Presunúť na hlavný obsah

Chcete by šťastní? Osvojte si zvyky šťastlivcov!

Zdravie

Všetci túžime po šťastí. Existuje mnoho návodov na pozitívne myslenie, no nie všetky fungujú a najmä, podľa poslednej štúdie vás k šťastiu neprivedú peniaze alebo majetky, ale celkom iné veci, ako si myslíte.

Niektoré veci sa oplatí kopírovať. Platí to aj o zvykoch, ktoré dodržiavajú ľudia naplnení pocitom šťastia a endorfínmi.

Prechádzajte sa po lese

Zeleň robí ľudí šťastnými. V porovnaní s tonami železa a asfaltu, ktorý ponúka mesto, pôsobí zelená plocha ako balzam na dušu. Vraj „obsahuje“ až tretinu šťastia v porovnaní so šťastím, ktoré cítime počas svadby.

Všetko je o „hygge"

Že ste o hygge doteraz nepočuli? Je to akýsi kultúrny koncept vyjadrujúci súdržnosť rodiny, intimity a pocitu vďaky, niečo ako emočná pohoda. Presne tá, ktorú cítime napríklad počas Vianoc.

Nebaví vás práca? Dajte výpoveď

Sami určite poznáte ten pocit, keď vás práca baví. Cítite sa celkovo šťastnejšie, však? Podľa istého výskumu sa aj ľudia bez práce cítili šťastnejšie ako tí, ktorých práca ubíjala.

Kvety - emočný manipulátor

Výskumy hovoria, že kvety a kvetinové vône naozaj ovplyvňujú správanie a pocity ľudí. Najviac priateľsky a uvoľnene sa vraj cítia ľudia, ktorý svoj byt neváhajú zaplniť kvetmi.

Rýpte sa v zemi

Nevadí, že budete celí od hliny! Baktérie v pôde vedia naštartovať tvorbu serotonínu, ktorému vďačíme za skvelú náladu a pohodu. Nedostatok serotonínu sa prejavuje depresiami, poruchami spánku a nervozitou.

Pomáha fyzická aktivita a cvičenie

Nedarmo ľuďom, ktorí sú nešťastní, všetci radia - lopatu do ruky! Takisto funguje aj aktivita akou je cvičenie. Najlepší je beh alebo iná činnosť, pri ktorej sa zapotíte a budete naozaj cítiť, že „makáte“.
Pri tom doslova zabudnete na každodenný život a pri určitej intenzite a trvaní nabudíte aj produkciu endorfínov.

Nesnažte sa o šťastie

Čím viac po ňom prahnete, tým viac sa vám vzďaľuje, myslia si odborníci. Plánovanie cieľov, ktoré k nemu majú viesť, mu vraj, paradoxne, stoja v ceste. Takže na šťastie ako také nemyslite, príde samo, zhodujú sa viacerí vedci.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus