Presunúť na hlavný obsah

Puškárová, Maštalír či Hajdu majú 7. zmysel

Feminity

Žiť bez toho, že nepočujete je naozaj mimoriadne ťažké, no osoby s týmto postihnutím neustále dokazujú, že sú plnohodnotnými členmi spoločnosti a majú čo ponúknuť. Dosahujú úspechy v tanci, divadle alebo výtvarnom umením. Dokonca najkrajšou Nepočujúcou sveta je práve Slovenka Zuzana Zliechovcová. Ako sa s takýmto handikepom žije, si počas 7 dní vyskúšalo 7 slovenských osobností.

Celý týždeň ste mohli sledovať vďaka projektu 7. zmysel aké ťažké je byť nepočujúcim. Do projektu sa zapojilo 7 známych osobností, z ktorých každá si poradila s jednou zo 7 životných situácii počas 7 dní.

Roman Juraško si musel pomocou posunkovej reči objednať taxík, Heňa Mičkovicová bola v predajni mobilného operátora, Zlatica Puškárová sa ocitla v ordinácii u lekára, Alexander Bárta nakúpil v potravinách, Tomáš Maštalír nahlásil policajtovi krádež, Ady Hajdu obedoval v reštaurácii a nakoniec Kristína Farkašová bola na pracovnom pohovore.

Modelové situácie, v ktorých sa jednotlivé hviezdy ocitli, priniesli úsmevné i dramatickejšie momenty, ale presne to isté prežívajú denne aj ľudia bez sluchu. „Sedem dní sme spolu so známymi osobnosťami odkrývali kúsok po kúsku kultúru nepočujúcich. Chceli sme, aby ľudia na nepočujúcich v bežnom živote nezabúdali. Predstavili sme posunkový jazyk a možno inšpirovali ďalších, aby sa naučili aspoň jeho základy. 7. zmysel sa nám tak podarilo prebudiť. Veríme, že to skúsia aj ostatní,“ konštatoval šéf korporátnej komunikácie spoločnosti Slovak Telekom Ján Kondáš.

V snahe ukázať, že svet Počujúcich a Nepočujúcich sa dá spojiť, bolo aj spevácke vystúpenie Márie Čírovej a Mira Jaroša s posunkovým tlmočením, ktoré odznelo na oslavách Medzinárodného dňa Nepočujúcich v bratislavskom Auparku. Na módnej prehliadke, ktorá bola súčasťou podujatia sa na móle spolu s nepočujúcimi modelkami predviedli aj známe tváre ako Ivana Surovcová, Hana Galová či Kristína Farkašová.

„Tento deň je náš najväčší sviatok, kde sa snažíme dostať do povedomia verejnosti, že sme tu aj my, Nepočujúci. Nesmierne nás teší, že sme mohli ľuďom predstaviť to, čo nás robí silnými a sebavedomými, teda náš jazyk a kultúru,“ povedal hlavný organizátor tohtoročných osláv, riaditeľ OZ Myslím  Michal Hefty.


 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus