Modré ovocie telu prospieva: Hrozno detoxikuje, slivky rozžiaria pleť

Vedeli ste, že slivky dokážu dodať zdravie vašim vlasom, hrozno napomáha detoxikácii a čučoriedky vám pomôžu s urologickými ťažkosťami a obličkami?

Náš žalúdok, ale i celý organizmus je pán, ktorý potrebuje všetky farby dúhy aby správne fungoval. "Rastliny v sebe syntetizujú pigmenty, ktoré im dodávajú typické zafarbenie. Tieto farbivá sú prírodné antioxidanty, ktoré chránia ľudský organizmus pred negatívnymi účinkami voľných radikálov. Pritom platí, že antioxidačný účinok sa výrazne zvyšuje kombináciou rôznych druhov antioxidantov. Uplatňuje sa teda synergický efekt,“ vysvetľuje dietologička Gabriela Knosová z brnenského Institutu Kompliment.

Takmer celoročne príroda ponúka zelenú, červenú, žltú či pomarančovú, modrá je však výhradne farbou končiaceho sa leta a začínajúcej jesene. Je to sezóna sliviek, čučoriedok, borievok a modrého hrozna. Okrem už spomínaných silných antioxidačných účinkov pomáha modré ovocie pri chudnutí, pretože dokáže viazať tuk v črevách, ale zvládne aj takú nepríjemnú a náročnú úlohu, akou je likvidácia črevných plesní. A to zďaleka nie je všetko, s čím si modrá poradí.

Slivka ako nabíjačka
Dennú dávku vitamínu C by sme slivkami síce nepokryli, ale vďaka obsahu vitamínu E a vitamínu H zvaného biotín rozžiaria pleť aj vlasy. "Slivky nás doslova nabijú energiou, za čo môžu bohaté zásoby minerálov, najmä draslíka, horčíka a vápnika. Tieto sladké modré dužinaté plody obsahujú aj pektíny, organické kyseliny, cukry a vlákninu,“ vymenúva praktický lekár z brnenskej súkromnej kliniky, MUDr. Tibor Nováček.
Zaujímavoasťou pritom je, že minerály dokáže telo absorbovať aj z tepelne upravených sliviek.

Slnko v modrom
Od jari do jesene slnko vstrebávajú bobuľky hrozna. "Bez ohľadu na ich farbu dodá ovocie telu slušnú porciu betakaroténu, vitamínov C, E a B6, kyseliny listovej, zinku i draslíka, ktorý pomáha nielen pri odbúravaní odpadových látok z tela, ale aj ťaživých myšlienok z hlavy,“ hovorí lekár. Farbivo v modrom hrozne podporuje krvný obeh a chráni cievy pred zanášaním. Čistí telo od solí a kyselín, pomáha pri chudokrvnosti aj pri kataroch dýchacích ciest.

Šmoulovia sú junáci
S čučoriedkami je zábava. Napríklad, keď ste si naberiete za hrsť a lačne ich natlačíte do úst, nejaký čas sa budete chtiac-nechtiac podobať na Šmoulíka. Ale čučoriedky patria aj medzi najzdravšie druhy ovocia na svete. "Obsahujú široké spektrum flavonoidov, vitamíny skupiny B, železo, fosfor, horčík aj vápnik. Podporujú zdravý vývoj detí a zlepšujú priebeh chorôb staroby. Zvyšujú ostrosť zraku, odstraňujú únavu očí, upravujú peristaltiku čriev, zmierňujú poškodenia kože spôsobené nadmerným opaľovaní, pôsobia prečisťujúco a zlepšujú celkový metabolizmus organizmu,“ menuje MUDr. Nováček. Vďaka látke nazvanej pterostilben dokázateľne bojujú proti rakovine čriev, znižujú hladinu cholesterolu a regulujú množstvo cukru, čo je dôležité v boji proti cukrovke druhého typu.

Nielen k divine
A na záver borievka. Tiež patrí medzi hodnotné a vzácnymi látkami nabité plody. "Obsahujú éterický olej, cukor, pektín, organické kyseliny a horký glykozid juniperín. Za čerstva majú vysoký obsah vitamínu C. Cenia sa pre močopudný a dezinfekčný účinok, hlavne pri liečení neduhov týkajúcich sa obličiek a močových ciest. Pomáhajú tiež pri dne, a to regulovaním látkovej výmeny. Borievkový olej sa používa aj pri reumatických chorobách kĺbov,“ zakončuje odborník.

Modrý tip:
Zlatá Studňa Life + vláknina:  Nápoj na báze ovocného cukru s nízkou kalorickou hodnotou. Vďaka nízkemu glykemickému indexu poslúži ako súčasť trendovej nízkoglykemickej diéty, prispieva k trvalému udržaniu štíhlej línie a vďaka obsahu vo vode rozpustnej vlákniny prospieva tráveniu. Potláča pocit hladu, bojuje proti obezite, prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu a slúži ako prevencia mnohých ochorení. Zlatú Studňu Life s vlákninou dostanete s príchuťou slivky pre pocit uvoľnenia, modrého hrozna plného leta alebo originálnej čučoriedky s borievkou.

Text: zg, pre oŽene.sk, tlačové materiály Trumpeter
Foto: SHUTTERSTOCK

Foto:

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba