odporučila by som ich v akútnej fáze začínajúceho sa infektu, pred premnožením baktérií. Rozvoju infekcie zabraňujú omega mastné kyseliny, ktoré možno užívať dlhodobo, a dostatočná hladina vitamínu D podporuje imunitné procesy,“ vysvetľuje MUDr. Kosibová. V prípade, že máte problém so zápalmi močových ciest alebo máte nepohodlie spôsobené aktívnym sexuálnym životom, vyskúšajte Urinal D-manóza FORTE. Prémiový výrobok obsahuje jedinečnú kombináciu zložiek až dvoch gramov D-manózy, koncentrovanej sušenej šťavy z kanadských brusníc štandardizovanej na obsah 31 mg PAC a vitamínu D obohatenú o extrakt z listov brezy na podporu správnej funkcie močových ciest. Výrobok je vhodný na krátkodobé aj dlhodobé používanie a je vo forme prášku, z ktorého si pripravíte osviežujúci nápoj bez konzervantov, lepku, laktózy, farbív a bez cukru.

- reklamná správa -