Zuzana Smatanová

*14.06.1984
  • Súľov-Hradná Miesto narodenia:
  • slobodná Rodinný stav:
  • 31 Vek:
  • 175 cm Výška:
  • blíženci Znamenie:
  • herečka, skladateľka, textárka Povolanie:
  • www.zuzanasmatanova.sk Osobný web:
Doplň Oprav a Vyhraj!
Zuzana Smatanova

Detsvo a štúdium

Už počas základnej školy sa začala venovať kresleniu a vtedy ju otec prihlásil do Ľudovej školy umenia. Neskôr začala tancovať, ale posledné dva roky základnej školy strávila na kurzoch angličtiny. V roku 1998 ju prijali na Pedagogickú a Sociálnu Akadémiu do Turčianskych Teplíc, ale viac ako učiteľské povolanie ju tam lákala hudba. Učila sa hrať na klavír a flautu, čo bolo nevyhnutné pre prácu v materskej škole. Stala sa členkou dievčenského speváckeho zboru. Už vtedy začala hrať na gitare. Vo 4. ročníku ju spolužiačka prihlásila na súťaž Amatérska gitara v Čadci, ktorú vyhrala. V septembri roku 2002 začala chodiť na angličtinu do Jazykovej školy v Žiline, lákalo ju aj konzervatórium. V novembri 2002 bola na súťaži Zlatý štít Liptova v Liptovskom Mikuláši, kde obsadila jedno z prvých miest. Keďže si vtom čase zložila vlastné skladby, chcela si ich niekde uložiť a vtedy spoznala gospelového speváka Richarda Čanakyho, s ktorým nahrala svoje pesničky ako demo.

Kariéra

Vo februári 2003 sa pri hlásila na súťaž CocaCola Popstar, no vtedy ešte nemala kapelu, preto za veľa vďačí práve Richardovi Čanakymu. Počas júna a júla nahrala v štúdiu Le Creative s producentom Mariánom Kachútom svoj debutový album „Entirely good“ ktorý vyšiel 8.9.2003. Odvtedy stihla vydať ďalšie štyri albumy „Svet mi stúpil na nohu“( 2005) „Tabletky odvahy“ (2007), „Gemini“ (2009) a zatiaľ posledný „Dvere“ (2011). Na svojom konte má rôzne zaujímavé projekty s inými známymi hudobníkmi ako skupina Desmod, I.M.T Smile, s Petron Nagyom. Od roku 2006 je neohrozenou „Zlatou sláviocu“ a v minulom roku dokonca získala najviac hlasov spomedzi všetkých kategórií a odniesla si aj sošku „Abslolútneho slávika“.

Zaujímavosť

O autorstve jej textov sa v istom období dosť pochybovalo, v niektorých textoch je očividné, že si ich „požičala“. Napríklad na albume „Svet mi stúpil na nohu“ je v piesňach mnoho veršov až príliš identických s veršami v básňach nebohého Jozefa Urbana zo zbierky „Malý Zúrivý Robinson“.

Súvisiace články