Magda Paveleková

*07.06.1931
  • Levice Miesto narodenia:
  • Štefan Pavelek Partner/ka:
  • vydatá Rodinný stav:
  • 84 Vek:
  • blíženci Znamenie:
  • herečka a zabávačka Povolanie:
Doplň Oprav a Vyhraj!
Magda Paveleková

ZaujímavosťMagda Paveleková sa narodila v Leviciach ako Magda Lörinczová. Pochádza zo slávneho uhorského rodu Koháryovcov. Študovala na evanjelickom gymnáziu v maďarskom mestečku Köszeg.
Ako 17-ročná študentka absolvovala konkurz do nitrianskeho divadla, kde účinkovala šestnásť rokov.
Po prevelení jej manžela do Bratislavy účinkovala v Tatra kabarete a na Novej scéne. Diváci si ju navždy budú pamätať ako "Majdu" Pavelekovú, vďaka jej nezameniteľnému humoru.
V 60. rokoch získala prvé filmové skúsenosti. Režisér Juraj Herz ju v roku 1969 obsadil do televízneho filmu Sladké hry minulého léta.
Neskôr spolupracovala aj s Martinom Ťapákom (Pacho, hybský zbojník, 1975; Stratená dolina, 1976), Petrom Solanom (A pobežím až na kraj sveta, 1979) či Stanislavom Párnickým (...kone na betóne, 1995).
Najčastejšie sa však objavovala v televíznych inscenáciách ako Mandragora (1979), Zločin a pokánie (1982), Chrobák v hlave (1983) alebo Keď báčik z Chochoľova umrie (1990).

V posledných rokoch Magda Paveleková pôsobila ako Matka predstavená v muzikály Mníšky, i v jeho pokračovaní Mníšky 2 - Milionárky. Účinkovala aj v televíznom seriáli Áno, miláčik! (2008).
So svojou dlhoročnou priateľkou Gizelou Oňovou napísala kuchársku knihu Jedna papá, druhá varí, pritom jedna druhú baví.

Magda Paveleková je vydatá. Po smrti svojej jedinej dcéry Niny sa starala o dvoch vnukov, Tomáša a Andreja. S manželom Štefanom žije v Dunajskej Lužnej.