Presunúť na hlavný obsah

Viete, kedy by ste mali užívať probiotiká?

Zdravie a relax

Probiotiká prospievajú väčšine z nás. Samozrejme, môže sa stať aj to, že niekto na ne zareaguje skôr negatívne. Skúste teda nasledovať naše rady, kedy by ste mali probiotiká užívať.

+ Názory a odporúčania, kedy užiť probiotikum, sa líšia. Najčastejšie sa zvykne odporúčať užiť ho v čase jedla. Nie je však rozhodujúce, či ho užijete tesne pred jedlom, alebo po jedle.

+ Pred jedlom môžete probiotiká užívať v prípade, že po jedle máte nejakú prácu a hrozí, že by ste na ne zabudli. Užitie probiotík nalačno môže citlivejších prehnať.

+ Nie je rozdiel, či probiotiká užijete počas jedenia, alebo až po jedle, zhruba do 30 minút. Ak ich užijete po jedle, probiotické baktérie sa môžu rozmnožiť v priaznivejšom prostredí prítomnej stravy.

+ Najlepšie je užiť ich spolu s hlavným jedlom. To je univerzálne odporúčanie, ktoré však nemusí platiť vždy. Záleží tiež na tom, aký zdravotný problém sa snažíte odstrániť. Ak máte napríklad problém so stravou a jej zložkami (v strave je laktóza, lepok…), užite probiotikum vtedy, keď vaša strava obsahuje tieto problémové potraviny, alebo pred tou časťou dňa, keď sa tieto problémy vyskytnú.

+ Ak si dávate probiotiká na posilnenie imunity, je lepšie urobiť tak večer - pôsobenie na imunitný systém čreva by mohlo mať lepší ohlas vtedy, keď organizmus nie je zaťažený inými úlohami.

+ V prípade, že práve užívate antibiotiká, užívanie probiotík presuňte tak, aby ste si ich nedávali spoločne. Probiotiká užívajte v čase medzi užívaním antibiotík, najlepšie dve až 3 hodiny po antibiotikách s malým jedlom – napr. jogurtom alebo ovocím. Ak si nie ste istí, poraďte sa s lekárom, ktorý vám antibiotiká predpísal. Vhodné je dodatočné užívanie vitamínov B-komplexu, dôležitých pre rast probiotických, zdraviu prospešných baktérií. Vitamíny skupiny B sa totiž počas antimikrobiálnej liečby produkujú v znížených množstvách.

Text: dh, pre Pravdu, zo zdroja probiofix.sk
Foto: SHUTTERSTOCK