Presunúť na hlavný obsah

Čo sa stane, keď vypijete kávu nalačno? Toto by ste nemali ignorovať!

Zdravie

Robíme to (takmer) všetci! Že nejde o dobrý zvyk, hovoria mnohé štúdie. Tieto fakty by ste si mali zapamätať, ak zvyknete piť kávu predtým ako čokoľvek zjete.

Pozor na trávenie

Ak si servírujete kofeín na prázdny žalúdok, dokonale si narúšate trávenie. Tento zlozvyk vedie k nadúvaniu, syndrómu dráždivého čreva, vetrom a zle fungujúcemu tráviacemu traktu. Kofeín takisto znižuje kyslosť v žalúdku a celý tento proces vedie k páleniu záhy. Kyselina v žalúdku pomáha tráviť jedlo, no ak sa vám naruší žalúdočná sliznica, je zle. Pokiaľ sa stresujete, nespávate a máte aj zlú životosprávu, potom je kávičkovanie tým najhorším, čo pre svoje telo môžete urobiť. 

Žalúdočná kyselina je dôležitá

Pomáha totiž správne distribuovať živiny, dôležité látky a vitamíny. Jedným z obzvlášť dôležitých minerálov, na ktorého vstrebávanie pôsobí kofeín, je železo. Malé zásoby železa v orgaznizme vedú k anémii, ktorá býva v niektorých prípadoch obzvlášť nebezpečná. To, že pijete kávu nalačno, výrazne ovplyvňuje aj sliznicu žalúdka - v negatívnom zmysle.

Zvýšený cukor

Pitie kávy pred jedlom spôsobuje dramatický nárast cukru v krvi. Kanadskí vedci študovali na zdravých mužoch tento tradičný zlozvyk. Po vypití čierneho moku jedli až o hodinu neskôr a hodnota cukru sa vyšplhala o 250% vyššie ako je normál, píše server yourfoodmatters.com.au. 

Pijete "preháňadlo"

Káva nalačno je preháňadlo, ktoré nadmerne dráždi črevá, svojím vplyvom sa rovná nezdravému ťažkému hamburgeru. Čo však takisto hrá rolu, je kvalitna zŕn. Niektoré druhy telo prijme lepšie, iné oveľa horšie. Takisto je dôležité aj množstvo káv a to, koľko lyžičiek si do šálky nasypete. To, že to preháňate, vám telo signalizuje búšením srdca, nervozitou a zvieraním žalúdka.  

Kto by ju mal vynechať?

Tehotné ženy, ľudia trpiaci vredmi i ľudia s citlivým tráviacim traktom a žalúdkom. Dôležitým faktom je aj to, že káva telu odoberá vodu, preto by ste na každý deciliter kávy mali telu dopriať ďalšie tri obyčajnej vody alebo bylinného čaju. 

Viac o potravinách každodenného použitia sa dozviete v knihe Superimunita. Je olivový olej naozaj zdravý? Ako to je v skutočnosti s kávou? Publikácia odpovedá na mnohé otázky.

Pijete kávu predtým ako čokoľvek zjete?

spolu hlasovalo 3935 ľudí

Áno
2241
Nie
1503

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus