Presunúť na hlavný obsah

Typické jedlá, bez ktorých si nevieme predstaviť leto: Desiatka týchto je pre vaše telo „smrť“!

Zdravie

Klasické maškrty, ktorých sú plné bufety na kúpaliskách, pre vaše telo znamenajú väčšiu hrozbu, ako by ste si mohli myslieť. Na tieto si dajte pozor!

Langoš

Pri tejto typickej letnej záležitosti, ktorá je symbolom prázdnin, slnečných dní a voľna, nevieme, ktorým jeho negatívom začať. Či prepáleným olejom, v ktorom langoš pláva, alebo to, že je z bielej múky či samotnej polevy, ktorou je často práve tučná smotana. Toto jedlo je pre váš organizmus kalorickou bombou, ktorá vaše telo doslova zaplaví tukom.

Prečítajte si: 6 krokov ako sa zbaviť návykov na fast foody: Týmto si ochránite svoje zdravie a zhodíte tuk z brucha

Smotanová zmrzlina

Nielen, že pri nej riskujete v horúcich dňoch salmonelu, táto dobrota vás takisto nadopuje prázdnymi kalóriami. Je totiž oveľa „tučnejšia“ ako taká ovocná dreň. Ak už túžite po sladkom, stavte na ovocný variant

Hranolky

Masť, masť a ešte raz masť. Tieto presolené kúsky sú nezdravé nielen kvôli množstvu oleja, ktorý sa na ich prípravu použije, takisto množstvo soli, ktorá v nich figuruje, nie je pre telo prínosné, práve naopak. Zadržiava v organizme vodu a zvyšuje tlak. V lete mimoriadne nebezpečné!

Prečítajte si: 10 potravín a jedál, ktoré by odborníci na stravovanie nikdy nevložili do úst: Na tieto rovno zabudnite!

Cukrová vata

Ak si chcete uhnať cukrovku, pokojne po nej siahnite aj nabudúce, no môžeme vám s čistým svedomím povedať, že existuje množstvo iných potravín, ktoré sú sladké a ešte k tomu aj zdravé. Čo tak dať si melón, ananás alebo napríklad marhule?

Neprehliadnite: Prvá pomoc na festivaly v podobe fest dobrého balíčka, ktorý si môžete kúpiť priamo TU.

Hot dog

Biele pečivo, v ktorom sa párok skrýva, nie je tým najväčším prehreškom. V klasickom bufete totiž takmer stopercentne nepremýšľajú, koľko percent mäsa a koľko múky sa nachádza v párku, ktorý je hlavnou doménou hot dogu. A to je problém.

Kebab

Omáčka, v ktorej sa teľacie alebo kuracie mäso nachádza, je veľmi náchylná na skazenie sa. Ak si nechcete privolať v strede leta črevné problémy, kebabu sa vyhnite oblúkom. 

Mohlo by vás zaujímať: 20 FIT nápadov, z ktorých nepriberiete: Na prípravu lahodného jedla vám stačí iba 10 minút!

Zemiakové placky

Nie, nie a ešte raz nie! Sú tak nasiaknuté olejom, že by ste ho z nich mohli žmýkať. Prepálený olej z fritézy nebude nikdy zdraviu prospešný, berte to ako holý fakt. Čo tak si na večeru radšej dať zeleninový tanier alebo paradajky s mozzarelou pokvapkané olivovým olejom?

Klobása

Pozorne si ju prezrite zvnútra. Vidíte tie mastné kúsky tuku a neidentifikovateľné čiastočky zmiešaného mäsa? Pozrite si výrobu pravej klobásy a možno prehodnotíte jej konzumáciu. Zvoľte (aspoň v lete) ľahšiu pochutinu. 

Majonézový šalát

Je mimoriadne ťažko stráviteľný a vysoko energetický. Radí sa medzi „epidemiologicky rizikové potraviny“, ktoré pri nesprávnom skladovaní môžu spôsobiť infekčné ochorenia.

Skúste tento šalát: Vyskúšajte zelerový šalát podľa Žídeka!

Vajíčka

Sú síce zdravé, no rovnako aj „ťažké“, nehovoriac o tom, že sa môžu počas leta ľahko pokaziť. Výsledok v podobe črevných ťažkostí by chcel zažiť asi málokto, však?

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus