Presunúť na hlavný obsah

Najzdravšie nápoje pre rozpálené telo: Nápoj z chia semiačok prečistí cievy i črevo a ďalšie!

Elementy zdravia

Čínska medicína je plná tých najzdravších plodov nášho sveta, ktoré upokojujú organizmus a posilňujú imunutu. 1-3 poháre nápoja denne telu len a len prospeje.

Ako si vybrať správny nápoj v týchto horúcich dňoch? Rozhodne nesiahajte po ľadových nápojoch, nechajte ho vždy aspoň trochu zohriať. V opačnom prípade trápite svoje hrubé črevo aj obličky, čím oslabujete aj celý imunitný systém. Prinášame vám zopár nápojov, ktoré vás v týchto dňoch nielen osviežia, ale aj dodajú telu výživu. 

Mohlo by vás zaujímať: Detox jedného z najdôležitejších orgánov, ktorý podceňujeme: Takto v lete dostáva zabrať

Nápoj z chia semiačok 

Chia semiačka pochádzajú z Južnej Ameriky a patria medzi jednu zo základných potravín Májov a Aztékov. Obsahuje slizkú rozpustnú vlákninu, ktorá spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, čim predlžuje čas na vstrebávanie živín, zvyšuje objem v tenkom čreve a zvyšuje pocit nasýtenia. Pôsobia harmonicky pri rôznych ochoreniach: cukrovka 2. typu (chia semiačka spomaľujú proces premeny uhľohydrátov na jednoduché cukry, teda pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi), posilnenie imunitného systému, prečisťovanie ciev, srdca a hrubého čreva, prevencia zlepovania krvných doštičiek, znižujú hladinu cholesterolu, prevencia osteoporózy. Sú bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín, B vitamínov, vápnika, horčíka, fosforu, železa,  antioxidantov a vlákniny

Postup:

2 dcl pramenitej alebo filtrovanej vody
1 kopcovitá ČL chia semiačok
½ -1 ČL citrónovej šťavy
 
Do pohára dáme všetky ingrediencie a zmiešame. Necháme odstáť aspoň 10 min, aby chia zjemneli. Príjemne ochladzuje organizmus a vytvára zásadité prostredie. Pijeme 1 až 3 šálky za deň.

Nápoj Green bull

O zelenom jačmeni sme písali nedávno a pozitívnych účinkov má niekoľko. 

1 dcl pramenitej alebo filtrovanej vody
1 čl sušeného mladého jačmeňa
1 dcl jablkovej alebo hroznovej šťavy
(2 čl jablkového koncentrátu, javorový sirup)
 
Vo vode rozmiešame zelený jačmeň, ak máte šejker, použite ten. Potom šejker otvoríme a pridáme jablkovú šťavu a nápoj opäť premiešame. Do nápoja môžeme namiesto šťavy pridať jablkový koncentrát alebo javorový sirup. Zlepšuje kvalitu krvi, odstraňuje únavu, zvyšuje výkon a podporuje vitalitu a celkové zdravie. Pijeme 1 až 3 šálky za deň.

Nápoj čínskych mudrcov 

Hlavnou bylinou v tomto čaji je slzovka. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že na jednej strane posilňuje organizmus (ľadviny, slezinu, pľúca), bez toho, že by pri tom „spaľovala vlastné rezervy uložené v obličkách“. Na strane druhej vylučuje škodliviny z organizmu (horúce toxíny, vlhkosť, hlien). V podstate je to ideálna potravina pre dnešného človeka, ktorý potrebuje posilňovať svoj organizmus (bez vedľajších účinkov) a súčasne aj drenážovať telo od nežiadúcich usadenín, dnešným moderným žargónom tzv. detoxikovať. Z hľadiska západnej medicíny má vysoký obsah najmä betakaroténu, vitamínov skupiny B, vitamínu C, draslíku, kalcia, horčíku, železa, medi, mangánu, fosforu a zinku, a to v tej najlepšie vstrebateľnej a spracovateľnej podobe. Semená obsahujú cez 10 % vody, 52 % škrobu, približne 18 % bielkovín a 7 % tuku. 

Urobte si test: Samotest, ako zistíte, ktorý z orgánov máte zanesený: Pečeň, obličky alebo hrubé črevo?

Dávkovánie:

Doporučená denná dávka je 4 gramy tj. 4 odmerky 1 x denne, najlepšie ráno (miesto čaju či kávy k raňajkám). Deti do 12 rokov užívajú polovičnú dávku. Pripravuje sa ľahko, a to zaliatím instantného prášku horúcou vodou (cca 2 dcl) a po poriadnom rozmiešaní sa nápoj pije teplý (aj k jedlu).

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe