Presunúť na hlavný obsah

Neuveríte, od čoho závisia tukové vankúše v oblasti brucha: Vedci vyšli s pravdou von

Chudnutie a diéty

Tukové zásoby sa najčastejšie robia v okolí brucha a to aj v prípade, keď sa stravujeme zdravo. Tento (ne)pochopiteľný paradox skúmali aj vedci, ktorí vyšli s pravdou von!

Nemusíte byť hneď obézni, aby ste pocítili „nespravodlivosť“ priberania takmer z ničoho. Problém rapídneho ukladania tukov v bruchu po dovŕšení istého veku je známy takmer každému z nás. Telo sa už jednoducho nespráva tak, ako v puberte či mladosti a priberáme rýchlejšie. Čím to je?

Naše tuky sa delia na biele tuky a hnedé tuky

Najčastejšie a najrýchlejšie priberáme práve v oblasti brucha. Málokto však vie, že toto ukladanie tukov závisí od toho, či máme v tele viac bielych tukov alebo hnedých. Zatiaľ čo hnedé tuky majú tendenciu prirodzene spaľovať kalórie a vytvárať telesné teplo, tie biele fungujú ako ochranná stena proti chladu. Ak by sme chceli schudnúť, museli by sme dosiahnuť, aby sme mali viac hnedých tukov, než tých bielych. To ale nie je také jednoduché. Pomer bielych a hnedých tukov je 90:10. 

Vedci ale zistili, že pri cvičení alebo akomkoľvek aktívnom pohybe sa v tele aktivujú hormóny, ktoré dokážu premeniť biele tuky na béžové, resp. hnedé. Jediný a najúčinnejší boj proti tukovým vankúšom je preto pohyb. Je to práve tuk na bruchu, ktorý je najviac škodlivý. Tento tuk si dokáže vytvoriť chemické prvky, ktoré vysielajú do mozgu signál, že telo je hladné. Následne máme potrebu jesť, aj keď v skutočnosti hladní nie sme. Je to ako začarovaný kruh, z ktorého vyjdete len, ak sa začnete aktívne hýbať.

Tuk miluje teplo, v ktorom sa udržiava. Skúste telo otužovať

Samozrejme, všetko s mierou a v niektorých prípadoch aj radšej s konzultáciou so svojím lekárom. Je však dokázané, že zmrazenie tukov priaznivo pôsobí na naše telo. Tkanivá, na ktoré pôsobí nízka teplota rozširuje cievy a dochádza k rýchlejšiemu „rozpadu“ telesného tuku. Biely tuk sa mení na hnedý a spaľuje sa prostredníctvom vyplavenia do lymfatického systému.. Keďže tuk neznáša chlad,  pochopiteľne dochádza aj k chudnutiu.


- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus