Presunúť na hlavný obsah

Moje dieťa trpelo silnou alergiou: Problém bol nakoniec v zaťažení hrubého čreva touto "bežnou" stravou

Elementy zdravia

Moje dieťa sa nevedelo dostať z alergie Po dlhom čase liečenia sme zistili, že problém je nakoniec v zaťažovaní hrubého čreva nevhodnou stravou

Matúško mal 1 mesiac, keď sme si prvýkrát všimli, že má na celom telíčku suché a zapálené miesta, ktoré sa postupne rozširovali. Vo veľmi zlom stave boli hlavne líčka, ktoré mokvali, ale pokiaľ bol kojený dalo sa to zvládnuť. Keď dovŕšil tri mesiace a začal jesť detskú výživu nemenovanej značky, jeho stav sa veľmi zhoršil.

V priebehu prvého roka jeho života sme v boli trikrát hospitalizovaní v DFNsP na Kramároch v Bratislave. Prvýkrát na týždeň a o štyri mesiace na dva týždne na kožnom oddelení. O ďalšie štyri mesiace to bol týždeň na detskom oddelení s diagnózou akútna bronchitida. O mesiac sme skončili na pozorovaní s rovnakou diagnózou.

Počas tohto obdobia sme Matúškovi poctivo dávali všetky predpísané lieky a maste (antihistaminiká, lieky na podporu imunity, lieky pre astmatikov, preventívne kortikoidové a antibiotické maste podľa kožného nálezu). Bolo to asi 7 druhov rôznych liekov s rôznymi vedľajšími účinkami. Začiatkom roka 2011 sme mohli konštatovať iba neustále sa zhoršujúci ekzém (hlavne na tvári) a časté ťažkosti s dýchaním, ktoré nás doviedli k preventívnej inhalácii kortikoidov na 4 mesiace. Ekzém bol v stave, že sa nedalo ísť v zime von.

Asi mesiac od začiatku inhalácie kortikoidov sa Matúš dostal k paradajke – veľmi opuchol a tak sme narýchlo nasadili kvapky z lekárne. Upozorňujem, že alergia na paradajku sa nepotvrdila. Vtedy sme si povedali DOSŤ.

Vysadili sme všetky lieky a navštívili sme homeopata, ktorý namiešal Matúšovi kvapky “na mieru”. Jeho stav sa na čas ešte viac zhoršil. Nepustili sme k nemu ani starých rodičov. Tvár a hrdlo bola jedna obrovská mokvavá rana. Tento stav sme nemohli ani odfotiť. Nedalo sa. Avšak asi po 2 týždňoch užívania homeopatík sa všetko začalo zlepšovať. Najprv veľmi pomaly, potom bolo zlepšenie vidieť zo dňa na deň. Po troch mesiacoch bola Matúšova pokožka v najlepšom stave od jeho troch mesiacov (samozrejme nepočítam obdobie hospitalizácie a tesne po nej). Avšak v tomto období sme zostali stáť na mŕtvom bode. Matúškov stav bol stabilizovaný, ale nie uspokojivý. Pokožka na tele bola takmer vyliečená, ale líčka ešte stále svietili. Nevedeli sme sa pohnúť ďalej a tak som hľadala ďalšie možnosti. To ma priviedlo k výživovému poradcovi pánovi Planietovi. 

Ako matka som si samozrejme myslela, že dávam Matúškovi papať iba to najlepšie. Veľa mliečnych výrobkov kvôli vápniku, ryža a zelenina. Snažili sme sa vynechať lepok, nejedol žiadne sladkosti (okrem mliečnych výrobkov). Napriek tomu sme sa rozhodli navštíviť odbornika na zdravú výživu. Vysvetlil nám, že všetky dýchacie a kožné problémy súvisia s hrubým črevom, a že pokiaľ ho neprestaneme zanášať, stav na nezlepší. Odporučil nám teda zmenu jedálnička – vylúčiť všetky mliečne výrobky (potraviny, ktoré najviac zanášajú hrubé črevo) a produkty z múky. Naďalej sme nejedli sladkosti, obmedzili sme výrazne aj prísun ovocia. Do stravy nám zaradil celozrnné obilniny (najmä ryžu natural, ktorá črevá podporuje) a zelené potraviny - jačmeň a chlorellu. 

Bolo to ako zázrak. Netrvalo to dlho a Matúškov stav sa výrazne zlepšil, až bolo časom z Matúška úplne nové dieťa. Od tej doby Matúško nemal zápal priedušiek a ekzém sa nikdy nevrátil. 

Máte osobné skúsenosti s alergiou a jej prirodzeným liečením?

spolu hlasovalo 86 ľudí

Áno
71
Nie
15

- Najčítanejšie -