Bill Clinton

*19.08.1946
  • Hope, Arkansas, USA Miesto narodenia:
  • Hillary Rodham Clinton Partner/ka:
  • 71 Vek:
  • lev Znamenie:
  • americký demokratický politik, americký prezident (1993 - 2001) Povolanie:
Doplň Oprav a Vyhraj!
Bill Clinton

ŠtúdiumPo strednej škole bol prijatý na diplomatické štúdiá na Georgetownskej univerzite vo Washingtone, kde bol dvakrát zvolený za predsedu ročníka. Spolupracoval na Guvernérskej kampani demokrata Holta a počas štúdia si privyrábal ako spolupracovník senátora Fulbrighta v tíme pre zahraničné záležitosti.


V roku 1968 získal Rhodesovej štipendium a mal možnosť študovať na Oxforde. Ďalej sa angažoval v predvolebných kampaniach demokratických kandidátov (Fulbright, R. Kennedy). Po dvojročnom štúdiu na Oxforde bol prijatý na práva na Yale, kde sa tiež zoznámil so svojou budúcou manželkou Hillary. Spolupracoval na neúspešnej kampani na úrade prezidenta George McGoverna. Po absolvovaní prednášal právo na arkansaskej univerzite.

KariéraV roku 1974 neúspešne kandidoval do Kongresu. V roku 1976 vyhráva voľby a stáva sa vrchným štátnym zástupcom v Arkansase. Roku 1978 prvýkrát vyhral voľby a stal sa arkansaským guvernérom, po sérii nepopulárnych krokov prehral voľby v roku 1980.
V roku 1982 je znovu zvolený do funkcie guvernéra Arkansasu, ktorú vykonával až do svojho zvolenia 42. prezidentom USA.
Počas svojej funkcie sa snažil o reformáciu školstva a zdravotníctva, podporu zamestnanosti a vyrovnaný štátny rozpočet. Vo svojich reformách pokračoval aj počas svojho prezidentovania.


Bol nasledovníkom George HW Busha staršieho a predchodcom Georgea W. Busha mladšieho. Je členom Demokratickej strany. Ku kladom jeho úradovania môžeme pripočítať Dohodu z Osla ako pokus o mierové riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu z roku 1993 alebo zmiernenie amerického národného dlhu z obdobia jeho dvoch predchodcov.

ZaujímavostiObraz dokonalého prezidenta bol však zbúraný v roku 1998, keď vyšla najavo Clintonova milostná aféra s vizážistkou Monikou Lewinskou. Situácia došla tak ďaleko, že sa Clinton stal druhým prezidentom v dejinách USA, ktorý bol podrobený impeachmentu. K jeho odvolaniu z úradu síce nedošlo, ale celé jeho "zatĺkanie" v tejto afére zostáva temnou škvrnou na jeho image.

Súvisiace články